Białoruś po tygodniu. Stan zdrowia Łukaszenki

Zdjęcie: Wikimedia Commons/ Kremlin.ru

Parada 9 maja w Moskwie najbardziej wyróżniła się dwiema rzeczami – po pierwsze tym, że nie uczestniczyło w niej lotnictwo oraz brał udział tylko jeden czołg – muzealny T34. Tak biednej parady z okazji Dnia Zwycięstwa nie było w Moskwie co najmniej od 15 lat. Zazwyczaj była to prezentacja siły militarnej Federacji Rosyjskiej, w tym roku jednak było zupełnie inaczej. Po drugie – zwrócono uwagę na chorobliwy wygląd Alaksandra Łukaszenki, co natychmiast wywołało dyskusje o jego zdrowiu, a nawet o strategii działalności białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego w przypadku jego nagłej śmierci.

Trudno powiedzieć, na ile faktycznie problemy zdrowotne Łukaszenki są poważne, jednak takie spekulacje wskazują, że w warunkach wielkiej wojny sytuacja może zmienić się w każdym momencie – nagle i niespodziewanie. A białoruskie społeczeństwo obywatelskie musi być na to przygotowane.

 

Więzień polityczny Nikołaj Klimowicz zmarł w witebskiej kolonii karnej nr 3.

Piński bloger i aktywista miał II stopień niepełnosprawności z powodu choroby serca. Mężczyzna został oskarżony o znieważenie Alaksandra Łukaszenki na satyrycznym obrazku, zamieszczonym w sieciach społecznościowych, i został skazany z art. 368 Kodeksu karnego Republiki Białorusi na rok pozbawienia wolności.

W Homlu zatrzymano i skazano czworo pracowników lokalnego radia państwowego.

Redaktor i dziennikarz Siergiej Krasnoborod, prowadzące Zhanna Minina i Anastasia Gritsenko oraz inżynier dźwięku Artem Wasilkow zostali zabrani z miejsca pracy. Wszystkich czworo skazano w Centralnym Sądzie Rejonowym w Homlu na podstawie części 2 artykułu 19.11 Kodeksu Administracyjnego – „Rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych”. Obrońcy praw człowieka zauważyli, że profile pracowników zostały już usunięte z serwisu państwowego radia.

Łukaszenka pojawił się na ceremonii złożenia wieńców w Mińsku, ale nie wygłosił tradycyjnego przemówienia.

Łukaszenka przyjechał z trzema synami. Przemówienie wygłosił minister obrony Wiktar Chrenin. W orszaku na placu Alaksandr Łukaszenka szedł o własnych siłach.  Na miejsce złożenia wieńców udał się transportem, choć przywódcy innych krajów szli pieszo.

Kreml wyjaśnił, dlaczego Łukaszenka nie przyszedł na śniadanie po defiladzie zwycięstwa w Moskwie. Dmitrij Pieskow podkreślił, że Łukaszenka „miał wydarzenia związane z Dniem Zwycięstwa w Mińsku, więc musiał jak najszybciej wyjechać”. Służba prasowa samego Łukaszenki nie skomentowała jego pospiesznego wyjazdu z Moskwy.

Dziennikarze i obserwatorzy zauważyli chorobliwy wygląd Łukaszenki podczas parady w Moskwie. Ukraiński politolog Jewhen Mahda w jednym z wywiadów przypuszczał, że Łukaszenka mógł być otruty podczas jednego z ostatnich spotkań z Putinem.

W Polsce zniesiono zakaz pasażerskiej komunikacji kolejowej z Białorusią.

Wznowienie ruchu pociągów jednak nie jest jeszcze planowane co najmniej do grudnia.

Mińskie szkoły poszukują „szefów edukacji patriotycznej”, jedna z nich jest gotowa zatrudnić byłego najemnika Grupy Wagnera.

Na wielu wakatach jednym z obowiązkowych wymagań jest doświadczenie w siłach zbrojnych. Dziennikarze białoruscy zadzwonili do kilku szkół i uczelni i przedstawili się jako bojownicy Grupy Wagnera, którzy walczyli na Ukrainie, i teraz szukają pracy. W jednej z mińskich szkół stwierdzono, że ​​takie doświadczenie jest odpowiednie.

Polska określiła, jakie regulacje wobec Białorusi chce włączyć do 11. pakietu sankcji UE.

Premier Morawiecki zwrócił się do Komisji Europejskiej z propozycją objęcia nowym pakietem sankcji rosyjskich i białoruskich przyczep samochodowych, a także zakazu rejestracji w Polsce firm z kapitałem rosyjskim i białoruskim.

Ministerstwo Obrony Białorusi wzmocniło granicę państwową plutonami czołgów.

Niektóre plutony czołgów Sił Zbrojnych Białorusi podczas sprawdzania gotowości bojowej wykonują zadanie wzmocnienia granicy państwowej. 12 maja poinformowało o tym biuro prasowe Ministerstwa Obrony.

Odnotowano również, że podczas kompleksowego sprawdzania gotowości bojowej żołnierze jednostki pancernej organizowali wyposażenie zabezpieczające, obronne oraz inżynieryjne rejonu koncentracji, a także przeprowadzali kamuflaż broni, sprzętu wojskowego i specjalnego.

„Załogi wykonały ostrzał kontrolny z uzbrojenia czołgu T-72B. Żołnierze jednostki wsparcia strzelali z karabinu szturmowego AKS-74. Odbyły się również szkolenia taktyczne z żołnierzami” – dodał resort obrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *