OBWE wzywa władze Białorusi do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. Białoruskie MSZ się nie zgadza

Wyborom prezydenckim w Białorusi 9 sierpnia towarzyszyły nieprawidłowości na wszystkich etapach – czytamy w raporcie OBWE. Organizacja wezwała do odwołania wyników głosowania i przeprowadzenia nowego.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wzywa władze Białorusi do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich zgodnych z międzynarodowymi standardami. Wyniki głosowania z 9 sierpnia należy unieważnić ze względu na „nieprawidłowości na wszystkich etapach” procesu wyborczego – czytamy w raporcie OBWE przedstawionym na posiedzeniu organizacji 5 listopada.

Ponadto twórcy dokumentu potępili tortury i „masowe i systematyczne” łamanie praw człowieka w kraju, naruszanie praw do ochrony prawnej w Białorusi, wolności zgromadzeń, zwalnianie protestujących i strajkujących, groźby odebrania dzieci z rodzin tych, którzy nie popierają obecnej władzy itp.

Wśród innych zaleceń OBWE jest także to, dotyczące cofnięcia pozwu Ministerstwa Informacji o pozbawienie portalu informacyjnego TUT.BY statusu środka masowego przekazu, a także zalecenie odblokowania 70 witryn, które są teraz zablokowane.

Przypomnijmy, że w odniesieniu do Białorusi po raz drugi w historii zastosowano moskiewski mechanizm OBWE: misja ekspertów bada sytuację praw człowieka po wyborach prezydenckich. Poprzednio taki krok został podjęty w 2010 roku.

Jak na to odpowiada białoruskie MSZ?

Ze stanowiskiem OBWE nie zgodziło się MSZ Białorusi.

Przedstawiony przez OBWE raport o sytuacji w Białorusi Mińsk uważa za nieoparty na potwierdzonych faktach i dowodach i nie uwzględniający oficjalnego stanowiska. Dlatego władze białoruskie nie uważają dokumentu za opinię prawną opartą na analizie wszystkich dostępnych faktów i okoliczności, nie akceptują jego wniosków i nie uważają się za związanych zawartymi w nim zaleceniami. Takie oświadczenie złożył ambasador Białorusi w Austrii Andriej Dapkiunas na posiedzeniu stałej rady OBWE.

Dapkiunas wyjaśnił, że władze Białorusi czują się zagrożone poważną ingerencją z zewnątrz w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju.

– W tych warunkach władza jest po prostu zmuszona do podjęcia trudnych i często niejednoznacznie postrzeganych kroków w celu utrzymania w kraju stabilności społeczno-gospodarczej i wewnętrznej polityki oraz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego — zaznaczył.

Dapkiunas wyraził również ubolewanie, że członkowie OBWE, nie wyczerpując wszystkich możliwości dyskusji na temat swoich obaw w ramach dialogu politycznego, uruchomili najbardziej rygorystyczny i konfrontacyjny wariant zastosowania „mechanizmu moskiewskiego”, który w rzeczywistości wyklucza możliwość życzliwej współpracy stron.

Przetłumaczono z: https://news.tut.by/economics/706964.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *