Białoruś po tygodniu. Wyroki, prześladowania, zatrzymania

Wiadomości mijającego tygodnia z Białorusi dotyczą głównie kolejnych represji. Wydaje się, że po roku pełnoskalowej wojny przeciw Ukrainie, białoruska władza już wcale nie ukrywa swojego okupacyjnego charakteru wobec społeczeństwa. Procesy sądowe, zatrzymania i ustawy, o których docierają informacje, mają wszystkie typowe cechy zarządzania obcymi terytoriami przez władzę okupacyjną. Dlatego apele przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego do państw europejskich o uznanie Białorusi za państwo okupowane są zupełnie uzasadnione. Co do jednego nie ma wątpliwości – reżim okupacyjny upadnie w momencie, kiedy upadnie system, od którego jest on całkowicie uzależniony – czyli rządy Władimira Putina.

Ogłoszono wyroki Cichanouskiej i Łatuszki. 

Miński sąd miejski ogłosił wyroki w sprawie członków Rady Koordynacyjnej. Swiatłana Cichanouska otrzymała 15 lat więzienia, Pawieł Łatuszka – 18 lat. Skazano także innych członków Rady zaangażowanych w sprawę. Maria Moroz, Olga Kowalkowa i Siergiej Dylewski otrzymali po 12 lat więzienia. Moroz i Kowalkova mają odbyć karę w kolonii generalnego reżimu, Dylewski w kolonii o zaostrzonym rygorze.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zostało uznane za „formację ekstremistyczną”.

Zgodnie z decyzją KGB status „formacji ekstremistycznej” nadano „grupie obywateli spośród przedstawicieli pozarządowej organizacji publicznej Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, która prowadzi działalność ekstremistyczną”.

Ukraina rozszerzyła pas graniczny wzdłuż granicy z Białorusią.

„Robimy wszystko razem z siłami obronnymi, aby w każdym ekstremalnym przypadku móc podjąć działania i zatrzymać agresora, czy to grupę dywersyjną, czy duże formacje wojskowe wroga” – powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

Litwa zwróciła Białorusi 32 wagony z produktami rosyjskiego giganta naftowego Lukoil, który podlega międzynarodowym sankcjom.

Trzy kolejne wagony utknęły na granicy.

„Próbowano dostać się do obwodu kaliningradzkiego, rzekomo był to ładunek tranzytowy, ale w rzeczywistości był przeznaczony na eksport” – powiedział Edvinas Kerza, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Kolei Litewskich.

Łukaszenka podpisał ustawę o karze śmierci dla urzędników za zdradę państwa.

Wprowadza się również odpowiedzialność karną za propagowanie terroryzmu, dyskredytację Sił Zbrojnych, innych wojsk i formacji wojskowych, organizacji paramilitarnych oraz naruszenie wymogów ochrony tajemnicy państwowej.

Po Homlu jeździ samochód z literą Z i ze sztuczną rakietą z napisem „na Waszyngton”.

Auto narusza przepisy ruchu drogowego, jego działania można uznać za pojedynczą pikietę, ale policja drogowa go nie zauważa. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, w homelskiej policji drogowej powiedziano, że samochód z rakietą „na Waszyngton” na dachu „jest już rozpatrywany przez inspektorów”.

Synowa Łukaszenki wygrała „Piosenkę Roku Białorusi”.

Wśród zwycięzców w 12 nominacjach Anna Celuk została „Najlepszą autorką słów”. Wśród utworów, które napisała są m.in. „Ach, Aleksandrze”, „Bulba-dance”, hymn Prokuratury Generalnej „Strażnicy Prawa” oraz piosenka na Dzień Jedności Narodowej. Napisała także słowa do „Najlepszej piosenki roku” – kompozycji „Za nami prawda” grupy „Białoruś”.

Główny Zarząd ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w imieniu Łukaszenki prowadzi masowe „zatrzymania uczestników” protestów 2020 roku.

Poszukiwane są „ukryte komórki ekstremistów”. Wyłącznie w czwartek funkcjonariusze „przepracowali” ponad 60 osób. 21 z nich zostało pociągniętych do odpowiedzialności administracyjnej, a pięciu do odpowiedzialności karnej.

Łukaszenka podpisał dekret o powołaniu oficerów rezerwy do służby wojskowej.

Wydarzenia przewidziane w dekrecie są corocznie przeprowadzane przez Siły Zbrojne Republiki Białorusi.

Zdjęcie wyróżniające: „Флагшток”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *