Białoruś po tygodniu. Cichanouska w Davos

Zdjęcie wyróżniające: Kanał Swiatłany Cichanouskiej w Telegram

W naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” – o najważniejszych wiadomościach Białorusi mijającego tygodnia.

Białorusinka po powrocie ze Szwecji została skazana na pięć lat.

Prawdopodobnie powodem były darowizny. Proces trwał ponad tydzień. Została oskarżona z art. 361−1 części 2 Kodeksu karnego najprawdopodobniej o datki na rzecz białoruskich wolontariuszy lub o pomoc dla Ukrainy.

Białorusin wrócił z rodziną do ojczyzny po 15 latach mieszkania w Polsce.

Mężczyzna został zatrzymany przez uzbrojone siły bezpieczeństwa i oskarżony o udział w protestach. Mężczyzna został zmuszony do zeznania w protokole, że mieszka w Polsce od 2009 roku.

Ze strony internetowej BELAZ zniknęła strona z informacjami o dyrektorze generalnym.

Wcześniej białoruskie niezależne media podawały, że został zatrzymany. Jedną z możliwych przyczyn jest korupcja. Z informacji mediów wynika, że został umieszczony w areszcie śledczym KGB.

Białoruscy żołnierzy wyjechali do Rosji na szkolenie, aby wyciągnąć wnioski z doświadczeń zdobytych podczas wojny na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaznaczyło, że po ukończeniu szkolenia białoruscy wojskowi w charakterze instruktorów przekażą swoje doświadczenie jednostkom Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

 Piosenkarka Meriem Gerasimenko, skazana na trzy lata aresztu domowego za wykonanie piosenki zespołu Okean Elzy, została ewakuowana z Białorusi.

Nie podano dokładnie, kiedy i dokąd piosenkarka wyjechała. Białoruś opuścili także właściciele baru, w którym śpiewała Gerasimenko, Andrey i Maria Zhuk.

Zatwierdzono przedmioty do wyboru dla białoruskich uczniów, wśród których znalazło się „Tłumaczenie wojskowe”.

Są to „Gotowanie w domu”, „Szkoła mody” i „Tłumaczenie wojskowe” w języku angielskim. W ramach tego ostatniego uczniowie szkół średnich będą uczyć się interpretacji przesłuchań jeńców wojennych oraz identyfikacji żołnierzy brytyjskich i amerykańskich po ich insygniach.

Białorusini, którzy nie zgłosili obcego obywatelstwa lub zezwolenia na pobyt, zostaną obciążeni opłatami administracyjnymi.

„Jeśli myślą, że unikną konieczności powiadamiania naszych właściwych organów o obecności obcego obywatelstwa, to bardzo się mylą” – powiedział szef Departamentu Obywatelstwa i Migracji Aleksiej Begun.

Zauważył także, że w Rosji wielokrotne niepoinformowanie podlega odpowiedzialności karnej. Poza tym przedstawiciel MSW mówił o otrzymaniu przez Białorusinów Karty Polaka. Według Aleksieja Beguna, posiadając zagraniczny dokument, nie będzie można korzystać z wielu praw przewidzianych przez prawo.

„Państwo podejmuje szereg działań, aby przekonać obywateli Republiki Białorusi, że Karta Polaka szkodzi bezpieczeństwu narodowemu Białorusi” – powiedział.

Swiatłana Cichanouska wystąpiła na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Cichnouska wypowiadała się podczas panelu dyskusyjnego „Dokąd zmierza wolność słowa?”, podczas którego opowiedziała o zagrożeniach, na jakie narażają się Białorusini wewnątrz kraju, próbujący uzyskać prawdziwe informacje. Wezwała polityków krajów demokratycznych do bardziej zdecydowanych działań przeciwko dyktatorom.

„Jakiej pomocy pragniemy od sił politycznych świata? Determinacja przede wszystkim. Widzimy, że brak woli politycznej jest postrzegany przez dyktatorów jako słabość. I zaczynają wyczuwać pobłażliwość. Na Białorusi reżim codziennie wsadza za kratki 15–20 osób za to, że nie zgadzają się one z polityką Łukaszenki. Czy świat o tym wie? NIE. Bo w kraju nie ma już niezależnej prasy i nie możemy pokazywać światu obrazów tego, co się dzieje. Ważne jest, aby media międzynarodowe współpracowały z siłami demokratycznymi Białorusi, aby naświetlać problemy w naszym kraju” – powiedziała.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *