Ukraina po tygodniu. Myśliwcy dla Ukrainy

Kiedy w lutym tego roku Joe Biden przyjechał do Warszawy, ukraińscy aktywiści zorganizowali kilka akcji, prosząc amerykańskiego prezydenta o przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Jednak wtedy to wydawało się prawie niemożliwie – czołowi amerykańscy politycy i komentatorzy polityczni twierdzili, że USA nie pójdą na taką eskalację konfliktu.

Natomiast w mijającym tygodniu Wołodymyr Zełeński rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem o utworzeniu koalicji państw w celu przekazania Ukrainie myśliwców. W USA ogłoszono, że rząd amerykański nie będzie się temu sprzeciwiać, a z czasem nawet dołączy do inicjatywy.

Podobnego rodzaju zmianę nastroju na Zachodzie obserwujemy od samego początku pełnoskalowej wojny. Szkoda tylko, że potrzebne dla ukraińskiego zwycięstwa decyzje zapadają już po tym, jak tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich zbrodni wojskowych.

Po raz pierwszy od początku pełnoskalowej wojny Wołodymyr Zełeński odwiedził Włochy, a następnie Niemcy.

W obu krajach prowadził rozmowy najpierw z prezydentami, a potem z szefami rządów.

Ponadto odbył też 40-minutową rozmowę z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Zełenski mówi, że otrzymał z Watykanu sygnał poparcia dla ukraińskiej „formuły pokoju”.

Prezydent Ukrainy podziękował narodom włoskiemu i niemieckiemu za wsparcie i został zapewniony o jego kontynuacji.

Również na tle wizyt w europejskich stolicach Zełenski powiedział, że wierzy w powodzenie umowy o dostawach myśliwców na Ukrainę.

Niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,7 mld.

To największy pakiet od czasu rosyjskiej inwazji.

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent Ukrainy rozmawiali o utworzeniu tzw. koalicji myśliwców.

Rozmowa odbyła się w trakcie wizyty Zełenskiego w Londynie 15 maja.

„Widzę, że w najbliższej przyszłości usłyszycie kilka, jak sądzę, bardzo ważnych decyzji, ale musimy nad tym trochę popracować” – powiedział Zełenski na spotkaniu z mediami po rozmowach z szefem brytyjskiego rządu.

Zdaniem Rishiego Sunaka Wielka Brytania będzie kluczowym elementem koalicji krajów „popierających Włodzimierza i Ukrainę”.

Jednocześnie rzecznik prasowy premiera Wielkiej Brytanii poinformował, że kraj ten nie posiada myśliwców F-16, którymi interesuje się Kijów.

Według CNN Rosja zwiększyła liczbę ataków rakietowych, aby Ukraina opóźniła kontrofensywę.

Zdaniem amerykańskich dziennikarzy ​​takie masowe ataki mogą nawet przynieść korzyści Ukrainie, ponieważ Rosja coraz bardziej wyczerpuje swoje ograniczone zapasy broni precyzyjnej.

Podczas jednego z ataków na Kijów, według źródeł CNN, amerykański system obrony powietrznej Patriot odniósł „minimalne” lub „nieznaczne” uszkodzenia. Jak donosi AFP, kompleks rakiet przeciwlotniczych pozostaje sprawny.

Francuski Senat uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Francja stała się 27 państwem, które uznało wielki głód na Ukrainie za zbrodnię przeciw ludzkości.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił w środę przedłużenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego o kolejne dwa miesiące.

„Dzięki wysiłkom naszego kraju, wsparciu naszych rosyjskich przyjaciół i wkładowi naszych ukraińskich przyjaciół podjęto decyzję o przedłużeniu porozumienia w sprawie korytarza zbożowego o kolejne dwa miesiące” – zapowiedział turecki przywódca podczas przemówienia do członków partii i liderów oddziałów jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Erdoğan nie wyjaśnił, czy kontynuacja „porozumienia zbożowego” wiąże się ze zmianami, na które wcześniej nalegała Rosja – w szczególności odblokowaniem części sankcji.

Bez przedłużenia umowa wygasłaby automatycznie w czwartek, 18 maja.

USA wraz z sojusznikami planują dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 w ramach długoterminowych wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Kijowa.

Stwierdzenie wysokiego rangą urzędnika Białego Domu padło w komentarzu dla NBC News.

Według źródła kanału telewizyjnego obecnie nie ustalono warunków dostarczenia Ukrainie nowoczesnych myśliwców, ale nie zostaną one użyte podczas zbliżającej się kontrofensywy Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim.

W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „zadecydują, kiedy faktycznie dostarczyć myśliwce, ile ich dostarczymy i kto je dostarczy” – powiedział urzędnik, dodając, że F-16 niekoniecznie będą pochodzić bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych.

„Dyskusje na temat ulepszenia Sił Powietrznych Ukrainy odzwierciedlają nasze długoterminowe zaangażowanie w samoobronę Ukrainy” – dodał.

Dotychczas strona amerykańska nie potwierdzała gotowości ułatwienia transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, choć w wypowiedziach dla mediów oficjele nie zaprzeczali, że poprą decyzję innych krajów o przekazaniu Kijowowi własnych maszyn.

Wcześniej, jak informowały media, prezydent USA Joe Biden na szczycie G7 w Japonii potwierdził udział Waszyngtonu w sojuszniczej inicjatywie szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym F-16.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *