Prokuratura doniosła o tym, jak ludzie karani są za „nielegalne rozmieszczanie obiektów”.

Jeszcze nie tak dawno to stowarzyszenia właścicieli domów mieszkalnych decydowały o tym, jak uporządkować swoje podwórze i plac zabaw, ale późnym latem i wczesną jesienią w mieście pojawiła się „modowa milicja”, która nie tylko pozbywa się „nielegalnie umieszczanych obiektów”, ale także wystawia rachunek osobie, która je umieściła, ze względu na koszty państwa wydane na „demontaż”, a także pociąga sprawców do odpowiedzialności administracyjnej. Jak łatwo się można domyślić, mówimy tu o biało-czerwono-białych flagach i innych „dekoracjach” związanych z protestem, które tak bardzo nie podobają się resortom siłowym. Prokuratura poinformowała o tym, jak wielokrotnie w takich sytuacjach brały udział jednostki Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych i jak często wypisywano mandaty.
„Prokuratura w Mińsku przeprowadza badania operacyjne informacji o stanie porządku prawnego w stolicy i w organizacjach pracowniczych. Na podstawie otrzymanych danych, także tych ze środków masowego przekazu, pracownicy prokuratury podjęli działania mające na celu poprawę porządku publicznego i niezbędnych środków nadzoru” – czytamy na stronie internetowej Prokuratury Generalnej Republiki Białorusi. „Szczególny nacisk położono na zwrot kosztów związanych z demontażem nielegalnie umieszczonych elementów, a także pociągnięcie do odpowiedzialności administracyjnej obywateli odpowiedzialnych za łamanie zasad użytkowania lokali mieszkalnych, norm bezpieczeństwa pożarowego oraz wymogów prawnych w zakresie działalności architektonicznej i budowlanej”.
Według danych resortu pododdziały terytorialne Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych przeprowadziły 87 akcji w celu usunięcia „obiektów nieznajdujących się w dokumentacji projektowej, niezgodnych z decyzjami architektonicznymi i planistycznymi oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli”. Za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego do odpowiedzialności na mocy art. 23.56 Kodeksu wykroczeń administracyjnych pociągnięto 11 osób fizycznych i 26 osób prawnych.
Ponadto organy prokuratury w Mińsku podjęły działania mające na celu odzyskanie od winnych zwrotu kosztów, poniesionych przez właściwe organy w związku z „przywróceniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *