Ukraina po tygodniu. Druga rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny

Zdjęcie wyróżniające: Wołodymyr Zełeński, ukraiński rząd i partnerzy międzynarodowi przy Biurze Prezydenta Ukrainy w dniu 24.02.2024. źródło – Biuro Prezydenta Ukrainy

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Prezydent Czech Peter Pavel twierdzi, że jego kraj znalazł sposób na pozyskiwanie pocisków dla Ukrainy, ale potrzebuje na to funduszy.

Pavel podał tę informację w Monachium podczas „ukraińskiego lunchu” zorganizowanego przez Fundację Pinczuka.

„Do tej pory znaleźliśmy pół miliona pocisków kalibru 155 mm i kolejne 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm, które będziemy mogli przewieźć (na Ukrainę) za kilka tygodni, jeśli znajdziemy na to środki. Zwrócimy się do naszych partnerów w USA, Niemczech, Szwecji o pomoc itp.” – powiedział.

Konsul Generalny RP we Lwowie potępiła protesty rolników na granicy i przeprosiła Ukrainę.

„Nie mogę udawać, że nie widzę tych haniebnych działań Polski na granicy polsko-ukraińskiej. Przepraszam Was, drodzy ukraińscy przyjaciele. To, co się dzieje, nie może być dziełem moich rodaków” – powiedziała Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Jej zdaniem prawdziwy Polak nigdy nie wbiłby noża w plecy walczącemu o wolność sąsiadowi.

„Nie chodzi tu o żądania, ale o formę protestu. Wstyd i wstyd. Przepraszam wojującą Ukrainę, przepraszam” – dodała dyplomatka.

Tusk odmówił Zełenskiemu spotkania rządów na granicy.

Polski premier Donald Tusk odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie rządów obu państw na granicy w celu rozwiązania sytuacji spowodowanej protestami polskich rolników.

Tusk powiedział, że spotkanie rządu odbędzie się 28 marca w Warszawie i odrzucił propozycję Zełenskiego, uzasadniając, że spotkanie na granicy będzie miało charakter wyłącznie symboliczny.

„Strona ukraińska rozumie też, że lepiej prowadzić te negocjacje na poziomie technicznym, aby posiedzenie rządu nie miało wartości symbolicznej – bo nie potrzebujemy symboliki w relacjach. Cały świat widzi, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, aby pomagać Ukrainie i nie ma potrzeby dalszych gestów solidarności” – wyjaśnił Donald Tusk.

 

„Potrzebujemy konkretnych propozycji w kwestiach rynkowych i rolniczych. To nie wymaga przejawów dobrej woli, ale wymaga ciężkiej pracy” – dodał premier.

Zaznaczył, że do znalezienia rozwiązania potrzebne są także negocjacje techniczne na szczeblu UE i że w tym celu Tusk spotka się 23 lutego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i omówi zmiany w warunkach handlu z Ukrainą.

„Chcę zapewnić, że negocjacje z Ukrainą trwają. Mamy dobre stosunki, choć jest różnica interesów… Przekonamy zarówno Kijów, jak i Brukselę, aby zgodziły się z polskim punktem widzenia na sytuację” – dodał Tusk.

Polski premier podkreślił także, że Ukraina „może w dalszym ciągu liczyć na pełne wsparcie Polski w konfrontacji z Rosją”.

21 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Polsce odbycie dwustronnego spotkania na szczeblu rządów i, w razie potrzeby, prezydentów w związku z blokowaniem przez polskich rolników przejść kontrolnych na wspólnej granicy.

23 lutego premier Ukrainy Denys Szmygal wraz z częścią rządu przybyli na granicę. Przedstawicieli polskiego rządu tam nie było.

Premier Danii zapowiedziała podpisanie porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą.

Według Mette Frederiksen porozumienie przewiduje, że Dania zobowiązuje się do wspierania Ukrainy zarówno w sferze wojskowej, jak i cywilnej przez najbliższe dziesięć lat.

Polski Sejm oddał cześć ofiarom masowej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

22 lutego, w drugą rocznicę zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę, polski Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary rosyjskiej agresji.

W uchwale Sejm RP zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego o postawienie przed sądem winnych wszelkich zbrodni wojennych popełnionych na narodzie ukraińskim.

Ponadto polski Sejm zaapelował do rządów państw NATO i UE o „wzmocnienie wszechstronnego wsparcia udzielanego Ukrainie, w szczególności o zapewnienie szybkiej dostawy sprzętu wojskowego i amunicji, co pozwoli krajowi skutecznie bronić się przed agresorem”.

Kijów udzieli Mołdawii pomocy, jeśli zostanie o to poproszony – ambasador Ukrainy.

„Ukraińscy urzędnicy wielokrotnie publicznie mówili, że jeśli pojawi się oficjalna prośba władz Republiki Mołdawii o wsparcie lub pomoc, Ukraina z pewnością jej udzieli. Sposób i szybkość udzielenia pomocy zostanie omówione później i będzie zależeć od tego, na ile ta sytuacja jest poważna” – powiedział Ambasador Ukrainy w Mołdawii Marko Szewczenko.

Mówił o tym w kontekście nadchodzącego 28 lutegu zjazdu tzw. „deputowanych Naddniestrza”, na którym mogą prosić Rosję o włączenie „Naddniestrza” w jej skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *