Ukraina po tygodniu. Finlandia podpisała umowę o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy

Zdjęcie wyróżniające: Biuro prezydenta Ukrainy

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

44 kraje poparły wezwanie do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji.

W deklaracji politycznej konferencji „Przywrócenie sprawiedliwości dla Ukrainy” kraje potępiają trwającą agresję Rosji na Ukrainę jako rażące naruszenie międzynarodowego porządku prawnego i przypominają decyzję sądu ONZ z 16 marca 2022 r., która zobowiązała Rosję do zaprzestania działań wojennych.

Kraje potwierdzają zamiar podjęcia prac nad utworzeniem specjalnego trybunału, który postawiłby Rosję przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie, co przyczyniłoby się do ukarania najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Federacji Rosyjskiej, oraz „z zadowoleniem przyjmują znaczny postęp w tej sprawie”, wzywając państwa i organizacje międzynarodowe do pomocy w opracowaniu ram prawnych i międzynarodowego wsparcia w celu zakończenia tego procesu.

Z zadowoleniem przyjęli również gotowość Holandii do zaakceptowania tego specjalnego sądu.

Nowy prezydent Finlandii z wizytą w Kijowie.

„Odbyliśmy dobrą dyskusję na temat silnego i ciągłego wsparcia Finlandii dla Ukrainy, szerszej perspektywy europejskiej i ukraińskiej formuły pokojowej, którą Finlandia całym sercem popiera” – zauważył Alexander Stubb, który został wybrany na urząd prezydenta Finlandii 1 marca 2024 roku.

Finlandia podpisała z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie i przyznaje nowy pakiet pomocy wojskowej.

Zgodnie z opublikowanym tekstem umowy Finlandia zobowiązuje się do zapewnienia długoterminowego wsparcia potrzeb Ukrainy, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa i obrony, a także wzmacniania stabilności Ukrainy.

W tekście wskazano także, że jednocześnie z podpisaniem umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia Finlandia zapowiada udostępnienie 23. pakietu pomocowego o łącznym koszcie 188 mln euro.

Zarazem, jak wynika z dokumentu, Finlandia planuje w tym roku przeznaczyć dla Ukrainy co najmniej dwa kolejne pakiety pomocowe.

Łotwa przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także przekaże pierwsze drony w ramach „koalicji dronów” oraz wniesie swój wkład finansowy do czeskiej inicjatywy, która zakłada zakup amunicji dla Ukrainy.

Oswiadczenie wydała premier Evika Siliņa na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Rydze.

Siliņa ogłosiła, że ​​„wkrótce” Łotwa wyśle ​​pierwsze drony o łącznym koszcie 1 miliona euro.

„Drony zostały już sprawdzone, nasi koledzy już uznali, że spełniają wszystkie wymagania” – powiedziała Siliņa.

Według niej Łotwa w ramach czeskiej inicjatywy na zakup amunicji przekaże 10 mln euro.

„Już w tym miesiącu oczekiwany jest kolejny pakiet pomocy wojskowej, obejmujący środki materialne i techniczne, amunicję i broń, którą posiadamy”.

Portugalia nie ma już wątpliwości co do przystąpienia Ukrainy do UE – oznajmił nowy szef MSZ tego kraju.

„Premier Luiz Montenegro dał wyraźny sygnał, że opowiada się za rozszerzeniem UE. Uważam, że tę kwestię należało wyjaśnić, ponieważ Portugalia miała pewne wahania, zwłaszcza gdy w zeszłym roku Ukrainie przyznano status kraju kandydującego” – skomentował Paulo Rangel.

Minister przyznał, że poprzedni socjalistyczny rząd byłego premiera Antonio Costa był „całkowicie po stronie Ukrainy”, ale w kwestii rozszerzenia „były przynajmniej pewne wahania, co zawsze stwarzało pole do niejasności”.

„Teraz nie ma już żadnych dwuznaczności” – dodał Rangel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *