Białoruś po tygodniu. Białoruskie siły demokratyczne podpisały memorandum z Parlamentem Europejskim

Swiatłana Cichanouska i Roberta Metsola. Zdjęcie: Wspólny Gabinet Przejściowy.

 

W naszym stałym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Białoruscy „cyberpartyzanci” zamieścili w Internecie 40 tys. donosów, które przesłali za pośrednictwem strony internetowej KGB.

Baza danych sprzed dziewięciu lat została upubliczniona. Hakerzy obiecali opublikować najciekawsze wiadomości.

Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin nazwał atak Iranu na Izrael „mądrym i rozważnym”.

Jego irański kolega wyraził gotowość do ścisłej współpracy z Mińskiem.

 

Łukaszenka podpisał dekret powołujący oficerów rezerwy do służby wojskowej.

Został powołany także nowy szef Akademii Wojskowej – generał dywizji Andriej Gorbatenka.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi wysyła do przedsiębiorstw pisma z nazwiskami „nierzetelnych” pracowników, aby kierownik „wiedział, widział i rozumiał, co się dzieje”. W ciągu ostatniego roku do Mińska wysłano ponad 50 takich listów.

3 maja Alaksandr Łukaszenka przybył do Centralnego Stanowiska Dowództwa Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej.

Informację podała jego służba prasowa. Poprzedni raz odwiedził to centrum 15 maja ubiegłego roku. Pokazano mu postęp inspekcji Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej, on pochwalił wojsko.

„Sprawdzian zaliczony. Pierwszą kwestią, która mnie zaniepokoiła, było to, że wszystko powinno być obiektywne i uczciwe. Jako wojskowy mogę powiedzieć, że jeśli rzetelnie zorganizowałeś kontrolę, tak jak należy, to warto. Nie służyłem w Siłach Powietrznych ani w Obronie Powietrznej. Ale widzę, jak przeprowadzono tę kontrolę, jaki jest jej zamysł. Osiągnęliście wszystkie swoje cele. To jest fajne. Cała Białoruś, to widać w czasie rzeczywistym, jest pod waszą kontrolą. Brawo” – powiedział Łukaszenka.

Jednocześnie podkreślił, że taka ocena ma prawo dożywotnie tylko w przypadku, jeśli kontrola była naprawdę nagła.

„Tylko jedno: jeśli to wszystko jest nieoczekiwane, nagłe i szczere. Jeśli tak, to tak. To nie tylko imponujące, ale i przyzwoite. Będą wyniki obiektywnej kontroli – wtedy wreszcie podsumujemy wyniki w Ministerstwie Obrony Narodowej. Dlatego zależy mi tylko na tym, żeby było to uczciwe. Nagła kontrola oznacza, że ​​tylko niektórzy o niej wiedzą. A reszta pracuje jak w czasie wojny. Jeśli tak, to dobra robota”.

Swiatłana Cichanouska i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola 3 maja podpisały deklarację o woli współpracy.

Oświadczenie wydał Wspólny Gabinet Przejściowy.

„To pierwszy dokument ustanawiający współpracę sił demokratycznych Białorusi z oficjalnym organem polityki zagranicznej” – czytamy w oświadczeniu.

Porozumienie podpisano na Malcie. Stwierdza, że ​​Białoruski Wspólny Gabinet Przejściowy i Rada Koordynacyjna powinny być uważane przez społeczność międzynarodową za przedstawicieli narodu białoruskiego.

Ponadto dokument przewiduje wsparcie działań głównych struktur politycznych ruchu demokratycznego Białorusi w kierunku wyboru europejskiego: Swiatłany Cichanouskiej, Rady Koordynacyjnej, Wspólnego Gabinetu Przejściowego Białorusi oraz partii politycznych Białorusi. Stwierdzono także europejskie aspiracje Białorusinów.

Podpisane porozumienie zawiera także praktyczne kierunki działania białoruskich sił demokratycznych i Parlamentu Europejskiego. Jest to w szczególności współdziałanie i wspieranie nacisku na reżim Łukaszenki, wsparcie demokratycznego ruchu Białorusi na rzecz obrony suwerenności, niepodległości i tożsamości narodowej przed zagrożeniami ze strony Rosji, pomoc w rozwiązaniu problemów migracyjnych Białorusinów zmuszonych do opuszczenia ojczyzny z powodów politycznych. Współpraca obejmuje także wysiłki na rzecz pociągnięcia przedstawicieli reżimu Łukaszenki do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości na Białorusi, współudział w zbrodniach wojennych i zbrodniczą agresję wobec Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *