Ukraina po tygodniu. Odbył się trzynasty „Ramstein”

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia.or

W maju 2022 roku w związku z rosyjską agresją wobec Ukrainy rozpoczęły się comiesięczne posiedzenia ministrów obrony państw członkowskich NATO w niemieckim Ramstein. Ta platforma służy koordynacji działań NATO w pomocy Ukrainie i pokonaniu Rosji. W mijającym tygodniu odbyło się już 13 takie spotkanie – taka ciągłość po raz kolejny udowadnia, że Zachód jest gotów wspierać Ukrainę do ostatecznego zwycięstwa i nie ma zamiaru odstąpienia od takiej polityki.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach związanych z Ukrainą – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

 

Rosyjska Cerkiew Prawosławna poinformowała, że ​​8 czerwca „w ramach współpracy międzykościelnej” i na prośbę strony węgierskiej została przewieziona grupa 8 ukraińskich jeńców wojennych pochodzenia zakarpackiego, którzy brali udział w działaniach wojennych po stronie Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że ukraiński rząd nie został poinformowany o stosownych negocjacjach między stroną węgierską a rosyjską. Ambasador Węgier w Kijowie został zaproszony do ministerstwa w celu złożenia wyjaśnień.

Jednocześnie MSZ podkreśliło, że uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych to „zawsze dobra wiadomość”.

Premier Kanady Justin Trudeau złożył nieoczekiwaną wizytę w Kijowie.

Wizyta miała miejsce 9 czerwca. W stolicy Ukrainy premier Kanady stwierdził, że Rosja ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zniszczenie tamy Kachowskiej Elektrowni Jądrowej.

Trudeau wraz z prezydentem Zełenskim przyjęli deklarację, w której Ottawa poparła uzyskanie przez Ukrainę członkostwa w NATO, „jak tylko warunki na to pozwolą”.

Sekretarz generalny NATO pozytywnie ocenił pierwsze dni ukraińskiej kontrofensywy.

Zdaniem Jensa Stoltenberga ukraińscy żołnierze stopniowo „wzmacniają przewagę”, odbijając kilka małych miasteczek i wsi z rąk wojsk rosyjskich, a jednocześnie ostrzegając przed oczekiwaniami szybkich i znaczących sukcesów.

Zauważył, że wojska rosyjskie, które napotkały opór sił ukraińskich, były słabo wyposażone i zaopatrzone, a także brakowało im odpowiedniego dowodzenia.

Jens Stoltenberg proponuje utworzyć Radę Ukraina-NATO

 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w NATO trwają konsultacje w sprawie sformułowania wileńskiego szczytu w sprawie przyszłej akcesji Ukrainy do Sojuszu. Stoltenberg oczekuje od przywódców znalezienia „dobrego rozwiązania”. Aby pogłębić partnerstwo, Sojusz myśli o zaoferowaniu Ukrainie utworzenia Rady Ukraina-NATO.

„Jeżeli Sojusznicy zgodzą się na utworzenie Rady NATO-Ukraina, oznaczałoby to, że przy jednym stole byłoby 32 równych uczestników i że byłby to organ, który może podejmować decyzje… To jest struktura do znacznie głębszej współpracy, do podejmowania wspólnych decyzji, jeśli wszyscy członkowie Rady wyrażą na to zgodę. A to oznaczałoby znaczące wzmocnienie partnerstwa politycznego między Ukrainą a sojusznikami z NATO” – wyjaśnił Jens Stoltenberg.

 

15 czerwca odbyło się trzynaste posiedzenie ministrów państw członkowskich NATO w Ramstein.

Na spotkaniu rozmawiano o zaopatrzeniu Ukrainy w sprzęt i amunicję obrony przeciwlotniczej, szkoleniu ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach, wsparciu i konserwacji ukraińskich czołgów Leopard, a także o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Wielka Brytania, Dania, Holandia i USA wspólnie dostarczą Ukrainie setki pocisków do obrony powietrznej. Wiadomo też, że Litwa i jej sojusznicy zakupią dla Ukrainy sprzęt obrony przeciwlotniczej za ponad 100 mln euro.

Kanada i Włochy ogłosiły w Ramstein nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Kanada zobowiązała się przekazać kolejne 500 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie 200 krytycznych pocisków dla systemów obrony powietrznej, aby pomóc chronić ukraińskie niebo” – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin.

Dania i Norwegia połączyły siły, aby dostarczyć Ukrainie kolejne 9 tys. pocisków artyleryjskich: Norwegia sama dostarcza pociski, a Dania dostarcza swoje ładunki, zapalniki, detonatory i wyrzutnie.

Norwegia przekazuje również 7 tys. pocisków z własnych zapasów. Zostały już wysłane na Ukrainę.

 

Polski Sejm przyjął rezolucję, w której poparł europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy.

Za uchwałą popierającą członkostwo Ukrainy w NATO głosowało 443 posłów, przeciw było 2, a 7 wstrzymało się od głosu.

Wszystkie frakcje polskiego Sejmu wyraziły poparcie dla rezolucji, zwracając uwagę, że przystąpienie Ukrainy do NATO wzmocniłoby Sojusz i odpowiadałoby interesom Polski. Sprzeciwiła się temu jedynie Konfederacja, twierdząc, że takie stanowisko „mogłoby wciągnąć Polskę w światowy konflikt”.

Rezolucja podkreśla, że ​​Ukraina dziś broni nie tylko swojej państwowości, ale także wspólnych wartości, takich jak demokracja i porządek, opartych na prawie międzynarodowym. ,,Biorąc pod uwagę ofiary narodu ukraińskiego i jego suwerenne prawo do wyboru własnej drogi rozwoju, Sejm RP w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Jej (ukraińskie – przyp. red.) wojska stają się coraz bardziej kompatybilne z siłami NATO i zdobywają doświadczenie na polu walki. Dlatego też z militarnego punktu widzenia przystąpienie Ukrainy do NATO będzie korzystne także dla Sojuszu” – czytamy w uchwale.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *