Białoruś po tygodniu. 38 rocznica katastrofy w Czarnobylu

Zdjęcie wyróżniające: Kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegramie

W naszym stałym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Były kandydat na prezydenta Białorusi Andriej Dmitriew został zwolniony.

Kara więzienia polityka zakończyła się 20 kwietnia. Były kandydat na prezydenta na wyborach 2020 roku i były szef organizacji „Powiedz prawdę” Andriej Dmitriew został zatrzymany w styczniu 2023 r. Trzy miesiące później został skazany na półtora roku więzienia.

Grupa w rosyjskiej sieci społecznościowej „Vkontakte” zajmująca się sprzedażą samochodów została uznana na Białorusi za ekstremistyczną.

Grupa ma ponad 70 tysięcy uczestników. Być może grupa znalazła się na „liście ekstremistów” ze względu na swoje zdjęcie profilowe, które przedstawia fragment tablic rejestracyjnych białoruskich samochodów z początku lat 90. z herbem Pahonia.

Sejm Litwy nie poparł propozycji pozbawienia Białorusinów, którzy zbyt często podróżują do ojczyzny, zezwoleń na pobyt.

Rozważano projekt ustawy przewidujący, że w przypadku wyjazdów do Białorusi częściej niż raz na trzy miesiące cofane będzie zezwolenie na pobyt.

Szef KGB Białorusi poinformował o rzekomo udaremnionym „ataku dronów” na Mińsk z terytorium Litwy.

Szef KGB Iwan Tertel powiedział, że jego służby we współpracy z innymi siłami bezpieczeństwa „przeprowadziły w ostatnim czasie szereg działań, które pozwoliły zapobiec atakom dronów bojowych z terytorium Litwy na obiekty w Mińsku i na jego przedmieścia.”

Tertel dodał, że „w dalszym ciągu nie można podać do wiadomości publicznej szczegółowych informacji”.

Szef Litewskiego Narodowego Centrum Reagowania Kryzysowego Vilmantas Vitkauskas zasugerował, że historia ta została wymyślona wyłącznie dla odbiorców krajowych na tle posiedzenia Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego.

Tymczasem Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe zatwierdziło zaktualizowaną koncepcję bezpieczeństwa narodowego i doktryny wojskowej, co stanowi ostatni etap przyjęcia tych dokumentów.

Nowa wersja doktryny precyzowała m.in. zobowiązania sojusznicze Białorusi w ramach Państwa Związkowego z Federacją Rosyjską oraz to, w jaki sposób może ona włączyć się we „wspieranie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Mińsk wprowadza nowe ograniczenia dla firm z „nieprzyjaznych” krajów działających na białoruskim rynku.

Mają ograniczenia w wypłacie zysków i dywidend. Ograniczenia będą obowiązywać do końca 2025 roku.

Komitet Praw Człowieka ONZ zarejestrował skargę Białorusinki dotyczącą prześladowań za udział w pokojowych marszach w 2020 r.

Kobieta została zatrzymana rok po protestach i osądzona – narusza to trzy artykuły Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Swiatłana Cichanouska odbyła roboczą wizytą w Majorce, gdzie przemawiała na Szczycie Przewodniczących Parlamentów UE.

W swoim przemówieniu nawoływała uczestników do poparcia europejskiej perspektywy dla Białorusi i podkreśliła, że ​​Białorusini nie chcą być częścią „rosyjskiego świata”.

„Parlamenty mogą zmienić sytuację. W przeciwieństwie do wielu, wy możecie nazwać rzeczy po imieniu: Łukaszenka i Putin to przestępcy. A Białoruś to Europa, a nie Rosja. Wspierajcie europejskie aspiracje Białorusinów. Konieczne jest, aby w odpowiednim czasie drzwi do UE zostały dla nas otwarte” – powiedziała Cichanouska.

Biuro Swiatłany Cichanouskiej zainicjowało złożenie kwiatów pod pomnikiem „Matki Czarnobyla” w Wilnie jako wyraz pamięci ofiar katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Wraz z Cichanouską, ambasadorem Litwy na Białorusi, ambasadorami Norwegii, Kanady, Hiszpanii, Irlandii i Estonii, a także przedstawicielami ambasad Polski, USA, Izraela i Ukrainy uczczono pamięć o ofiarach tragedii. W wydarzeniu wzięli udział również białoruscy działacze, przedstawiciele organizacji społecznych, w tym organizacji „Ekadom”, a także białoruskie i litewskie środki masowego przekazu.

 „Od awarii w Czarnobylu minęło prawie 40 lat. Pielęgnujemy jednak pamięć o niej i nie zapominamy o lekcjach płynących z tej tragedii. Jestem bardzo wdzięczna Białorusinom oraz naszym międzynarodowym partnerom i przyjaciołom, którzy włączyli się dzisiaj w składanie kwiatów. Celem tego wydarzenia jest nie tylko uczczenie pamięci, ale także wsparcie Białorusinów w naszym dążeniu do wolnej, demokratycznej i bezpiecznej przyszłości” – powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *