ONZ: organy śledcze Białorusi otrzymały 4644 skargi dotyczące użycia siły i środków specjalnych przez służby

Działania władz białoruskich przed wyborami i po nich, zmierzające do ograniczenia wolności słowa i wypowiedzi, pokojowego gromadzenia się i zrzeszania oraz prawa do udziału w życiu politycznym, doprowadziły do ​​bezprecedensowego kryzysu praw człowieka w Białorusi.

Mówi o tym raport nt. sytuacji w zakresie praw człowieka w Białorusi w kontekście wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet przedstawiła dziś na 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ raport na temat sytuacji odnośnie praw człowieka w Białorusi w kontekście wyborów prezydenckich w 2020 roku.

„W nocie informacyjnej rządu w związku z naszym raportem, który otrzymaliśmy 10 lutego, stwierdza się, że „do organów śledczych wpłynęły 4644 skargi na użycie siły fizycznej i specjalnych środków przez MSW, co rozproszyło nieuprawnione protesty”. Jednak stwierdza również, że 1050 z tych skarg zostało odrzuconych. Nie podano też informacji o tym, wobec ilu przedstawicieli sił bezpieczeństwa przeprowadzono dochodzenia lub postawiono im zarzuty nadmiernego użycia siły. Według informacji z innych źródeł, doszliśmy do wniosku, że żadna ze skarg nie doprowadziła do wszczęcia postępowania karnego” – powiedziała Bachelet.

Raport obejmuje okres od 1 maja do 20 grudnia 2020 roku. W dokumencie odnotowano, że 5 października Biuro Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka przesłało ustną notę ​​do Stałego Przedstawicielstwa Białorusi w Genewie z prośbą o zezwolenie na wizytę w tym kraju. W swojej odpowiedzi z 16 października rząd Białorusi potwierdził stanowisko, które przedstawił podczas sporów, a mianowicie: nie uznaje rezolucji 45/1 Rady Praw Człowieka, w której mowa o licznych naruszeniach praw człowieka w Białorusi, ani nie zezwala na odwiedzanie kraju.

„Zgodnie ze swoją metodologią monitorowania praw człowieka Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka dołożyło należytej staranności w ocenie wiarygodności i dokładności źródeł oraz przy weryfikacji zebranych informacji. Podjęto również wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia poufności niektórych źródeł” – czytamy w raporcie.

Co mówi raport?

Systematyczne łamanie praw obywateli do podstawowych wolności

  • „Komitet Praw Człowieka wielokrotnie podkreślał, że korzystanie z wolności wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się jest kluczowym warunkiem realizowania prawa głosu, które zależy od swobodnej wymiany informacji i pomysłów między obywatelami, kandydatami i wybranymi przedstawicielami, a także od wolnej prasy i mediów zdolnych do komentowania spraw publicznych i informowania opinii publicznej bez cenzury i ograniczeń. Swobodne korzystanie z prawa do zrzeszania się ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania możliwości tworzenia partii politycznych oraz zapewnienia pluralizmu i rywalizacji politycznej, a także wolności pokojowych zgromadzeń, która pozwala kandydatom spotykać się ze swoimi zwolennikami i nawiązywać kontakt z potencjalnymi wyborcami.”
  • „W okresie kampanii wyborczej aresztowano ponad 1000 osób. Setki obywateli ukarano grzywnami lub skazano na areszt administracyjny; wszczęto postępowanie karne przeciwko 23 osobom, w tym osobom, które zamierzały startować w wyborach, blogerom, dziennikarzom, organizatorom i uczestnikom zbierania podpisów, inicjatyw obywatelskich i innych pokojowych działań.”

Nieproporcjonalne użycie siły

  • „Użycie siły podczas protestów powinno zawsze być wyjątkowe, proporcjonalne i mieć charakter rozwiązania ostatecznego; nawet jeśli niektórzy uczestnicy są odpowiedzialni za poszczególne akty przemocy, całe zgromadzenie nie powinno być postrzegane jako pozbawione ogólnego pokojowego charakteru. Niezależnie od odpowiednich norm i standardów międzynarodowych, prawie wszystkie pokojowe protesty, które miały miejsce przed wyborami i po nich, zostały rozproszone bezkrytycznie? brutalnie. Siły bezpieczeństwa użyły niepotrzebnej lub nadmiernej siły, w tym bicia pałkami, a także chemicznych środków drażniących, armatki wodnej, gumowych kul i granatów błyskowo-hukowych.”
  • Zgodnie ze Wzorcowymi regułami minimalnymi Narodów Zjednoczonych dotyczącymi środków niezwiązanych z więzieniem, tymczasowe aresztowanie powinno być stosowane jako ostateczność; dlatego systematyczne umieszczanie osób w areszcie lub przetrzymywanie ich przed procesem w zatłoczonych pomieszczeniach o złych warunkach przetrzymywania jest szczególnie niepokojące w okresie, w którym liczba przypadków zarażeń koronawirusem gwałtownie wzrasta.
  • „Ta sytuacja odzwierciedla długotrwałe naruszenia i bezkarność, na co zwracały uwagę różne międzynarodowe mechanizmy praw człowieka, w tym organy traktatowe i specjalny sprawozdawca ds. Sytuacji w zakresie praw człowieka w Białorusi.”

Wysoki Komisarz zaleca, aby Rząd Białorusi:

  • – zapewnił niezależne, obiektywne, szybkie, dokładne, skuteczne, wiarygodne i przejrzyste dochodzenia w sprawie wszystkich zarzutów łamania praw człowieka w kontekście pokojowych protestów, w tym zgonów i obrażeń, a także tortur lub nadużyć, w tym aktów przemocy seksualnej, oraz doprowadzenie sprawców do odpowiedzialności sądowej i odpowiedniej kary;
  • – zapewnił, aby wszystkie ofiary naruszeń praw człowieka otrzymały odszkodowanie i zadośćuczynienie, w tym odszkodowanie, rehabilitację i prawo do poznania prawdy; oraz podjął środki w celu zapobieżenia ponownemu łamaniu praw człowieka, w tym aktom represji wobec ofiar i świadków;
  • – niezwłocznie i bezwarunkowo zwolnił wszystkich, którzy zostali bezprawnie lub arbitralnie przetrzymywani za pokojowe korzystanie ze swoich wolności wypowiedzi, stowarzyszeń i pokojowych zgromadzeń lub ich ustawowych funkcji, w tym działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy i prawników, a także zawiesił i odwołał wszelkie postępowania administracyjne lub karne przeciwko ludziom korzystającym z niezbywalnych praw człowieka, w tym prawa do wolności wypowiedzi i prawa do pokojowych zgromadzeń;
    – zainicjował kompleksowy przegląd i reformę krajowych ram regulacyjnych w celu rozwiązania problemów systemowych i zapobiegania powtarzaniu się naruszeń praw człowieka.

    Generalnie Wysoka Komisarz zaleca, aby rząd zainicjował przegląd i reformę krajowych ram prawnych w Białorusi w celu rozwiązania problemów systemowych i zapobieżenia ponownemu łamaniu praw człowieka, w tym rewizji ustawy o imprezach masowych i prawa medialnego w celu dostosowania ich do standardów międzynarodowych.

Przetłumaczone z https://svabod1.azureedge.net/a/31121813.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *