Ukraina po tygodniu. Zawieszenie blokady na granicy

Zdjęcie wyróżniające:  PAP / Wojtek Jargiło

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Po podpisaniu umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Wielką Brytanią zintensyfikowano negocjacje w sprawie umowy o bezpieczeństwie Ukraina–Kanada.

Taką informację przekazała ambasador Kanady na Ukrainie Natalka Tsmots, która oświadczyła, że Ottawa przekazała już Kijowowi projekt stosownej umowy.

Polski rząd podpisał umowę z protestującymi przewoźnikami, od 17 stycznia granica z Ukrainą jest odblokowana.

Zgodnie z porozumieniem protest zostanie zawieszony w środę od godz. 13:00 czasu kijowskiego.

„To nie koniec, ale protest zostanie zawieszony… Uzgodniliśmy pod pewnymi warunkami, że damy rządowi czas na pracę, bo to nowy rząd” – powiedział Tomasz Borkowski z Komisji Ochrony Przewoźników i Pracodawców.

W razie niewykonania umów uzgodnionych w porozumieniu, blodada odnowi się 1 marca.

Po wygraniu prawyborów w stanie Iowa Trump obiecał „bardzo szybko” zakończyć wojnę na Ukrainie.

„Putin i ja świetnie się dogadujemy. Bardzo dobrze się dogadujemy. To dobrze, nie źle. Gdyby fałszywe wiadomości stały się wiadomościami prawdziwymi i uczciwymi, 90% naszych problemów w tym kraju zostałoby rozwiązanych… Sytuacja na Ukrainie jest straszna… I my to rozwiążemy, rozwiążemy to bardzo szybko” – powiedział były prezydent USA Donald Trump.

Wyraził pewność, że uda mu się włączyć do dialogu prezydentów Ukrainy i Rosji.

Zełenski spotkał się w Davos z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem

Podziękował USA, prezydentowi Joe Bidenowi, Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za niezachwiane wsparcie i przywództwo we wspieraniu Ukrainy.

„Liczymy na dalsze wsparcie USA, które jest niezwykle ważne dla naszego kraju” – powiedział Prezydent Ukrainy.

Dodał, że poinformował Blinkena i Sullivana o aktualnej sytuacji na froncie, kluczowych zadaniach stojących przed Siłami Zbrojnymi Ukrainy na ten rok oraz środkach niezbędnych do ich realizacji.

Prezydent wskazał, że rozmawiali także o dalszej współpracy Ukrainy i USA w sferze obronnej, ze szczególnym uwzględnieniem obrony powietrznej i broni dalekiego zasięgu.

W lutym prezydent Francji uda się na Ukrainę, aby sfinalizować dwustronne porozumienia w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa”.

Ponadto Emmanuel Macron zapowiedział dostawę rakiet dalekiego zasięgu i bomb lotniczych.

Poinformował, że w nadchodzących tygodniach na Ukrainę zostanie dostarczonych około 40 rakiet dalekiego zasięgu SCALP i kilkaset bomb.

Macron dodał, że w najbliższym czasie UE zwiększy swoje wsparcie dla Ukrainy, aby mogła ona w dalszym ciągu bronić się przed Rosją.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow nieoczekiwanie odwołał wizytę we Francji „ze względów bezpieczeństwa”.

W oświadczeniu, które wieczorem dotarło do mediów, podano, że Umierow odwołał zaplanowany na 18 stycznia wyjazd „ze względów bezpieczeństwa” i wraz ze swoim francuskim kolegą Sébastienem Lecornem połączy się za pośrednictwem łącza wideo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *