Ukraina po tygodniu. Rosja znowu uderza w infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Zdjęcie wyróżniające: https://armyinform.com.ua/2023/03/10/navmysni-obstrily-energetychnoyi-infrastruktury-ukrayiny-ye-voyennym-zlochynom-prezydentka-yevrokomisiyi/

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

24 marca jedna z rosyjskich rakiet naruszyła przestrzeń powietrzną Polski.

Rakieta była nad terytorium Polski przez 39 sekund. Przez cały lot była monitorowana przez wojskowe systemy radarowe. W powietrze wzbiły się samoloty polskie i sojusznicze. Według przedstawicieli Sił Zbrojnych RP ​​zestrzelenie rosyjskiej rakiety byłoby ryzykowne przede wszystkim dla miejscowej ludności. Decyzję o reakcji na obecność rakiety podjęto na podstawie oceny trajektorii, prędkości i wysokości lotu, która wskazała, że ​pocisk opuści polską przestrzeń powietrzną.

„Pocisk waży ponad dwie tony, z czego 400 kilogramów stanowi ładunek bojowy. Po zestrzeleniu rakiety jego fragmenty spadłyby na nasze terytorium. Pozostałości efektora, który posłużył do zestrzelenia samego pocisku, też tu by spadły” – wyjaśnił rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP ppłk Jacek Goryszewski.

Premier Hiszpanii obiecał Ukrainie nowe wsparcie w trakcie wojny z Rosją.

W 2024 roku Hiszpania stworzy nowe możliwości pomocy Ukrainie w obronie przed trwającą od ponad dwóch lat agresją rosyjską. Pedro Sanchez, szef hiszpańskiego rządu, który złożył taką obietnicę, podkreślił, że „zdecydowane wsparcie Hiszpanii zostanie utrzymane tak długo, jak będzie to konieczne”.

Wzrosła chęć Polaków do wysyłania swoich ochotników do walki za Ukrainę.

Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej. 27,1% uważa, że ​​Polska powinna pozwolić chętnym ochotnikom walczyć po stronie Ukrainy.

9,4% respondentów uważa, że ​​w razie potrzeby w pomoc Ukrainie można by włączyć polskie wojsko. W ubiegłorocznym badaniu poparcie dla potencjalnego zaangażowania polskiego wojska w pomoc Ukrainie wyniosło zero, natomiast poparcie dla walki obywateli polskich po stronie Ukrainy wyniosło 3,4%.

Bloomberg: „Oświadczenie Macrona o wysłaniu wojsk na Ukrainę rozgniewało amerykańskich urzędników”.

Amerykańscy urzędnicy rzekomo obawiają się, że takie posunięcie może doprowadzić do starcia z Federacją Rosyjską. Źródło agencji podało, że niektórzy premierzy UE oczekują przywództwa od Macrona, a wielu z radością przyjmuje jego twarde stanowisko wobec Rosji. Jednocześnie Bloomberg zauważa, że ​​krytycy francuskiego prezydenta twierdzą, że on mówi więcej niż robi.

Po rosyjskim ostrzale Odessy z powodu uszkodzeń infrastruktury prąd jest włączany na 2-3 godziny dziennie.

W Odessie ze względu na uszkodzenia infrastruktury energetycznej prąd jest włączany na 2-3 godziny dziennie. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej 25 marca Oleg Kiper, szef Odeskiej Administracji Obwodowej.

„Ostrzał dotknął kilku obiektów. Obecnie usuwane są problemy w części obiektów. Myślę, że dzisiaj do końca dnia zapewnimy dodatkową moc, aby chociaż zwiększyć dostawy prądu w mieście, bo teraz zgodnie z harmonogramami Ukrenergo nasi abonenci otrzymają prąd na 2-3 godziny dziennie” – powiedział Kiper.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *