Ukraina po tygodniu. Rosja zaatakowała Dnieprzańską Elektrownię Wodną.

Dnieprzańska Elektrownia Wodna. Zródło: wikipedia.org

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Ukrainę, gdy będą gotowe „konkretne propozycje i konkretne rozwiązania”.

Poinformował o tym w wywiadzie dla ukraińskich dziennikarzy, który został wyemitowany w sobotę, 16 marca.

„Powiem Państwu absolutnie szczerze – na pewno przyjadę. Mam zasadę, że moja wizyta powinna być jak najbardziej użyteczna dla Ukrainy… Przyjadę na Ukrainę z konkretnymi propozycjami, konkretnymi rozwiązaniami” – powiedział.

Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln euro.

Informację przekazał Minister Obrony Kraju Boris Pistorius.

Nowy pakiet pomocowy obejmie m.in. 100 opancerzonych wozów piechoty, 100 pojazdów transportowych oraz dodatkowo 10 000 pocisków artyleryjskich z magazynów Bundeswehry.

Po raz pierwszy w Kijowie odbyło się światowe spotkanie doradców ds. „formuły pokojowej” Zełenskiego.

Wiadomość o wydarzeniu przekazała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

Wiadomo, że dzień wcześniej Kijów odwiedził Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena.

Wcześniej, według oficjalnych raportów, spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego pracujących nad realizacją ukraińskiej „formuły pokojowej” nie odbywały się na Ukrainie, lecz poza granicami kraju.

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę do Kijowa przybył najwyższy dowódca wojskowy NATO.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer – najwyższy urzędnik wojskowy NATO – przemawiał na Kijowskim Forum Bezpieczeństwa.

Przestrzegał przed nadmiernym pesymizmem co do możliwości wygrania wojny przez Ukrainę i wzywał do dalszego wsparcia dla Kijowa, a także uważał za niezbędną dodatkową mobilizację.

„Potrzebujecie czegoś więcej niż tylko granatów, potrzebujecie ludzi, którzy zastąpią zabitych i rannych. A to oznacza mobilizację… Rozumiem, jak trudno jest przekonać ludzi do tego w warunkach demokracji liberalnej” – powiedział Bauer.

USA wzywają Ukrainę do zaprzestania ataków na infrastrukturę energetyczną Federacji Rosyjskiej – Financial Times.

Stany Zjednoczone rzekomo wzywały Kijów do powstrzymania się od dalszych ataków na rosyjskie rafinerie i inną infrastrukturę energetyczną, argumentując, że może to doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu i wzrostu cen energii na świecie.

Jednym z powodów niepokoju Stanów Zjednoczonych jest to, że spadek rosyjskiego eksportu może wywołać globalny wzrost cen światowych. Wzrost cen paliw może znaleźć odzwierciedlenie w wynikach zbliżających się wyborów prezydenckich w USA.

W Waszyngtonie istnieje także obawa, że ​​w odpowiedzi na ukraińskie strajki Rosja może zrobić coś z ważną dla krajów Zachodu infrastrukturą energetyczną, np. rurociągiem tłoczącym ropę z Kazachstanu przez terytorium Rosji w celu eksportu na rynki światowe.

Federacja Rosyjska będzie kontynuować naloty na krytyczne obiekty Ukrainy – brytyjski wywiad.

Agencja zauważyła, że ​​21 marca Rosja przeprowadziła pierwszy od ponad miesiąca atak na Ukrainę na dużą skalę przy użyciu lotnictwa dalekiego zasięgu.

Brytyjscy obserwatorzy uważają, że Rosja prawie na pewno będzie nadal uderzać w krytyczne cele na tyle, na ile pozwolą samoloty, załogi samolotów i zapasy broni, próbując utrzymać presję na ukraiński rząd i ludność.

W nocy 22 marca Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę przy użyciu rakiet i dronów. W szczególności wzięto na cel obiekty infrastruktury krytycznej, atakując Dnieprzańską Elektrownię Wodną w Zaporożu.

Jak powiedział Iwan Fiodorow, przewodniczący Zaporoskiej Administracji Obwodowej, Rosja celowo obrała za cel infrastrukturę krytyczną, która nie ma nic wspólnego z wojskiem ani przemysłem wojskowym. Jednym z takich obiektów jest Dnieprzańska Elektrownia Wodna.

Według dyrektora „Ukrhydroenergo” Ihora Syroty Dnieprowska Elektrownia Wodna jest w stanie krytycznym – doszło do dwóch bezpośrednich uszkodzeń.

„Będziemy musieli całkowicie odnowić maszynownię i instalację elektryczną. W ciągu dnia obliczymy konsekwencje i zrozumiemy, co się stało. I czy będzie to działać” – wyjaśnił.

„Dwie rakiety trafiły w elektrownię bezpośrednio. Jedna rakieta uderzyła w belki dźwigu i uderzyła w podporę. Elektrownia jest w stanie krytycznym” – stwierdził Syrota.

Jak powiedział Jurij Biełousow, szef Wydziału Prokuratury Generalnej ds. zwalczania przestępstw popełnionych w konfliktach zbrojnych, w elektrownię trafiło osiem rakiet.

„Osiem rakiet trafiło w ten bardzo ważny dla Ukrainy obiekt. Obiekt, który zawiera nie tylko potężny komponent energetyczny, ale spełnia także inne funkcje naszego państwa. I wszyscy rozumiemy możliwe konsekwencje. Ukraina już doświadczyła konsekwencji zniszczenia takiego obiektu” – powiedział.

Biełousow podkreślił jednak, że obecnie nie ma zagrożenia dla obywateli, ale obiekt jest naprawdę niesprawny, szkody są znaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *