Ukraina po tygodniu. Dzień Europy w Kijowie

W zeszłym tygodniu 9 maja Ukraina wraz z pozostałymi państwami europejskimi obchodziła Dzień Europy. Wiadomość, która może wydawać się niezbyt istotna z perspektywy innych Europejczyków, dla Ukraińców ma wielkie symboliczne znaczenie, gdyż przez wiele lat to Dzień Zwycięstwa 9 maja był jednym z głównych propagandowych narzędzi FR do dzielenia Ukraińców. Dlatego fakt, że w tym roku na poziomie oficjalnym zapadła decyzja o celebracji tego dnia święta pokoju i jedności w Europie, jest symbolicznym krokiem.

Drugą ważną wiadomością mijającego tygodnia  dotyczy przekazania Ukrainie przez Wielką Brytanię pocisków o zasięgu ponad 250 km – umożliwi to skuteczniejsze działanie artylerii ukraińskiej przed kontrofensywą i w jej trakcie. Władze ukraińskie już nie raz podkreślały konieczność przekazania pocisków dalekiego zasięgu, a to, że wreszcie do tego doszło, daje nadzieję na kolejne sukcesy wojska ukraińskiego w wyzwoleniu własnego terytorium.

Prezydent Czech Petr Pavel ostrzegł Ukrainę przed pospieszną kontrofensywą i wezwał Zachód do przygotowania się na to, że nie będzie pełnego zwycięstwa w wojnie.

Ponadto Pavel uważa, że ​​Zachód wkracza w erę strategicznej rywalizacji z Rosją i Chinami.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że nawet jeśli kontrofensywa Sił Zbrojnych zakończy się niepowodzeniem, Ukraina przygotuje się do kolejnej.

„Jeśli ta kontrofensywa zakończy się sukcesem w wyzwoleniu naszych terytoriów, to w końcu powiecie: tak, to była ostatnia, a jeśli nie, to znaczy, że trzeba przygotować się do kolejnej kontrofensywy” – dodał minister.

9 maja Ukraina będzie obchodzić Dzień Europy – dekret prezydencki

„Świadomi tożsamości europejskiej narodu ukraińskiego, w celu wzmocnienia jedności narodów Europy, zapewnienia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie europejskim, świadcząc o przywiązaniu do ideałów i wartości demokracji, wspierając inicjatywy młodzieży i innych stowarzyszeń publicznych, zarządzam ustanowienie na Ukrainie Dnia Europy, który będzie obchodzony co roku 9 maja razem z państwami Unii Europejskiej” – czytamy w dokumencie.

Za tracący moc uznaje się również dekret Prezydenta Ukrainy z dnia 19 kwietnia 2003 r. nr 339/2003 „O Dniu Europy”. Dekretem tym ustanowiono uroczystość w trzecią sobotę maja.

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli od 8 maja. W związku z tym 9 maja Ukraina będzie obchodziła Dzień Europy.

Z okazji Dnia Europy szefowa Komisji Europejskiej przyjechała do Kijowa

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że ​​cieszy się z powrotu do Kijowa, gdzie na co dzień broni się drogich Europejczykom wartości.

„Dlatego jest to bardzo odpowiednie miejsce do świętowania Dnia Europy. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby ustanowić 9 maja Dniem Europy również tutaj, na Ukrainie” – zauważyła Von der Leyen.

W Dniu Europy flaga Ukrainy została podniesiona obok flag UE przed Komisją Europejską

Na swojej oficjalnej stronie na Twitterze Komisja Europejska poinformowała, że ​​„dzisiaj podnosimy ukraińską flagę w sercu Europy”.

„Obchodząc Dzień Europy, potwierdzamy nasze niezłomne wsparcie i solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami” – napisano w oświadczeniu.

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce nie zdołał złożyć wiązanki, którą niósł pod sowiecki pomnik.

W Warszawie aktywiści zablokowali ambasadorowi Rosji drogę na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich instalacją upamiętniającą Ukraińców, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji.

Pomysł polegał na tym, że ambasador musiałby „albo przejść, po ludzku, przez główne wejście, mijając [nazwy miast – przyp. red.] ostrzelanych przez Rosjan: Mariupol, Buczę, Irpin, i świadomie przejść po grobach i krwi Ukraińców, albo wspiąć się przez krzaki bocznymi wejściami”.

W rezultacie ambasador nie podszedł do samego pomnika i zostawił przyniesione kwiaty przed wbitymi w ziemię ukraińskimi flagami.

Parlament Europejski poparł przedłużenie na kolejny rok bezcłowego handlu z Ukrainą, aby wesprzeć ukraińską gospodarkę w warunkach wojny.

Zawieszenie ceł dotyczy owoców i warzyw objętych systemem cen nakładów oraz nieprzetworzonych i przetworzonych produktów rolnych objętych ograniczeniami kontyngentowymi. Taryfy na towary przemysłowe przestały obowiązywać już 1 stycznia 2023 r. na warunkach umowy stowarzyszeniowej.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie dalekosiężne pociski manewrujące Storm Shadow o zasięgu ponad 250 km.

Brytyjski minister obrony potwierdził, że wszystkie obiecane czołgi Challenger 2 znajdują się obecnie na terytorium Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *