Białoruś po tygodniu. Cichanouska wystąpiła w parlamencie Wielkiej Brytanii

Zdjęcie wyróżniające: kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegram

Swiatłana Cichanouska ze swoim zespołem kontynuuje działalność dyplomatyczną na rzecz wolnej Białorusi i demokratycznego białoruskiego społeczeństwa. W zeszłym tygodniu Cichanouska występowała w parlamencie Wielkiej Brytanii, a Boris Johnson ogłosił swoją symboliczną „opiekę” nad Siarhiejem Cichanouskim.

Rzecz jasna, że w obecnej sytuacji nacisk dyplomatyczny państw zachodnich prawie nie ma wpływu na reżim Łukaszenki, jednak rezultaty tej długotrwałej pracy będzie widać, jak tylko sytuacja wewnątrz Białorusi zacznie się zmieniać. Wtedy okaże się, że Cichanouska jako jedyna ma legitymację międzynarodową do przejęcia władzy w Mińsku. Poza tym to działanie ma praktyczny wymiar już teraz, bo nie daje zachodnim elitom politycznym „zapomieć” o sytuacji na Białorusi i białoruskich więźniach politycznych wśród burzliwych wydarzeń w różnych zakątkach planety.

Dla Białorusinów, którzy opuścili kraj, wprowadzono nowe ograniczenie.

Od teraz nie mogą potwierdzić swojej tożsamości zdjęciem, jeśli chcą skorzystać z roamingu. Teraz w przypadkach, gdy do aktywacji usługi konieczne jest okazanie dokumentów, można to zrobić tylko osobiście.

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson „przyjął pod opiekę” Siarhieja Cichanouskiego.

Johnson poinformował o tym na mediach społecznościowych w nagraniu, w którym nawoływał do solidarności z białoruskimi więźniami politycznymi.

— Popieram kampanię Swiatłany Cichanouskiej na rzecz podnoszenia świadomości o więźniach politycznych na Białorusi. Zgodziłem się przejąć opiekę nad jej mężem Siarhiejem Cichanouskim, który przebywa za kratami. Ponieważ na Białorusi jest ponad 1500 więźniów politycznych, zachęcam innych, aby przyłączyli się do mnie w tym akcie solidarności. Popieram odważnych Białorusinów. Niech żyje Białoruś! – powiedział Boris Johnson.

Swiatłana Cichanouska przemawiała w parlamencie Wielkiej Brytanii.

Cichanouska wygłosiła „Wykład westminsterski” – przemówienie, które autorytatywni mówcy wygłaszają co roku przed parlamentarzystami, dyplomatami i innymi ważnymi osobistościami. W swoim wystąpieniu opowiedziała o sytuacji na Białorusi oraz strategicznych priorytetach sił demokratycznych i społeczności międzynarodowej.

 „Białorusini są zmęczeni życiem w dyktaturze przez prawie 30 lat. I choć nie będzie już tak pięknych wieców jak te trzy lata temu, opór trwa – zszedł do podziemia. Sami jednak nie wygramy. Białoruska demokracja potrzebuje silnych sojuszników i przyjaciół, gotowych na odważne kroki i decyzje. Wierzę, że tacy ludzie są obecni na sali.

Chcę, aby Białoruś znalazła się wśród priorytetów brytyjskiego parlamentu, obecnego i przyszłego rządu brytyjskiego. Żądajcie od swoich przywódców zdecydowanych kroków w walce z tyranią Putina i Łukaszenki. Słowa potępienia nie wystarczą” – powiedziała.

Cichanouska wezwała także Wielką Brytanię do przyłączenia się do międzynarodowej koalicji na rzecz Białorusi, a parlamentarzystów do bycia symbolicznymi „ojcami chrzestnymi” białoruskich więźniów politycznych, tak jak zrobił to Boris Johnson.

Władze Białorusi w 2024 roku planują wprowadzenie zmian związanych z podatkiem transportowym.

Ma zostać zwiększony podatek dla obywateli i biznesu oraz podniesiona stawka za transport luksusowy. W planach jest także wprowadzenie jednolitej opłaty majątkowej za nieruchomości, ziemię i transport oraz inne zmiany.

Jak poinformował BYPOL, agent białoruskich sił bezpieczeństwa Sława Wołk został deportowany z Polski.

Wiaczesław Bystrow przybył do Polski 6 listopada 2021 r., rzekomo „uciekając przed represjami” i zaczął aktywnie uczestniczyć w białoruskich wydarzeniach oraz robić zdjęcia z ich uczestnikami. Według byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa mężczyzna, sześciokrotnie skazany za kradzież i rozbój, posługiwał się telegramowym pseudonimem Sława Wołk. Według BYPOL-u powierzono mu zadanie zbierania informacji wywiadowczych w Polsce.

Charge d’affaires Białorusi w Warszawie Aleksander Czesnowski został zwolniony ze stanowiska radcy-ministra w tym kraju.

W październiku 2020 roku Białoruś odwołała ambasadora Polski i zaprosiła do tego samego Warszawę. Ponadto obie strony zredukowały personel misji dyplomatycznych. Białoruś była reprezentowana w Polsce na szczeblu chargé d’affaires.

Białoruś rozwiązała umowę z Ukrainą o uznawaniu dokumentów edukacyjnych i stopni naukowych.

Ukraina wycofała się z tej umowy w kwietniu 2022 r.

Swiatłana Cichanouska po raz pierwszy przybyła do kraju WNP.

20 października odbyła w Mołdawii roboczą wizytę na zaproszenie prezydent Mai Sandu.

To pierwsza oficjalna wizyta Cichanouskiej w kraju WNP. Podczas wizyty zaplanowano spotkanie z prezydent Mołdawii Maią Sandu, marszałkiem parlamentu Ihorem Grossu oraz przedstawicielami ugrupowania „O Demokratyczną Białoruś”. Białoruska przywódczyni weźmie także udział w Mołdawskim Forum Kobiet, aby podkreślić rolę kobiet w polityce i porozmawiać o losie białoruskich więźniów politycznych.

„Nie mogę się doczekać dyskusji na temat naszych wspólnych europejskich aspiracji” – skomentowała Swietłana Cichanouska.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *