Sankcje, zwiększenie pomocy i raport na temat aktywów Łukaszenki. W USA przygotowano projekt ustawy dotyczący Białorusi

Politycy dwóch największych partii USA przygotowali w Kongresie projekt dokumentu, który może stać się amerykańską odpowiedzią na sytuację w Białorusi. Zakłada on nałożenie sankcji na białoruskich urzędników, zwiększenie pomocy dla kraju, a także przygotowanie raportów o działaniach Rosji i aktywach Łukaszenki. O sprawie informuje oficjalna strona internetowa Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA.
Według informacji ze strony, nowy projekt ustawy jest odpowiedzią na represje, przemoc i falsyfikację wyborów w Białorusi. Sześcioro amerykańskich kongresmenów, zarówno z Partii Republikańskiej jak i Demokratycznej, stworzyli projekt pod nazwą „Belarus Democracy, Human Rights, and Sovereignty Act of 2020”, który de facto powoduje, że ponownie wchodzi w życie ustawa Kongresu z 2004, czyli „Belarus Democracy Act of 2004” [Akt o demokracji w Białorusi – przyp. tłum.].
Ustawa stanowi, że USA nie uznaje wyników wyborów w Białorusi z 9 sierpnia 2020 roku, a także nie uznaje Alaksandra Łukaszenki za legalnie wybraną głowę państwa. Co więcej, dokument stanowi, że USA popiera plan przeprowadzenia nowych wyborów zgodnych ze standardami OBWE. W ustawie możemy również znaleźć apele o wypuszczenie na wolność wszystkich więźniów politycznych z białoruskich więzień. Szczególny nacisk położono na sprawy obywatela USA, konsultanta ds. polityki Witala Szklaraua, i Maryji Kalesnikawej. W tekście dokumentu można odnaleźć stwierdzenie, że USA nie zgadza się na jakiekolwiek włączenie Białorusi w skład „tak zwanego Państwa Związkowego, które znajdowałoby się pod kontrolą Rosji”.
Konkretne działania w treści ustawy to między innymi nałożenie sankcji na najważniejszych białoruskich urzędników i funkcjonariuszy, a także dodatkowe kroki, mające na celu wzmożenie nacisku na Białoruś, w tym sankcje wobec rosyjskich obywateli, którzy uczestniczą w represjach politycznych i wywierają nacisk na niezależne środki masowego przekazu. Ponadto projekt ustawy zezwala na okazanie pomocy przez USA w celu wsparcia działań na rzecz demokracji, praw człowieka i nadrzędności prawa w kraju. Dokument zakłada zwiększenie pomocy dla Białorusi i pracę Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów w formie stworzenia programów dla Białorusi, a także żąda stworzenia amerykańskiej strategii, mającej zapewnić w Białorusi swobodny dostęp do transmisji, informacji, a także wolność w Internecie.
Zgodnie z projektem ustawy, USA powinno kontynuować współpracę z UE i państwami członkowskimi, Wielką Brytanią, i Kanadą, aby wspierać demokratyczne dążenia Białorusinów i pokrzyżować rosyjskie plany odebrania Białorusi suwerenności i niezawisłości.
W przypadku przyjęcia projektu ustawy Sekretarz Generalny USA razem z Dyrektorem Wywiadu Narodowego będą musieli przygotować dwa raporty dla Kongresu. Pierwszy dotyczyć będzie dążeń Rosji „mających na celu odebrać Białorusi suwerenność i niezawisłość”, a drugi – aktywów finansowych, które należą do Alaksandra Łukaszenki i członków jego rodziny.
Projekt ustawy ma zostać dopracowany 2 października w Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu, a potem zostanie przekazany dalej do dalszego omówienia przez członków Izby Reprezentantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *