Ukraina po tygodniu. Szczyt Platformy Krymskiej

Zdjęcie wyróżniające: president.gov.ua

W mijającym tygodniu w Pradze odbył się kolejny szczyt Platformy Krymskiej. Po tym, jak Ukraina otrzymała pierwsze rakiety ATACMS, kwestia Krymu jest szczególnie aktualna – z wojskowego i politycznego punktu widzenia. Całe terytorium Krymu jest teraz w zasięgu ukraińskich Sił Zbrojnych, a to znaczy, że Rosja już nie może traktować Krymu jako swojej głównej morskiej bazy wojskowej. Ten fakt znacznie osłabia rosyjskie pozycje w regionie czarnomorskim i podwyższa gotowość państw zachodnich do bardziej zdecydowanego stanowiska w kwestii przyszłości półwyspu krymskiego.

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa wyjaśniła, na co zostanie przeznaczone ponad 60 miliardów dolarów, o które wnioskowała administracja Bidena w Kongresie na rzecz Ukrainy.

Z tego 46,1 miliarda dolarów to wydatki na obronę, a 11,8 miliarda dolarów to bezpośrednie wsparcie budżetowe. Markarowa podkreśliła, że ​​w amerykańskim ustawodawstwie budżetowym żądaniem jest jedynie wizja administracji i warto przeanalizować liczby, kiedy ta wizja stanie się dokumentem budżetowym w Kongresie.

Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Berbock powiedziała, że ​​w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie UE jeszcze uważniej monitoruje sytuację na Ukrainie.

Annalena Burbok zauważyła, że ​​oprócz zasadniczego tematu kryzysu na Bliskim Wschodzie ministrowie spraw zagranicznych szczególnie śledzą brutalną wojnę Rosji z Ukrainą.

„Widzimy, że prezydent Rosji, oczywiście, biorąc pod uwagę sytuację na Bliskim Wschodzie, jest zdecydowanie zadowolony. Dlatego patrzymy na Ukrainę jeszcze uważniej niż w przeszłości” – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z duńskim ministrem obrony Troelsem Lundem Poulsenem.

Podczas spotkania najwięcej uwagi poświęcono wzmocnieniu ukraińskiego nieba nowoczesnymi myśliwcami i nowymi systemami obrony powietrznej.

24 października w Pradze odbył się drugi szczyt parlamentarny międzynarodowej Platformy Krymskiej.

Według przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka parlamentarny wymiar szczytu Platformy Krymskiej został stworzony jako forum koordynacji wspólnych wysiłków i znalezienia skutecznych sposobów reagowania na działania agresora.

Oprócz Stefanczuka na szczycie przemawiał także prezydent Ukrainy. Stwierdził, że pełna kontrola ogniowa nad Krymem jest kwestią czasu i że Ukraina uderzy na flotę rosyjską w okupowanej Abchazji.

Szef Senatu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil nawoływał, aby nie dać się nabrać na rosyjskie kłamstwa na temat możliwości negocjacji pokojowych z Putinem na Ukrainie, gdyż byłby to wyrok śmierci dla całej demokracji.

Jak wyjaśniła wcześniej spikerka izby niższej czeskiego parlamentu Marketa Pekarova Adamova, głównym celem szczytu było zgromadzenie wszystkich przewodniczących parlamentów i przedstawicieli ich krajów.

„Uważam, że ma to ogromne znaczenie symboliczne zarówno dla Rosji, jak i dla Ukraińców. Dla Rosji oznacza to, że pozostajemy zjednoczeni. A jednocześnie dla Ukraińców, że jesteśmy z Ukrainą i nasze wsparcie jest niezachwiane”.

Nowy premier Słowacji Robert Fico powiedział, że nie będzie wspierał pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Lepiej negocjacje pokojowe przez 10 lat niż zabijanie się nawzajem przez 10 lat bez rezultatu” – stwierdził w przemówieniu skierowanym do członków parlamentarnej komisji do spraw europejskich przed szczytem przywódców w Brukseli.

Dodał też, że jego zdaniem na obecnym etapie wojny Rosja ma „większe zdobycze terytorialne niż Ukraina”.

Polska zwróciła się o zgodę na ekshumację szczątków Polaków odkrytych niedawno na Ukrainie.

Minister Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że ciała Polaków po czterech miesiącach poszukiwań odnaleźli polscy i ukraińscy specjaliści na terenie nieistniejącej już wsi Pużnyki w obwodzie tarnopolskim.

Powiedział, że zmarli Polacy byli „ofiarami ukraińskich nacjonalistów”, a ich ciała wrzucono do masowego grobu w 1945 roku.

Przywódcy UE poparli wykorzystanie dochodów z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na rzecz Ukrainy.

Oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi odpowiednie wnioski prawne na początku grudnia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *