Ukraina po tygodniu. ATACMS już używane przez Siły Zbrojne Ukrainy

Zdjęcie wyróżniające: wikimedia/U.S. Army

O tym, że pierwsze rakiety ATACMS już są w rozporządzeniu Sił Zbrojnych Ukrainy społeczność międzynarodowa dowiedziała się dopiero po tym, jak użyto ich przeciw rosyjskim okupantom. Wieczorem tego dnia dostarczenie rakiet przez USA potwierdził Wołodymyr Zełenski. Teraz wojsko ukraińskie ma możliwy dalszy zasięg, a to znaczy, że większe możliwości do niszczenia wojsk i infrastruktury okupantów. A to z kolei oznacza – kolejny krok do zwycięstwa Ukrainy.

W Kijowie Zełenski spotkał się ze specjalną przedstawicielką USA ds. odbudowy Ukrainy Penny Pritzker.

Podczas spotkania Zełenski i Pritzker omówili kwestię pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na rok 2024, renowacji uszkodzonych obiektów, a także wykorzystania zamrożonego rosyjskiego mienia na cele odbudowy.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipawski powiedział, że eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie odwróci uwagi świata od wojny na Ukrainie.

Parlament Europejski poparł przyznanie Ukrainie 50 miliardów euro pomocy.

Negocjacje z państwami członkowskimi UE będą mogły się rozpocząć, gdy tylko Rada UE ustali wspólne stanowisko.

Chodzi o nowy instrument „Ukraine Facility”, na który na lata 2024-2027 zostanie przeznaczone 50 miliardów euro w formie dotacji i pożyczek na wsparcie odbudowy i modernizacji Ukrainy. Taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska w czerwcu 2023 r.

USA w tajemnicy przekazały Ukrainie ATACMS, którymi Zbrojne Siły Ukrainy już uderzyły w lotniska wroga.

Rakiety te zostały użyte przez siły ukraińskie we wtorek wieczorem do ataku na dwa lotniska w okupowanych przez Rosję Ługańsku i Berdiańsku.

We wtorek wieczorem w przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że siły ukraińskie użyły amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.

Na koniec przemówienia, dziękując partnerom za pomoc, Zełenski dodał:

„Dzisiaj szczególne podziękowania kieruję do Stanów Zjednoczonych. Nasze porozumienia z prezydentem Bidenem są realizowane. Są realizowane bardzo dokładnie – ATACMS się sprawdził”.

W Kijowie odbyło się wspólne posiedzenie rządów Ukrainy i Rumunii.

Strony podpisały siedem dokumentów dwustronnych. Jeden z nich dotyczy tranzytu produktów rolnych.

Wśród porozumień zawartych w Kijowie znajduje się umowa w sprawie budowy drogowego przejścia granicznego na rzece Cisa oraz memorandum o współpracy w sferze farmaceutycznej i wojskowo-technicznej.

Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, podczas której opowiedział m.in. o nieudanej rosyjskiej ofensywie pod Awdijówką i katastrofalnych stratach poniesionych przez rosyjskich okupantów.

„Nasze porozumienia w Granadzie są skutecznie realizowane. Jestem szczególnie wdzięczny za najnowszy duży pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje systemy Patriot i IRIS-T oraz amunicję do nich” – powiedział Zełenski.

Niemiecki rząd ogłosił dziś wysłanie w zeszłym tygodniu na Ukrainę kolejnej partii pomocy wojskowej, która obejmowała samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, drony i ciężkie ciężarówki.

Minister obrony Niemiec zapewnił, że wojna w Izraelu nie ograniczy wsparcia Ukrainy.

Boris Pistorius podkreślił, że Niemcy są obecnie drugim po Stanach Zjednoczonych dostawcą broni na Ukrainę i wsparcie to będzie kontynuowane.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *