Białoruś po tygodniu. Strategia dla Białorusi

Zdjęcie wyróżniające: Reuters

Swiatłana Cichanouska w Radzie Europy przedstawiła strategię dla Białorusi i zaapelowała o europejską perspektywę dla Białorusinów. Początek rozmowy na ten temat to dobra tendencja, ponieważ na najwyższym poziomie politycznym wciąż się o tym prawie nie mówi. Natomiast w przypadku nagłych geopolitycznych zmian, do których może dość w każdym momencie, wszystkie strony mają być przygotowane oraz muszą wiedzieć, co robić, a najważniejsze – mieć wizję przyszłości Białorusi. Tę wizję jednak należy wypracowywać już teraz.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach dotyczących Białorusi – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął projekt ustawy o uznaniu Białorusi za państwo agresora.

Według autorów projektu Ukraina docenia pomoc Pułku Kalinowskiego, ale Białoruś musi ponieść odpowiedzialność prawną za zbrodnie popełnione na terytorium Ukrainy.

Według Łukaszenki ok. 80% Białorusinów „jednoznacznie popiera” wyznaczony przez niego kurs.

Takie dane, bez odniesienia do jakichkolwiek źródeł, przekazał polityk podczas spotkania z szefem CKW Igorem Karpenką.

Swiatłana Cichanouska zaproponowała strategię dla Białorusi w Radzie Europy i zaapelowała o „europejską perspektywę” dla Białorusinów.

Według niej, podczas gdy reżim Łukaszenki „próbuje izolować kraj i uczynić go satelitą Rosji”, siły demokratyczne wraz z partnerami budują „silne więzi”, które pomogą krajowi „na trudnej drodze do demokracji”.

We wtorek, 20 czerwca, w Mińsku rozpoczęto rozbiórkę dawnego budynku kościoła protestanckiego „Nowe Życie”.

Na początku 2021 roku do kościoła przybyli komornicy i wydali zarządzenia. A 17 lutego, gdy wierni odmówili otwarcia drzwi, władze państwowe przepiłowały zamek w drzwiach i wstrzymały trwającą w świątyni modlitwę. Wyproszono ludzi, przeprowadzono inwentaryzację mienia i wymieniono zamki. Konflikt między kościołem „Nowe Życie” a władzami miasta trwa już ponad 15 lat.

UE uzgodniła 11. pakiet sankcji wobec Rosji – dotknie on także Białoruś.

Pakiet przewiduje zakaz transportu ropy południową nitką ropociągu Przyjaźń.

Śmigłowiec wojskowy Mi-24 rozbił się w obwodzie baranowickim.

22 czerwca około godziny 13:30 śmigłowiec Mi-24 wykonał „twarde lądowanie” w rejonie Baranowic – poinformowało Ministerstwo Obrony. Członkowie załogi śmigłowca odnieśli obrażenia ciała, nie było uszkodzeń ani ofiar na ziemi. Przyczyny zdarzenia ustala komisja.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy odnotowała wzrost liczby rosyjskich sił zbrojnych na Białorusi.

„Rosyjska armia nadal przebywa na terytorium Białorusi. Ale są bardziej zaangażowani w edukację, szkolenia. Na szczęście ich liczba jest obecnie niewielka. Oznacza to, że nie ustalamy, czy Rosja ma na terytorium Białorusi wystarczające siły, aby dokonać drugiej inwazji w tym kierunku” – powiedział rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

Białoruski MSZ opowiedział w ONZ, jak źle jest z wolnością mediów na Zachodzie

Zachód, nakładając sankcje na białoruskich propagandzistów, rażąco naruszył wolność rozpowszechniania i otrzymywania informacji – poinformowała delegacja Białorusi na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ – twierdzi Stała Misja Białorusi w Genewie.

W swoim wystąpieniu delegacja białoruska zwróciła uwagę na krytyczną sytuację w zakresie wolności mediów w krajach zachodnich. Jako przykład białoruscy dyplomaci podali, że „w wielu krajach europejskich nadal zamknięte są media, których pozycja nie pasuje do ideologicznych narracji narzucanych przez establishment polityczny”.

„Ograniczana jest praca zagranicznych mediów, w tym białoruskich kanałów telewizyjnych, zamykane są rosyjskojęzyczne zasoby medialne. Dziennikarze, którzy nie boją się przedstawiać alternatywnego punktu widzenia, są określani jako «dezinformatorzy» i poddawani naciskom, mowa nienawiści jest powszechna. Wpisanie białoruskich dziennikarzy przez kraje zachodnie na listy sankcyjne wyłącznie z powodu wykonywania przez nich obowiązków zawodowych jest rażącym naruszeniem wolności rozpowszechniania i otrzymywania informacji” – powiedziała białoruska delegacja.

Delegacja białoruska nie wspomniała przy tym, że na Białorusi za kratkami przebywa obecnie 37 przedstawicieli niezależnych mediów – kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby więzionych dziennikarzy. Nie powiedziano także o tym, że prawie wszystkie niezależne media zostały zamknięte, a w rankingu krajów pod względem wolności prasy Białoruś zajęła 157. miejsce na 180.

Komitet Praw Człowieka ONZ rozpatrzy skargę Swiatłany Cichanouskiej

9 czerwca 2023 r. Komitet Praw Człowieka ONZ zarejestrował skargę Swiatłany Cichanouskiej. Została ona przygotowana przez organizację praw człowieka Respect – Protect – Fulfill, która również reprezentuje Cichanouską w Komitecie.

W skardze zarzuca się, że władze białoruskie naruszyły prawo Swiatłany Cichanowskiej do bycia wybranym w uczciwych wyborach, prawo do rzetelnego procesu sądowego oraz prawo do niepoddawania się torturom, co przejawiało się w jej przymusowym wydaleniu z kraju. W skardze zebrano liczne dowody na to, jak władze ingerowały w kampanię wyborczą Cichanouskiej w 2020 roku, a także dane z inicjatyw Gołos, Żubr i Uczciwi Ludzie, które dowodzą, że wyniki wyborów ogłoszone przez CKW nie odpowiadają rzeczywistemu wyborowi Białorusinów.

Wiktar Babaryka nie pojawił się na rozprawie w sprawie syna, mimo złożonego wniosku.

Od 57 dni nie wiadomo, gdzie przebywa. Przedstawiciele kolonii karnej twierdzą, że jego stan zdrowia oceniany jest jako zadowalający.

Polska będzie zabiegać o włączenie Białorusi do 12. pakietu sankcji UE.

„Różnica między Białorusią a Rosją stopniowo się zaciera, dlatego te kraje powinny zostać objęte takimi samymi sankcjami” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *