Ukraina po tygodniu. Zmiana Dowódcy Naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Zdjęcie wyróżniające:  Oleksander Syrskij (naczelny dowódca SZU 2024-dzisiaj), Rustem Umerow (minister obrony Ukrainy), Wałery Załyżny (naczelny dowódca SZU 2021-2024)

źródło: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Biuro Prezydenta Ukrainy ogłosiło finalizację porozumienia o bezpieczeństwie z Francją.

Oprócz tego w lutym Ukraina i Niemcy zawrą porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa.

 W wywiadzie dla Kanalu Zero na pytanie dotyczące Krymu Andrzej Duda odpowiedział, że nie wie, czy Ukraina go odzyska.

„Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym, ale wierzę, że odzyska Donieck i Ługańsk” – powiedział. Dodał że „Krym to miejsce szczególne, także ze względów historycznych”. „Bo tak naprawdę, jeśli spojrzeć historycznie, to przez długi czas była ona w rękach Rosji”.

Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz powiedział, że „Krym to Ukraina: tak jest i tak będzie”.

Po kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Dudy w sprawie Krymu minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski podkreślił, że Polska uznaje niepodległość Ukrainy w jej granicach ustalonych na arenie międzynarodowej, które Rosja przed 2014 rokiem wielokrotnie potwierdzała.

Słowa Prezydenta RP pod adresem Krymu wywołały falę oburzenia w obozie rządzącym w Polsce.

Następnie prezydent Andrzej Duda postanowił doprecyzować swoje sobotnie oświadczenie w sprawie Krymu.

„Moje działania i stanowisko w sprawie brutalnej agresji Rosji na Ukrainę były i są jasne od pierwszego dnia: Rosja narusza prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem” – napisał.

Duda podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę i okupacja uznanych na arenie międzynarodowej terytoriów ukraińskich, w tym Krymu, jest przestępstwem.

„Ta wojna nie może zakończyć się zwycięstwem Rosji. Rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, pokonany i zablokowany na przyszłość. Ukraina musi wygrać, ponieważ wolny świat musi wygrać tę wojnę. Wszyscy stoimy ramię w ramię z wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainą przeciwko agresji i brutalnemu imperializmowi” – podkreślił polski prezydent.

Holandia przekaże Ukrainie łącznie 24 myśliwce F-16.

Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren poinformowała, że ​​ministerstwo przygotowuje się do wysłania na Ukrainę kolejnych sześciu myśliwców F-16.

„Aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji, konieczna jest przewaga Ukrainy w powietrzu” – wyjaśniła Ollongren.

Josep Borrell wystąpił w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego dużą część swojego wystąpienia poświęcił znaczeniu zachowania pluralizmu politycznego i wolności słowa w warunkach wojny.

„Zawsze istnieje silna i zrozumiała pokusa centralizacji władzy i ograniczenia wolności słowa ze względu na trwającą wojnę. Jednak w czasie wojny kontrola i równowaga są ważniejsze niż kiedykolwiek. Poszanowanie praworządności i utrzymywanie demokratycznego dialogu między rządem a opozycją tylko wzmocni Waszą odporność i zdolność kraju do wygrania wojny” – podkreślił Borrell.

„To, że jesteście społeczeństwem demokratycznym, jest Waszą największą zaletą w przeciwstawianiu się dyktaturze Putina” – dodał dyplomata.

Ukrainie krytycznie brakuje rakiet – ambasador Ukrainy w USA.

Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w USA, poinformowała o tym w rozmowie z Bloombergiem.

„Wciąż mamy wystarczająco dużo ludzi, którzy chcą walczyć – nie mamy wyboru, ponieważ bronimy naszych domów – ale kończy się nam sprzęt wojskowy, zwłaszcza rakiety i myśliwce przechwytujące” – zauważyła Markowa, dodając, że Kijów potrzebował pomocy już od dawna.

Jednocześnie z zadowoleniem przyjęła przyjęcie w Senacie decyzji proceduralnej w sprawie dalszego rozpatrywania projektu ustawy o przyznaniu dodatkowej pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi.

Wołodymyr Zełenski zmienił Dowódcę Naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

W czwartek, 8 lutego, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Walerego Załużnego ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

Tego dnia Zełenski mianował generała pułkownika Oleksandra Syrskiego na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Od dziś kierownictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przejmie nowy zespół kierowniczy. Chcę, żeby wizja wojny była taka sama dla naszych żołnierzy w Robotynie czy Awdijiwce, a także w Dowództwie Generalnym i Stawce.

Odbyłem dziesiątki rozmów z dowódcami różnych szczebli. Wszyscy są rozważani na stanowiska kierownicze w armii i będą służyć pod okiem najbardziej doświadczonego ukraińskiego dowódcy. Ma bogate doświadczenie obronne – prowadził kijowską operację obronną. Ma także udane doświadczenie ofensywne – operację wyzwolenia Charkowa” – powiedział Zełenski.

Następnego dnia nadał Waleremu Załużnemu tytuł Bohtera Ukrainy.

Polscy rolnicy rozpoczęli blokadę granicy z Ukrainą.

W piątek, 9 lutego, zaczęła się blokada co najmniej trzech punktów kontrolnych: „Medyka-Szeghini”, „Grebenne-Rava-Ruska” i „Dorogusk-Jagodin”. Przez określone punkty kontrolne przejeżdża jedna lub dwie ciężarówki na godzinę.

Węgierscy rolnicy również zorganizowali protest w pobliżu granicy z Ukrainą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *