Ukraina po tygodniu. Współpraca Ukrainy z Holandią.

Holandia jest jednym z najbardziej aktywnych państw europejskich w pomocy wojskowej Ukrainie. Kraj ten podjął bezprecedensowy krok i oddał Ukrainie wszystkie (!) swoje myśliwce F-16. Już niedługo ukraińscy piloci zaczną na nich szkolenia w Rumunii. Natomiast w czwartek odbyła wizytę w Kijowie minister obrony Holandii, która m.in. omawiała z Wołodymyrem Zełenskim gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Myśliwce F-16, które Holandia obiecała dostarczyć w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, za dwa tygodnie przybędą do ośrodka szkoleniowego w Rumunii.

Ogłosił to pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte.

Według niego wkrótce mogą rozpocząć się szkolenia dla ukraińskich pilotów.

Europejscy politycy przygotowują tournée po USA w celu wsparcia Ukrainy.

Podczas tournée przedstawiciele krajów bałtyckich i innych będą opowiadać się za dalszym wsparciem Ukrainy.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrielusa Landsbergisa, „może się to całkiem nieźle sprawdzić, jeśli stanowisko to zaprezentują nie tylko politycy amerykańscy, ale także ci, którym zależy na tej pomocy i na tym kursie polityki zagranicznej”.

Ukraina zainicjowała spotkanie z Polską i Komisją Europejską w związku z groźbą zamknięcia granicy.

Na spotkaniu ma być mowa o kwestiach związanych z realizacją memorandów w sprawie przepustowości ukraińsko-polskich punktów kontrolnych.

Spotkanie z Dyrekcją Komisji Europejskiej odbyło się 31 października. Kluczowym celem było wypracowanie wspólnych rozwiązań, które pomogą zwiększyć przepustowość i zapewnią stabilne funkcjonowanie granicy.

Grupa Republikanów przedstawiła warunki wsparcia Ukrainy przez Bidena: „Potrzebujemy strategii zwycięstwa”.

Ośmiu Republikanów z Izby Reprezentantów USA zaapelowało do prezydenta Joe Bidena o oddzielenie dodatkowych funduszy dla Izraela od większego pakietu obejmującego fundusze dla Ukrainy i przedstawiło warunki dalszej pomocy dla Kijowa.

Podkreślili, że Izrael i Ukraina muszą wygrać, i „jest to jasne”. Jednak zgodnie z tekstem „amerykańscy podatnicy są zmęczeni finansowaniem niekończącego się impasu na Ukrainie bez wizji zwycięstwa”.

Republikanie oświadczyli, że zidentyfikowali 12 „rozsądnych i racjonalnych warunków”, które muszą zostać spełnione, zanim „przynajmniej jeden dolar zostanie wysłany na Ukrainę”.

Kongresmeni żądają, aby prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski przedstawili Kongresowi USA strategię zwycięstwa Ukrainy.

Szwajcaria przedłużyła status ochrony ukraińskich uchodźców.

„Nie oczekuje się długoterminowej stabilizacji sytuacji na Ukrainie. Tym samym status ochronny S dla osób ubiegających się o ochronę na Ukrainie nie zostanie unieważniony przed 4 marca 2025 r.” – oznajmił szwajcarski rząd w oświadczeniu.

Na koniec października 2023 r. w Szwajcarii aktywny status S miało około 66 tys. Ukraińców.

Trzy kolejne stany USA uznały Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Waszyngton, Maryland i Arizona przyłączyły się do uznania Hołodomoru z lat 1932-33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego i ogłosiły listopad miesiącem pamięci o ludobójstwie na Ukrainie.

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa napisała o tym na swoim koncie na Facebooku.

Markarowa przypomniała, że ​​obecnie 31 stanów amerykańskich wydało już odpowiednie proklamacje uznające Hołodomor za ludobójstwo.

Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren przybyła do Kijowa i spotkała się z Zełenskim.

Spotkanie odbyło się 2 listopada. Prezydent Ukrainy podziękował szefowej Ministerstwa Obrony Holandii i opowiedział jej o sytuacji na froncie.

Na zakończenie spotkania Wołodymyr Zełenski wręczył ministrowi Order Księcia Jarosława Mądrego III stopnia – „za znaczący osobisty wkład w umacnianie współpracy międzypaństwowej, wspieranie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Ukraina rozpoczęła niedawno dwustronne negocjacje z Holandią w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa”.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *