Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Zełenskim

Po prawie trzech latach po wyborach prezydenckich na Białorusi i masowych protestach Białorusinów Wołodymyr Zełenski spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską. Nie było to spotkanie w cztery oczy, lecz podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Karola Wielkiego w Niemczech, na którą oboje zostali zaproszeni. Mimo to symboliczne znaczenie uścisku dłoni Cichanouskiej i Zełenskiego jest duże, chociaż nie można przeceniać praktycznego wymiaru tego spotkania.

O tym i innych najważniejszych wydarzeniach związanych z Białorusią w mijającym tygodniu – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Swiatłana Cichanouska i Wołodymyr Zełenski spotkali się po raz pierwszy.

Spotkanie odbyło się 14 maja podczas ceremonii wręczenia Nagrody im. Karola Wielkiego. Podczas uroczystości politycy uścisnęli sobie dłonie.

15 maja po raz pierwszy od tygodnia Łukaszenka pojawił się publicznie.

Na zdjęciu widać, że jego lewa ręka jest zabandażowana. Według jego służby prasowej polityk pracował w tym dniu na centralnym stanowisku dowodzenia Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej. Później pojawił się film, na którym Alaksandr Łukaszenka sapał i miał trudności z mówieniem, prawdopodobnie z powodu trudności w oddychaniu.

W czwartek, 18 maja, ponownie pojawił się publicznie – występował na posiedzeniu zgromadzenia parlamentarnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Nie miał już zabandażowanej ręki, ale wciąż zauważono ciężki oddech.

Po „incydentach” w obwodzie briańskim wojska białoruskie zostały przeniesione w pierwszy stopień gotowości.

Chodzi o upadek 13 maja dwóch śmigłowców i dwóch samolotów. Według Łukaszenki obecnie sytuacja na Białorusi „nie jest krytyczna, ale mimo to istnieją czynniki alarmujące”.

Byłym więźniom politycznym, najwyższym urzędnikom i funkcjonariuszom bezpieczeństwa ograniczono wyjazd z kraju.

16 maja przyjęto odpowiednią ustawę.

Białoruś wprowadziła zmiany do ustawy „O służbie wojskowej”.

Jednym z ważnych punktów było to, że teraz Białorusini, którzy zamierzają zdobyć wykształcenie za granicą, nie będą mogli liczyć na odroczenie wojska. Wyjątkiem są ci, którzy będą studiować za granicą w ramach realizacji programów państwowych.

Rosja nie rozmieściła jeszcze taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

„Nic praktycznego w tym zakresie nie zostało zrobione” – powiedział Walentin Rybakow, stały przedstawiciel Białorusi przy ONZ.

Pięciu żołnierzy Pułku Kalinowskiego zginęło pod Bachmutem.

W piątek służba prasowa Pułku podała szczegóły tragedii: żołnierze utrzymali pozycje, ale rosyjska artyleria uderzyła w dom, w którym pracowali, w efekcie czego budynek się zawalił.

Czterech bojowników pozostało pod gruzami, nie można wydobyć ich ciał. Dowódca grupy zginął, osłaniając ewakuację rannych.

Na Białorusi chcą uruchomić produkcję samochodów pod własną marką.

Auta częściowo będą składane z rosyjskich komponentów.

Oskarżeni w „sprawie NEXTA” nie odwołali się od wyroku.

Oznacza to, że Raman Pratasiewicz zostanie wysłany do kolonii. Wyrok wobec oskarżonych uprawomocnił się.

Łukaszenka powiedział, że Rosja była gotowa do zawarcia porozumienia o zakończeniu wojny na Ukrainie „na niekorzystnych dla siebie warunkach”.

„A gdy tylko Rosja zgodziła się na inicjatywy pokojowe, porozumienie, projekt został wrzucony do kosza. Ci ludzie mogą nie wiedzieć wszystkiego. Ale brali w tym udział specjaliści i oni wiedzą” – stwierdził Łukaszenka. „Zanim oskarżą nas o konfrontację, rozszerzenie tego konfliktu, musimy wrócić do stołu negocjacyjnego. Nie brać niewłaściwego dokumentu, lecz nowy. Aby zatrzymać wojnę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *