„Mińsk i Moskwa mogą tworzyć nowe wspólne firmy, aby obejść zachodnie sankcje”. Ekspert ds. rozmów białorusko-rosyjskich

Politolog Waler Karbalewicz opowiedział na antenie Biełsatu, dlaczego Łukaszenka stał się bardziej aktywny na arenie międzynarodowej i planuje kolejną wizytę w Rosji.

16 kwietnia przybył z wizytą do Mińska premier Rosji Michaił Miszustin. Głównym celem wizyty była rozmowa o integracji systemu celno-podatkowego Białorusi i Rosji, pisze BiełTA.

Zdaniem politologa Walera Karbalewicza Moskwa wykorzystuje słabą pozycję Łukaszenki, by powrócić do tzw. Ultimatum integracyjnego Dmitrija Miedwiediewa.

„Tak naprawdę Rosja wraca do strategii ogłoszonej w grudniu 2018 r., kiedy podczas słynnej wizyty w Brześciu ówczesnego premiera Rosji, Dmitrija Miedwiediewa, faktycznie postawiono ultimatum. Sens tego ultimatum polega na tym, że Rosja będzie nadal wspierać Białoruś gospodarczo tylko pod warunkiem, że Białoruś zgodzi się na ściślejszą integrację. Media nazwały to wówczas „przymusem integracji”. Mapy drogowe były omawiane przez cały 2019 rok, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Przecież jasne jest, że nowy krok na drodze integracji oznacza nowy krok w ograniczaniu białoruskiej suwerenności – mówi Waler Karbalewicz.

Po wyborach w 2020 roku sytuacja uległa istotnej zmianie, przede wszystkim ze względu na brak legitymacji Łukaszenki zarówno w kraju, jak i wśród partnerów zewnętrznych – powiedział ekspert.

„Podczas rozmów w Soczi 22 lutego strony oświadczyły, że wracają do strategii integracyjnej, a wizyta Miszustina w Mińsku jest ważnym elementem jej realizacji” – powiedział rozmówca Biełsat.

Ekspert zaznacza, że sytuacja gospodarcza nie jest teraz korzystna dla Mińska. Krąg potencjalnych wierzycieli Mińska znacznie się zawęził ze względu na trwający od sierpnia ubiegłego roku kryzys polityczny.

„Jeśli w 2019 roku udało się uzyskać pożyczki od międzynarodowych organizacji finansowych, to teraz ten temat jest zamknięty. Poza Rosją nie ma od kogo brać pieniędzy. Dodatkowo z pomocą Rosji mogą powstać nowe firmy, być może wspólne, dzięki którym będzie można sprzedawać produkty naftowe do UE i nie podlegać sankcjom. Niewykluczone, że rozmawiano o tym dziś w Mińsku podczas wizyty Miszustina i podczas wizyty Łukaszenki w Moskwie” – mówi Waler Karbalewicz.

Należy zaznaczyć, że Łukaszenka i Putin mają spotkać się w Moskwie 22 kwietnia. 26 kwietnia planowane jest wznowienie sankcji USA wobec 9 białoruskich firm.

Na zdjęciu: Premier Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin w Mińsku, 16 kwietnia 2021 r. Zdjęcie: Sergei Sheleg / TASS / Forum

Przetłumaczone z https://blstv.eu/news/16-04-2021-mensk-i-maskva-moguts-stvaryts-novyya-sumesnyya-firmy-kab-abyhodzits-sanktsyi-zahadu-ekspert-pra-belaruska-rasejskiya-peramovy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *