Białoruś po tygodniu. Problem paszportów.

Zdjęcie wyróżniające: https://polsha24.com/novosti/kak-prodlit-belorusskii-pasport-ne-vyezzhaia-iz-polshi-lichnyi-opyt-11759/ 

Kraje europejskie szukają rozwiązania w sprawie paszportów obywateli Białorusi. Po tym, jak białoruskie konsulaty i ambasady przestały wydawać paszporty, wielu Białorusinów znalazło się w sytuacji, w której termin ważności dokumentu wygasa, ale nie mają możliwości jego odnowienia, bo na terytorium Białorusi są prześladowani. Każde państwo europejskie rozważa własne sposoby zaradzenia tej sytuacji. Niektórzy postanowili uznawać nieważne paszporty Białorusinów, jednak wszystko zmierza ku temu, żeby państwa europejskie zaczęły uznawać paszporty Nowej Białorusi, wprowadzone przez białoruskie siły demokratyczne. W ten sposób reżim Łukaszenki może zostać pozbawiony jednego z najistotniejszych atrybutów władzy państwowej.

Urzędnicy białoruscy osłabili zakaz sprzedaży niektórych produktów z „nieprzyjaznych” krajów.

Piwo i cydr z Litwy i z Polski importowane na Białoruś przed 1 lipca 2023 roku zostały usunięte z zakazu sprzedaży w kraju. Faktycznie, białoruskim firmom pozwolono na sprzedaż zapasów magazynowych tych produktów. Szersze rozluźnienie objęło towary z Łotwy. Do 1 grudnia można importować i sprzedawać kawę, dżemy, owoce, soki, piwo, papier, niektóre materiały budowlane i niektóre wyroby pończosznicze, jeśli są produkowane na terenie Łotwy.

Szwecja mianowała własnego przedstawiciela przy siłach demokratycznych Białorusi – to była ambasador tego kraju w Mińsku – Kristina Johannesson. Dyplomatka powiedziała, że ​​Szwecja wraz z innymi krajami UE jest gotowa rozważyć rozwiązania dla Białorusinów, którzy nie mogą już uzyskać paszportów.

Niemcy będą uznawać nieważne paszporty Białorusinów przy przedłużaniu zezwolenia na pobyt.

Informację podała Swiatłana Cichanouska. Ponadto zwróciła się do władz niemieckich o przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków o azyl dla Białorusinów.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z szefem czeskiego MSZ i wezwała go do zrobienia wyjątku od ograniczeń wizowych dla Białorusinów.

Poruszyła także kwestię automatyzacji procesu wydawania dokumentów podróży i paszportów cudzoziemców.

Łukaszenka spodziewa się że Polska „rozważy przyjazną rękę do współpracy wyciągniętą przez Białoruś”.

Białoruś i Polska mogą wzmacniać dwustronne więzi jedynie na zasadach partnerstwa i zaufania. Wynika to z telegramu gratulacyjnego, który Alaksander Łukaszenka wysłał 11 listopada do narodu polskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Łukaszenka podkreślił, że Białorusinów i Polaków łączy „wspólna przeszłość – wielowiekowe wspólne dziedzictwo chrześcijańskie i kulturowe, szerokie i przyjacielskie kontakty”.

„A przyszłość możemy budować tylko zwracając szczególną uwagę na wydarzenia historyczne i wzmacniając więzi na zasadach partnerstwa i zaufania” – czytamy w liście.

Zauważył też, że Białorusini „szanują wybór, jakiego dokonali w ostatnim czasie polscy obywatele”.

„[Naród, – przyp. red.] wyraźnie pokazał chęć zaprzestania bezsensownego poszukiwania wewnętrznych sprzeczności i zewnętrznych zagrożeń. Mam nadzieję, że Warszawa wysłucha głosu swoich obywateli wzywających do życia w pokoju i zgodzie z przedstawicielami wszystkich narodów i religii oraz rozważy przyjazną rękę do współpracy, wyciągniętą przez Białoruś” – zauważył Alaksander Łukaszenka.

Wyraził przekonanie, że „najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dziś dla Polski jest przyjazne sąsiedztwo, położenie kresu nieuzasadnionej militaryzacji kraju i wyścigu zbrojeń”.

„Tylko razem, krok po kroku, możemy przyczynić się do przezwyciężenia konfrontacji w naszym regionie. Strona białoruska jest na to gotowa” – podkreślił Łukaszenka.

Swiatłana Cichanowska rozmawiała z przedstawicielem YouTube’a o wsparciu języka białoruskiego na platformie

Cichanouska odwiedziła regionalne biuro YouTube’a w Berlinie, gdzie spotkała się z Sabine Frank, szefową platformy odpowiedzialnej za relacje z rządami.

Na spotkaniu omawiano wsparcie dla języka białoruskiego w serwisie YouTube. Teraz ten język jest obsługiwany w większości serwisów YouTube’a, dostępnych w interfejsie i dozwolona jest monetyzacja treści w języku białoruskim.

Przedstawiciel YouTube’a zauważył, że dyskutowana jest już możliwość obsługi języka białoruskiego w Google Ads. YouTube monitoruje i stara się usuwać „skruszone” filmy, kanały i konta propagandystów.

Cichanouska i Frank rozmawiały także o możliwości organizowania szkoleń dla białoruskich mediów i inicjatyw z udziałem specjalistów YouTube’a.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *