Białoruś po tygodniu. Pokażcie Statkiewicza!

Zdjęcie wyróżniające: https://charter97.org/ru/news/2024/2/9/582913/

W naszym regularnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

W Mińsku w ciągu kilku dni zamknięto drugą wystawę.

Chodzi o wystawę z okazji 110. rocznicy powstania „Czarnego kwadratu” Malewicza. Wyjaśniono to „przyczynami technicznymi”. Wcześniej zamknięta została wystawa poświęcona Wasilowi ​​Bykowowi.

Szef litewskiego MSW poparł zamknięcie dwóch kolejnych punktów kontrolnych na granicy z Białorusią.

Od 18 sierpnia ubiegłego roku Litwa zamknęła dwa punkty kontrolne na granicy z Białorusią. W obecnej chwili działają cztery punkty kontrolne.

Tę decyzję skomentowała Swiatłana Cichanouska.

„Rozumiemy obawy litewskich służb bezpieczeństwa, ale zamykanie przejść granicznych dla pasażerów to leczenie objawów, a nie przyczyn problemu. Zamknięcie uderzy przede wszystkim w Białorusinów, którzy w większości są przeciwni Łukaszence i wspierają Ukrainę. Nie ma potrzeby budowania żelaznej kurtyny. Przecież na izolacji Białorusinów skorzystają tylko Łukaszenka i Putin. Dla wielu Białorusinów granica z Litwą jest jedynym połączeniem z wolnym światem. A dla niektórych to jedyna szansa na ucieczkę przed represjami.

Oczywiście, wśród przybywających mogą znajdować się także zwolennicy reżimu. Zidentyfikujmy ich. A wiele białoruskich inicjatyw już robi to samodzielnie, dzieląc się danymi ze stroną litewską. System inspekcji można zmienić, a my jesteśmy gotowi w tym pomóc.

To Łukaszenkę i jego reżim należy izolować, a nie Białorusinów. Konieczne jest ograniczenie przewozów towarowych, a przede wszystkim przepływu handlu towarów objętych sankcjami. Należy jednak zachować ruch pasażerski”.

Parlament Europejski wezwał, aby ze względu na represje nie uznawać wyników nadchodzących wyborów parlamentarnych na Białorusi.

Uchwałę poparło 459 posłów, 14 było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu.

Podczas wymiany jeńców wojennych Ukraina przekazała Rosji obywatela Białorusi Maksyma Zezyulczika.

Mężczyzna walczył po stronie okupantów w oddziale PKW „Redut”.

Swiatłana Cichanowska dołączyła do akcji „Pokażcie Statkiewicza!”

9 lutego 2023 r. minął rok, od kiedy krewni i przyjaciele otrzymali ostatnią wiadomość od uwięźnionego białoruskiego opozycyjnego polityka Mikałaja Statkiewicza. Od tego czasu nie ma żadnych informacji o jego losach: nie ma od niego żadnych wiadomości, listy i paczki do niego nie docierają. Z tego powodu zorganizowano międzynarodową akcję „Pokażcie Statkiewicza!”.

Do akcji dołączyła m.in. Swiatłana Cichanouska.

„Wzywam wszystkich naszych partnerów międzynarodowych: media, polityków, działaczy – żądajmy od reżimu pokazania Mikałaja Statkiewicza. Zastosujcie maksymalny nacisk na reżim. Musimy udowodnić, że żadna zbrodnia nie pozostanie bez kary i sprawcy będą musieli ponieść za nią odpowiedzialność” – powiedziała Cichanouska w swoim przemówieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *