Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Sikorskim

Zdjęcie wyróżniające: kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegram

W naszym stałym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Na Litwie zaproponowano cofnięcie zezwoleń na pobyt Białorusinom, którzy zbyt często podróżują do ojczyzny, aby „kontrolować ryzyko”.

Odpowiednia poprawka została zarejestrowana w Sejmie tego kraju. „Na Białorusi można ich werbować, prosić o pełnienie określonych funkcji wywiadowczych itd.” – czytamy w dokumencie. Ponadto proponuje się cofnięcie zezwoleń na pobyt czasowy na Litwie Białorusinom i Rosjanom za „publiczne wsparcie zbrodni rosyjskiej agresji”.

Żona noblisty Alesia Bialackiego poinformowała, że ​​w więzieniu pogorszył się jego stan zdrowia.

Bialacki przebywa za kratkami ponad 1000 dni, z czego ostatnie sześć miesięcy spędził w izolatce. Byli więźniowie polityczni twierdzą, że działacz na rzecz praw człowieka nie otrzymuje części potrzebnych mu leków.

Oskarżony o znieważenie Łukaszenki Alaksander Kulinicz zmarł w Areszcie Śledczym w Brześciu.

Podpułkownik rezerwy Alaksander Kulinicz został zatrzymany 29 lutego w Brześciu. Zarzucono mu znieważenie Łukaszenki. Od tego czasu przebywał w areszcie tymczasowym i oczekiwał na proces, który miał się odbyć 16 kwietnia. Jednak tydzień wcześniej, 9 kwietnia, mężczyzna zmarł. Napisały o tym niezależne białoruskie media.

Według źródeł Alaksander Kulinicz zmarł na chorobę niedokrwienną serca. Przynajmniej ten powód został wskazany w akcie zgonu. W Areszcie Śledczym nr 7 w Brześciu powiedziano, że mają więźnia o tym nazwisku, jednak nie potwierdzili faktu jego śmierci. Później jednak fakt śmierci Kulinicza potwierdził jego syn.

Okoliczności zatrzymania Alaksandra Kulinicza nie są znane.

Polskie Ministerstwo Finansów wyjaśniło, dlaczego wprowadziło zakaz importu samochodów na Białoruś.

Jak można zrozumieć z oficjalnego wyjaśnienia, Białoruś uznawana jest za „kraj wysokiego ryzyka”, znany z pomagania w obchodzeniu sankcji przeciw Rosji. Departament odniósł się do rozporządzenia Rady UE z 2014 r., które zabrania „świadomego i zamierzonego udziału w działaniach” mających na celu obejście ograniczeń sankcyjnych.

Swiatłana Cichanouska została jednym z prelegentów Forum Ekonomicznego Delphi w Grecji.

Podczas wydarzenia są poruszane najbardziej palące problemy współczesnego społeczeństwa: od trendów makroekonomicznych po zmiany klimatyczne i innowacje IT.

Cichanouska zabrała głos w części poświęconej sytuacji geopolitycznej na świecie. W swoim przemówieniu opowiedziała o sytuacji więźniów politycznych na Białorusi oraz wezwała świat i organizacje międzynarodowe do dołożenia wszelkich starań na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Nakreśliła możliwości pociągnięcia reżimu Łukaszenki do odpowiedzialności za zbrodnie na Białorusinach i wskazała kroki, jakie można podjąć, aby osłabić dyktaturę Łukaszenki.

Opowiedziała także o działalności niezależnych inicjatyw i organizacji (m.in. Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego) oraz wezwała do wsparcia społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych białoruskich mediów.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z Ministrem Spraw Zagranicznych RP Radosławem Sikorskim.

Spotkanie odbyło się podczas Forum Ekonomicznego Delphi w Grecji.

Cichanouska podziękowała Sikorskiemu za jego mocny głos na rzecz wsparcia wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej, w sprawie nieuznania reżimu Łukaszenki, a także wsparcia Białorusinów w Polsce.

Cichanouska wraz z Sikorskim omówiła listę propozycji przygotowaną przez Wspólny Gabinet Przejściowy. W szczególności rozmowa dotyczyła sytuacji militarno-politycznej na Białorusi, ostatnich gróźb dyktatora wobec Polski; dostaw przez reżim Łukaszenki broni dla armii rosyjskiej, problemów z uzyskaniem polskich wiz przez Białorusinów na terenie kraju, a także w krajach trzecich, w których mieszkają Białorusini, a także innych kwesti.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *