Białoruś po tygodniu. Białoruś na spotkaniu formatu G7

Cichanouska i David Cameron podczas spotkania ministrów państw G7.

Zdjęcie: Kanał Swiatłany Cichanouskiej na YouTube

W naszym stałym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach Białorusi mijającego tygodnia.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou.

Głowa państwa greckiego powiedziała, że Grecja wspiera aspiracje i działania narodu białoruskiego na rzecz demokracji i praw człowieka.

Białoruscy „Cyberpartyzanci” poinformowali o zakrojonym na szeroką skalę cyberataku na białoruskie przedsiębiorstwo państwowe Grodno Azot.

Według nich włamano się do systemów bezpieczeństwa i kamer monitoringu, praca jednego z warsztatów została zakłócona, a kopie zapasowe baz danych zostały zniszczone. Strona internetowa firmy jest również pod ich kontrolą. „Stawka rośnie. Aby przywrócić dane, dyktator będzie musiał zwolnić wszystkich więźniów politycznych Grodna Azotu plus 75, więźniów politycznych w najgorszym stanie zdrowia (według naszych wymagań)” – oznajmili „Cyberpartyzanci”.

Komisja Sejmu Litwy zatwierdziła propozycję ograniczenia wjazdu na terytorium Litwy Białorusinów posiadających zezwolenie na pobyt.

Zezwolenie na pobyt czasowy zostanie cofnięte w przypadku ustalenia, że ​​w ciągu ostatnich trzech miesięcy kalendarzowych takie osoby podróżowały na Białoruś więcej niż raz i w ten sposób „stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa Litwy”.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z przewodniczącą Rady Białoruskiej Republiki Ludowej Iwonką Surwiłłą.

Podczas swojej wizyty w Kanadzie Swiatłana Cichanouska spotkała się z Iwonką Surwiłłą, wybitną postacią białoruskiej polityki, przewodniczącą Rady BRL.

Podczas spotkania została omówiona sytuacja na Białorusi, a także aktualne kwestie białoruskiej diaspory. Poruszono także kwestię wspólnych prac Rady BRL i Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.

„Jestem wdzięczna pani Iwonce za jej pracę, która zawsze miała na celu ochronę interesów Białorusinów i ochronę naszej tożsamości. Dlatego odznaczyłam panią Iwonkę Krzyżem Odrodzenia Białorusi – pierwszym tego rodzaju odznaczeniem opracowanym przez Radę Heraldyczną” – powiedziała Cichanouska.

Białoruś po raz pierwszy przedstawiono na poziomie spotkań formatu G7.

Swiatłana Cichanouska została zaproszona do udziału na spotkaniu ministerialnym G7. W trakcie spotkania zwróciła uwagę czołowych polityków świata na kryzys humanitarny w Białorusi i pełzającą rosyjską okupację. Mówiła również o białoruskich więźniach politycznych.

„Na spotkaniach namawiałam ministrów, aby w dalszym ciągu wspierali nasze społeczeństwo obywatelskie i media, a także opowiadałam o więźniach politycznych: nasi ludzie umierają w więzieniach. Rozmawialiśmy o postawieniu reżimu przed sądem – nie tylko za wojnę z Ukrainą, ale także za represje wobec Białorusinów” – powiedziała Cichanouska po spotkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *