Białoruś po tygodniu. Sądy nad Andrzejem Poczobutem, Sergiejem i Swiatłaną Cichanouskimi

Zdjęcie wyróżniające: Andrzej Poczobut w sądzie. Źródło: belta.by

W naszym cotygodniowym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” – o najważniejszych wydarzeniach związanych z Białorusią w mijającym tygodniu.

Ukraina nałożyła sankcje na kilku białoruskich propagandystów.

Na liście znaleźli się Igor Tur, Grigorij Azarenok, Aleksander Szpakowski, którego kanały państwowe przedstawiają jako politologa, a także dyrektor generalny telewizji propagandowej STV Aleksander Osejenka. Sankcje obowiązują przez dziesięć lat.

W dekrecie jest mowa o tym, że MSZ Ukrainy musi poinformować partnerów z UE i USA o sankcjach i nakłonić ich do wprowadzenia podobnych ograniczeń.

Litwa będzie wydawać niezbędne dokumenty Białorusinom, którzy zostali bez paszportu i nie mogą go dostać w ojczyźnie.

Informację przekazał Wspólny Gabinet Przejściowy. Warunki i sposób uzyskania dokumentów zostaną podane do publicznej wiadomości po dopracowaniu odpowiednich procedur.

W Grodnie rozpoczął się sąd nad dziennikarzem Andrzejem Poczobutem.

Poczobut jest oskarżony o nawoływanie do sankcji i podżeganie do nienawiści. Proces odbywa się w trybie zamkniętym, na rozprawę przybył zastępca ambasadora RP na Białorusi Marcin Wojciechowski.

Siergiej Cichanouski będzie sądzony na podstawie nowego artykułu za „popełnienie przestępstwa przeciwko sprawiedliwości”.

Według sądu Cichanouski podczas pobytu w więzieniu rzekomo naruszył porządek odbywania kary, nie reagował na wymogi prawne pracowników administracji, był wobec nich nieuprzejmy i prowokował konflikty wśród osadzonych.

W Mińsku rozpoczął się proces zaoczny w sprawie karnej przeciwko Swiatłanie Cichanouskiej i członkom Rady Koordynacyjnej.

Cichanouska zażądała zapoznania się z materiałami sprawy (ponad 200 tomów) – w odpowiedzi sąd zaprosił ją do Mińska. Jak wynika z oskarżenia, głównym „przestępstwem” jest to, że 9 sierpnia 2020 r. „spiskowcy” zamierzali „przejąć władzę” i uczynić Cichanouską (która była kandydatką w wyborach prezydenckich) prezydentem.

Uczestnicząc w forum w Davos, Swiatłana Cichanouska skomentowała toczący się zaoczny proces reżimu przeciwko sobie.

„Dzisiaj rozpoczyna się «zaoczne postępowanie», które reżim wszczął przeciwko mnie. Jestem oskarżona o wszystkie możliwe przestępstwa z 10 artykułów. Trudno poważnie komentować tę farsę, ale nie zamierzam ignorować tego naruszenia praw.

Udało nam się trochę dowiedzieć o postępowaniu wobec mojego zespołu i mnie. O samym procesie dowiedziałem się z mediów, a nie z oficjalnego ogłoszenia. Odmówiono mi prawa udziału w posiedzeniu, a także otrzymania odpisów zarzutów i protokołów. A imię i nazwisko mojego «obrońcy», wyznaczonego przez sąd, poznałam dopiero w miniony piątek. Biorąc pod uwagę weekend, po prostu nie pozostawiono mi możliwości omówienia strategii obrony z prawnikiem. To jest właśnie «sprawiedliwość».

Ale to nie wszystko. Wyznaczony adwokat, mimo moich prób nawiązania z nim kontaktu, nie skontaktował się ze mną. Jak on ma mnie bronić? Jestem pewna, że to nie było częścią jego planów.

Co chcę powiedzieć wszystkim zaangażowanym w ten proces – począwszy od tych, którzy zlecili sprawę, po sędziów, prokuratorów, śledczych i samego obrońcę: wiem, że swoimi działaniami próbujecie mnie zastraszyć i zdyskredytować. Ale dajecie tylko bezpośrednie dowody swoich zbrodni przeciwko narodowi białoruskiemu.

W ciągu tych dwóch lat przeszłam, podobnie jak wszyscy Białorusini, wielkie przemiany. Codziennie patrzymy w oczy ze strachu i zmęczenia – i dalej pracujemy dla dobra przyszłości Białorusi. Trzy lata temu nie myślałam, że kiedyś będzie nade mną sąd zaoczny. Ale też nigdy nie myślałam, że będę miała zaszczyt reprezentować nasz kraj (pierwszy raz od 30 lat) i przyszłość jego gospodarki na najważniejszym forum gospodarczym w Davos.

Ta przyszłość nadejdzie, a jej nieuchronność was przeraża. Białoruś będzie wolnym, niezależnym, pokojowym i odnoszącym sukcesy krajem. A fakt, że wy, współsprawcy tych procesów, boicie się tej przyszłości, nie sprawi, że ani ja, ani Białorusini zatrzymamy się w drodze do naszych marzeń”.

Ambasada Ukrainy w Mińsku wysłała notę ​​protestacyjną do białoruskiego MSZ w związku z filmem wyemitowanym w państwowej telewizji Białoruś 1, w którym oskarżono ukraińskich dyplomatów o „werbowanie zagranicznych bojowników”. Ambasador Ukrainy na Białorusi Igor Kyzym nazwał film „kolejnym dniem białoruskiej propagandy”.

Parlament Europejski opowiedział się za utworzeniem trybunału dla Putina i Łukaszenki.

Za rezolucją głosowało 427 posłów, przeciw było 19, wstrzymało się 33. Wcześniej takie trybunały zostały utworzone decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu ścigania winnych zbrodni wojennych w byłej Jugosławii i Rwandzie.

Na Białorusi lista chorób, które wykluczają ze służby wojskowej, zostanie zmniejszona.

Zmiany obejmą wszystkie kategorie wojska – poborowych, żołnierzy kontraktowych, rezerwistów, studentów uczelni wojskowych.

Polskie władze zamierzają ignorować ewentualne decyzje władz białoruskich o pozbawieniu obywatelstwa osób skazanych z zarzutów politycznych.

Władze rozszerzą też możliwości uzyskania przez Białorusinów polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.

Swiatłana Cichanouska z politycznym oświadczeniem w Davos: „Białoruś będzie częścią europejskiej gospodarki”

19 stycznia Swiatłana Cichanouska przedstawiła w Davos wizję rozwoju białoruskiej gospodarki i biznesu. Poniżej wybrane fragmenty jej przemówienia:

„Białoruś zawsze będzie częścią europejskiej gospodarki. Kiedy w naszym kraju zajdą demokratyczne przemiany, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego staną się naszymi głównymi partnerami w handlu i inwestycjach”.

„Nie boimy się wyzwań gospodarczych, przed którymi stanie nowa Białoruś. Już wiemy, co zrobić, aby je pokonać:

– Będziemy musieli ciężko pracować, aby znieść sankcje wobec Białorusi.

– Zainicjujemy reformy w celu liberalizacji, pobudzenia sektora prywatnego i zielonej gospodarki oraz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych.

– Będziemy dążyć do liberalizacji handlu zagranicznego poprzez podpisywanie umów o strefie wolnego handlu z kluczowymi partnerami, w tym z UE.

– Wiele przedsiębiorstw państwowych zostanie sprywatyzowanych, niektóre przejdą poważne zmiany zarządcze.

– Zainicjujemy głębokie reformy instytucjonalne, w tym reformę sądownictwa, reformę edukacji i reformę administracji publicznej”.

„Apeluję do władz innych krajów o przyjęcie białoruskich przedsiębiorców. Firmy międzynarodowe zatrudniają Białorusinów jako pracowników. Apeluję o pomoc w rozwiązaniu kluczowych problemów białoruskiego biznesu. Są to co najmniej trzy:

– problemy z uzyskaniem wiz i zezwoleń na pobyt zarówno dla białoruskich przedsiębiorców, jak i dla pracowników i ich rodzin;

– trudności w otwieraniu i prowadzeniu rachunków bankowych;

– utrudniony dostęp do finansowania i inwestycji ze względu na brak historii kredytowej”.

„Wzywam do zerwania wszelkich związków z biznesem i ludźmi lojalnymi wobec Łukaszenki oraz do tworzenia więzi z uczciwymi biznesami w demokratycznej Białorusi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *