Ukraina po tygodniu. Głowa MSZ Węgier odwiedził Ukrainę

Zdjęcie wyróżniające: Biuro prasowe MSZ Ukrainy.

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Szef MSZ Węgier Péter Szijjártó prowadził negocjacje ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Użhorodzie.

Szijjártó rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i szefem Kancelarii Prezydenta Andrijem Jermakiem.

Celem negocjacji, według ukraińskiej strony, jest normalizacja stosunków ukraińsko-węgierskich.

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po negocjacjach z Szijjártó powiedział o „potężnym kroku” w kierunku spotkania Zełenskiego z Orbánem.

„Dziś obie strony absolutnie jasno oświadczyły, że są zainteresowane odbyciem spotkania premiera Węgier i prezydenta Ukrainy. Wierzę, że zrobiliśmy bardzo mocny krok w tym kierunku […]. Oczywiście nam wszystkim zależy na tym, aby to spotkanie zakończyło się sukcesem i otworzyło nową kartę w naszych relacjach” – powiedział Jermak.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier określiło warunek doprowadzenia do spotkania Orbána z Zełenskim.

Sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tamás Mentzer powiedział, że jeśli zostanie ustalony termin spotkania, będzie to oznaczać, że zakarpaccy Węgrzy odzyskali swoje prawa.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó stwierdził, że do spotkania premiera Węgier z prezydentem Ukrainy jest „długa droga”.

Ukraina i Belgia podpisały memorandum, które ma dać impuls do rozwoju stosunków dwustronnych, w szczególności w dziedzinie produkcji obronnej.

Pięciu przywódców państw UE domaga się wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Danii Mette Frederiksen, premier Czech Petr Fiala, premier Estonii Kaja Kallas i premier Holandii Mark Rutte napisali wspólny list wzywający do wspólnych wysiłków na rzecz zapewnienia długoterminowego wsparcia Ukrainie.

„Wzywamy przyjaciół i partnerów Ukrainy, aby potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonego, długoterminowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, co stanowi wspólną europejską odpowiedzialność. Decyzję tę musi podjąć każdy kraj. Tylko wtedy Ukrainie uda się obronić przed rosyjską agresją” – czytamy w ich apelu.

Podkreślili, że amunicja i systemy uzbrojenia, w tym haubice, czołgi, bezzałogowe statki powietrzne i sprzęt obrony powietrznej, muszą zostać przesłane do Kijowa „natychmiast”, gdyż złożone dzisiaj nowe zamówienia trafią na pole bitwy dopiero w przyszłym roku.

UE pokonała opór Węgier i zgodziła się na 50 miliardów euro dla Ukrainy.

Unijni przywódcy pokonali w czwartek długotrwały sprzeciw Węgier i osiągnęli porozumienie w sprawie przyznania Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 50 miliardów euro.

Poinformował o tym przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Zauważył, że decyzję przyjęło wszystkich 27 państw członkowskich UE, łącznie z Węgrami.

„Zapewnia to Ukrainie stabilne, długoterminowe i przewidywalne finansowanie. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność we wspieraniu Ukrainy; wiemy, o co toczy się gra” – podkreślił Michel.

Porozumienie osiągnięto po tym, jak niewielka grupa przywódców UE przekonała Orbána do wycofania weta w sprawie pakietu finansowania.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Jolie przybyła na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Dmytrem Kułebą stwierdziła, że ​​wsparcie Kanady dla Ukrainy pozostaje niezachwiane.

Ponadto Jolie wskazała, że ​​strony kończą także proces ratyfikacji zaktualizowanej Umowy o wolnym handlu między krajami.

Kanada i Ukraina utworzą międzynarodową koalicję, która będzie działać na rzecz powrotu na Ukrainę dzieci przymusowo wywiezionych z terytoriów okupowanych do innych okupowanych regionów lub do Rosji.

Jej zdaniem w ramach tego mechanizmu planowana jest współpraca z wieloma krajami świata i za ich pośrednictwem podejmowana będzie próba wywarcia presji na Moskwę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *