Białoruś po tygodniu. Podatkowe piekło.

Zdjęcie wyróżniające: the1841foundation.com

Białoruś stojąca na czele rankingu państw z najgorszymi warunkami podatkowymi została uznana „podatkowym piekłem”. Niestety, obecnie Białoruś jest piekłem nie tylko podatkowym. To „uznanie” po raz kolejny potwierdza, że model budowany dziś na Białorusi, wcale nie jest realizowany ze strategiczną myślą o przyszłości tego kraju. Model łukaszenkowskiej Białorusi jest skierowany wyłącznie na jak najdłuższe przebywanie u władzy obecnego obozu rządzącego, nawet kosztem przyszłości kraju.

W 2024 r. białoruscy urzędnicy chcą znacząco zmienić Kodeks podatkowy.

Możliwe jest pojawienie się m.in. podatku od „bogactwa”, a także obowiązek zgłaszania przez osoby fizyczne rachunków w bankach zagranicznych. W planach jest zobowiązanie operatorów komórkowych do ujawniania urzędnikom jeszcze większej ilości informacji oraz podniesienie podatków od pierwszego mieszkania, transportu i ziemi. Na razie inicjatywa istnieje w formie projektu ustawy.

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi wydało koncesję na eksploatację drugiego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni jądrowej.

Resort zauważył, że przyjęte w projekcie stacji ograniczenia i warunki bezpiecznej pracy zostały potwierdzone i uzasadnione, a rozwiązania zawarte w dokumentacji eksploatacyjnej i awaryjnej spełniają wymogi bezpieczeństwa.

Białoruś dołączyła do chińsko-rosyjskiego projektu międzynarodowej stacji księżycowej.

Istnieją jednak wątpliwości, czy przyniesie to jakikolwiek pożytek: jedno z biur Fundacji Secure World uważa, że udział w przedsięwzięciu oznacza więcej korzyści politycznych niż technicznych. Białoruś nie ma własnych możliwości wystrzeliwania obiektów w przestrzeń kosmiczną i posiada jedynie trzy aktywne satelity na orbicie okołoziemskiej.

Ponad połowa Litwinów opowiada się za zaostrzeniem warunków wjazdu Białorusinów na Litwę.

Według litewskiego Departamentu Migracji zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2020 r. w kraju mieszkało prawie 17,8 tys. Białorusinów. W styczniu 2021 r. ich liczba osiągnęła już 23,4 tys. Na początku 2023 r. na Litwie mieszkało 48,8 tys. Białorusinów, a według danych na dzień 1 października prawie 61 tys.

Zaktualizowano dwa antyrekordy na rynku pracy Białorusi.

Pierwszy to liczba wolnych miejsc pracy. Drugi dotyczy liczby osób zatrudnionych w gospodarce. W białoruskiej gospodarce w dalszym ciągu spada liczba pracujących. We wrześniu liczba ta wyniosła 4 mln 137,9 tys. osób – podaje Biełstat. To o 13,1 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Jeśli chodzi o wolne miejsca pracy, poprzedni rekord został zaktualizowany. W ogólnopolskim banku ofert pracy pojawiło się prawie 140,1 tys. ofert pracodawców.

Białoruskie siły demokratyczne uruchomiły usługę „Jedno okno”, aby wspierać ofiary represji.

Projekt aktualnie działa w wersji testowej. Obecnie w bazie informacyjnej serwisu znajduje się 245 organizacji, które udzielają pomocy Białorusinom lub zajmują się rozwiązywaniem wielu problemów społecznych. Należą do nich organizacje rządowe na Białorusi, białoruskie organizacje pozarządowe na uchodźstwie oraz inicjatywy lokalne w innych krajach.

Białoruś na szczycie „Indeksu piekła podatkowego”.

Ogólny wskaźnik warunków dla podatników na Białorusi okazał się gorszy niż w ponad 80 badanych krajach.

„Zaobserwowaliśmy raczej znaczne pogorszenie wskaźników zarządzania niż wzrost presji fiskalnej. Jest oczywiste, że Białoruś przedkłada przywileje i interesy swojego władcy i jego sojuszników ponad indywidualne prawa swoich obywateli” – piszą autorzy rankingu.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Spotkanie miało miejsce w Brunszwiku w Niemczech podczas Dnia Niemiec, gdzie Cichanouska i von der Leyen wspólnie uczestniczyły w Forum „Junge Union”.

Przewodnicząca KE wyraziła solidarność z Białorusinami i siłami demokratycznymi: „Swiatłano, podziwiamy odwagę białoruskich mężczyzn i kobiet, którzy zostali uwięzieni z powodów politycznych. I nie pozwolimy tym autokratom deptać wolności i praw człowieka w Europie i będziemy po waszej stronie, dopóki będziecie walczyć o wolność Białorusi”.

Swiatłana Cichanouska podziękowała szefowej Komisji Europejskiej za wsparcie i wezwała do dalszego promowania europejskiej przyszłości Białorusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *