Ukraina po tygodniu. Formuła pokoju

Zdjęcie: Biuro Prezydenta Ukrainy

 Główna wiadomość zeszłego tygodnia dotyczy szczytu w Arabii Saudyjskiej, na którym omawiano formułę pokoju przedstawioną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szczególnie istotne jest to, że w szczycie wzięły udział państwa dotychczas zajmujące neutralne stanowisko wobec wojny lub w ogóle uważane za znajdujące się pod wpływem rosyjskim. Teraz są uczestnikami zainicjowanego przez Ukrainę procesu ustanawiania pokoju. Według słów szefa Biura Prezydenta Ukrainy niewykluczone, że w kolejnym podobnym szczycie weźmie udział też Rosja, a to oznaczałoby, że byłby to instrument do przymuszenia putinowskiego reżimu do zawarcia pokoju. Do pokoju na warunkach Ukrainy.

 

Estoński wywiad uważa, że ​​rosyjska armia okupacyjna nie jest w stanie dokonać decydującego przełomu w ukraińskiej obronie na froncie.

Z tego powodu stara się zniszczyć gospodarkę i atakować ludność Ukrainy uderzeniami dronów i rakiet.

Bułgarski rząd zatwierdził przekazanie Ukrainie 100 transporterów opancerzonych typu radzieckiego.

W tym samym czasie Włochy rozpoczęły projekt wsparcia ośrodków leczenia ofiar wojny na Ukrainie.

W dniach 5-6 sierpnia w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej odbył się szczyt w sprawie ukraińskiej formuły pokoju.

Według szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka rozmowa była „niezwykle szczera i otwarta”. Wśród uczestników są ci, którzy nie należą do obozu zachodniego – w szczególności Chiny, Indie, Indonezja, Meksyk, Chile. Rosja nie została zaproszona do udziału.

„Były różne poglądy, ale wszyscy obecni dawali świadectwo przywiązania swoich krajów do zasad ONZ, prawa międzynarodowego oraz poszanowania suwerenności i nienaruszalności integralności terytorialnej państw. I to na tych zasadach pokojowa formuła została zbudowana… – skomentował Jermak.

Według niego spotkanie w Dżuddzie było krokiem w kierunku praktycznej realizacji inicjatyw pokojowych proponowanych przez Ukrainę.

Według źródła „Corriere della Sera” na szczycie w Arabii Saudyjskiej uczestnicy doszli do porozumienia w sprawie poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy.

Szef Kancelarii Prezydenta dodał, że większość uczestniczących krajów określiła już swoją rolę w realizacji poszczególnych punktów formuły.

Po spotkaniu w Arabii Saudyjskiej Ukraina planuje jeszcze dwa szczyty w sprawie formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, z których jeden z udziałem Rosji.

Informację podał w poniedziałek podczas rozmowy z dziennikarzami w Kijowie szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Pierwszy szczyt jest konstytutywny, na nim uczestnicy muszą zatwierdzić jako podstawę 10-punktową formułę pokoju Zełenskiego” – powiedział szef Biura Prezydenta Ukrainy.

Następnie według Jermaka powinno odbyć się kilka szczytów – dla każdego z punktów planu pokojowego, na których zostaną wypracowane sposoby ich realizacji.

„Drugi, ostatni szczyt będzie musiał odnotować koniec wojny” – stwierdził.

Jermak dodał, że w tym szczycie weźmie udział Rosja.

Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowe czołgi Leopard 1.

Według oficjalnego przedstawiciela niemieckiego Ministerstwa Obrony kraj dostarczy Ukrainie 25 czołgów Leopard 1A5, a także pięć opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych oraz dwa czołgi szkoleniowe.

CNN opublikowało wyniki swojego sondażu, według którego 55% Amerykanów uważa, że ​​Kongres nie powinien zapewniać dodatkowych środków na wsparcie Ukrainy, a 51% twierdzi, że USA zrobiły już wystarczająco dużo, by pomóc Kijowowi.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział, że w Waszyngtonie nie widać oznak zmniejszenia wsparcia militarnego dla Ukrainy ze strony Amerykanów.

Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 22 miliardy dolarów na wsparcie dla Ukrainy do końca roku.

13 miliardów dolarów na pomoc wojskową i 8 miliardów dolarów na pomoc humanitarną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *