Ukraina po tygodniu. Rosja traci połączenia z Krymem

W ciągu ostatnich dni wojska ukraińskie odnotowują celne uderzenia na pozycjach okupantów na Krymie – najpierw wysadzono w powietrze most Czongarski, później – uderzono w bazę wojskową w Geniczesku. Jak już wiadomo z doświadczeń tej wojny, podobne uderzenia często są pretekstem do szybkiego postępu wojska ukraińskiego. Podobnie było w obwodach charkowskim i chersońskim jesienią zeszłego roku. Trudno powiedzieć, czy wyzwolenie południowej Ukrainy wraz z Krymem nastąpi tak szybko, jednak to, że Rosja traci połączenia i infrastrukturę wojskową na Krymie jest zdecydowanie dobrym znakiem.

Szef centrum wywiadu Sił Obronnych Estonii poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują pierwszą fazę operacji ofensywnej.

Prowadzone są rozpoznania w celu znalezienia słabych punktów w pozycjach obronnych wroga.

Według brytyjskiego wywiadu najbardziej intensywne walki toczą się obecnie w obwodzie zaporoskim, na zachodzie obwodu donieckiego oraz w okolicach Bachmutu. Co więcej, na południu, według brytyjskich szacunków, wojska rosyjskie uzyskały chwilową przewagę powietrzną dzięki przerzuceniu dodatkowych śmigłowców szturmowych.

Wielka Brytania wprowadziła nowe przepisy, które pozwalają na utrzymanie sankcji wobec Rosji, dopóki Moskwa nie wypłaci Ukrainie odszkodowania.

„Dzięki temu wzmacniamy podejście Wielkiej Brytanii do sankcji, potwierdzając, że Wielka Brytania jest gotowa zastosować sankcje, aby Rosja zapłaciła za odbudowę kraju, który tak lekkomyślnie zaatakowała” – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverley.

Premier Denys Szmyhal powiedział, że podczas konferencji w Londynie poświęconej odbudowie Ukrainy władze skupią się na trzech głównych aspektach.

Chodzi o szybką odbudowę, przyciąganie prywatnych inwestycji oraz rozwój regionów.

Francja przeznaczy w tym roku dla Ukrainy dodatkowe 40 mln euro bezzwrotnej pomocy finansowej na pilną odbudowę, a także przygotowuje wieloletni plan pomocy na potrzeby cywilne.

Ponadto Francja tworzy mechanizm ubezpieczeniowy dla inwestorów, aby zachęcić ich do pracy na Ukrainie.

Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie swoje śmigłowce

Łotwa podjęła polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie wszystkich śmigłowców będących w dyspozycji jej sił zbrojnych.

Łotewski premier Krishjanis Karinsh przekazał tę informację w środę w Londynie na konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy.

Karinsh przypomniał, że jego rząd zdecydował o udzieleniu pomocy wojskowej Ukrainie już w listopadzie-grudniu 2021 r., kiedy zaczęto aktywnie dyskutować o groźbie inwazji na pełną skalę przez Federację Rosyjską – przy czym pierwsza broń z Łotwy przybyła dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

Zełenski zwolnił ambasadora na Białorusi.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Ihora Kyzyma ze stanowiska ambasadora Ukrainy na Białorusi.

Odpowiedni dekret został opublikowany w czwartek na stronie prezydenta.

Kyzym był ambasadorem Ukrainy na Białorusi od lutego 2017 roku.

Most Czongarski na Krymie został wysadzony w powietrze.

W nocy 22 czerwca na okupowanym Krymie zniszczono most Czongarski, który w Cieśninie Czongarskiej łączy Krym z regionem Chersonia.

Jako pierwsze poinformowały o tym okupacyjne władze Krymu.

Most został poważnie uszkodzony, ruch na nim został wstrzymany. W wyniku uderzenia część nawierzchni drogi została przebita, wielkość dziur sięgnęła dwóch metrów.

Most jest obiektem strategicznym, który odgrywa ważną rolę w logistyce rosyjskich sił okupacyjnych. Tym samym, w związku ze wstrzymaniem ruchu przez Czongar, rosyjskie ciężarówki będą musiały pokonać 100-kilometrowy objazd, aby dostać się z Krymu do okupowanego Melitopola, co zajmie co najmniej kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *