Ukraina po tygodniu. Zełenski odwiedził Bachmut

Zdjęcie: Zełenski w Bachmucie, 23.03.2023. Zdjęcie: screenshot z filmiku, kanał 1+

Na tle wiadomości rosyjskiej propagandy o tym, że wojska okupacyjne rzekomo już zajęły Bachmut, do miasta przybył Wołodymyr Zełenski. W ciągu ostatnich kilku miesięcy jest to druga wizyta ukraińskiego prezydenta w Bachmucie (pierwsza odbyła się w grudniu zeszłego roku). Wizyta ta jest znakiem nie tylko tego, że miasto oraz trasa do niego pozostają pod kontrolą wojska ukraińskiego, lecz także potwierdzeniem zdecydowania władz ukraińskich w utrzymywaniu Bachmutu.

O tym i innych wiadmościach o Ukrainie w mijającym tygodniu w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

„Ukraina będzie miała tylko jedną próbę wielkiej kontrofensywy”.

Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że ​​najbliższe miesiące to najlepszy czas dla Ukrainy na rozpoczęcie kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim na okupowanych terenach.

„Wiele krajów, wielu polityków spodziewa się w tym roku pewnych postępów. Uważam, że Ukraina będzie miała tylko jedną próbę rozpoczęcia dużej kontrofensywy. Dlatego jeśli zdecyduje się na rozpoczęcie dużej kontrofensywy i się nie powiedzie, będzie niezwykle trudno zdobyć środki na następną” – powiedział Pavel.

Według niego do kontrofensywy powinno dojść w ciągu kilku miesięcy, a szansa na to jest jeszcze w tym roku.

Wielka Brytania podpisała historyczną umowę z Ukrainą w sprawie handlu cyfrowego.

Wielka Brytania podpisała z Ukrainą cyfrową umowę handlową, która wesprze gospodarkę kraju i znacznie wzmocni stosunki handlowe i inwestycyjne między oboma państwami.

Dzięki podpisanej umowie Ukraina otrzyma zagwarantowany dostęp do kluczowych dla odbudowy kraju usług finansowych w rezultacie uproszczenia transgranicznych przepływów danych. Ukraiński biznes będzie mógł także skuteczniej i taniej współpracować z Wielką Brytanią za pomocą transakcji elektronicznych, podpisów elektronicznych i umów elektronicznych.

Ukraina otrzymała z Norwegii osiem czołgów Leopard 2 i pojazdy pomocnicze.

Norweskie Siły Zbrojne poinformowały o dostawie na Ukrainę ośmiu czołgów Leopard 2 i czterech pojazdów pomocniczych. Informację podało Ministerstwo Obrony Norwegii. Agencja opublikowała serię zdjęć przedstawiających dostawę sprzętu wojskowego z Norwegii na Ukrainę.

Resort przypomniał, że 26 stycznia Norwegia zdecydowała się przyłączyć do międzynarodowego transferu czołgów na Ukrainę.

„Wkrótce po tym zdecydowano, że Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 i do czterech wozów wsparcia. Czołgi już stoją, a w Polsce trwają szkolenia personelu pod auspicjami UE” – czytamy w raporcie.

Transport czołgów odbywał się samolotem transportowym An-124. Oprócz przekazanego sprzętu Norwegia zapewnia również środki na amunicję i części zamienne.

„Teraz uważamy, że wspieranie Ukrainy jest absolutnie słuszne. Dla bezpieczeństwa Norwegii i Europy ważne jest, aby Rosja nie zwyciężyła w swojej agresji na Ukrainę” – powiedział norweski minister obrony Bjorn Arild Gram.

USA przekazały Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej na 350 mln USD.

Nowy pakiet pomocy wojskowej obejmuje dodatkową amunicję do dostarczonych przez USA systemów rakietowych wielokrotnego startu HIMARS i haubic, a także amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, pociski HARM, broń przeciwpancerną, łodzie rzeczne i inny sprzęt.

 Premier Japonii z wizytą w Kijowie.

Premier Japonii Fumio Kishida przyjechał pociągiem do Kijowa we wtorek około południa, aby przeprowadzić rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kishida spotkał się także z wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparową oraz ambasadorem Japonii.

Wizyta, która była utrzymywana w tajemnicy aż do przybycia Kishidy, miała miejsce dzień po spotkaniu w New Delhi z premierem Indii Narendrą Modi. Przywódcy rozmawiali o wsparciu Japonii w odbudowie Ukrainy.

Do tej pory Kishida był jedynym przywódcą G7, który jeszcze nie odwiedził Ukrainy od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

Wcześniej 24 lutego na zaproszenie Kishidy Zełenski wziął udział w internetowym szczycie G7 poświęconym pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas spotkania prezydent Ukrainy został także zaproszony przez premiera Japonii do udziału w szczycie państw „Grupy Siedmiu”, który odbędzie się w maju w Hiroszimie.

„Przyjąłem zaproszenie premiera Japonii i wezmę udział w szczycie w formacie online” –  skomentował Zełenski na konferencji prasowej.

Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery myśliwce MiG-29.

Przewozu myśliwców dokonali ukraińscy piloci przy pomocy słowackich sił powietrznych i personelu ukraińskiego.

W najbliższych tygodniach reszta samolotów zostanie przekazana Ukrainie, ale ze względów operacyjnych resort nie podaje żadnych szczegółów.

Zełenski spotkał się pod Bachmutem z ukraińskimi obrońcami

Prezydent Ukrainy odwiedził przyfrontowe pozycje w obwodzie donieckim i odznaczył obrońców Bachmutu.

Czytamy o tym w komunikacie na stronie internetowej głowy państwa. Zaznaczono, że podczas podróży służbowej w obwodzie donieckim Zełenski odwiedził przyfrontowe pozycje armii ukraińskiej na linii Bachmutu.

Wysłuchał meldunków o sytuacji operacyjnej i przebiegu działań wojennych na tym odcinku frontu, a także rozmawiał z żołnierzami i dziękował im za obronę Ukrainy.

„Mam zaszczyt być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego państwa, w Donbasie, aby nagrodzić naszych bohaterów, podziękować, uścisnąć dłoń. Podziękować za obronę państwa, suwerenności i wschodniej Ukrainy” — powiedział prezydent.

Obecni uczcili pamięć poległych żołnierzy minutą ciszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *