Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Clinton

Zdjęcie wyróżniające: kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegram

W naszym regularnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z Hillary Clinton podczas monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Podczas spotkania Cichanouska pokazała Clinton historyczne wideo z wizyty Amerykanki w Mińsku w 1994 r. Podczas wizyty 30 lat temu niosła pomoc humanitarną szpitalom dziecięcym na Białorusi oraz spotkała się z kierownikiem zespołu baletowego Teatru Opery i Baletu Walentinem Elizariewem.

Białoruski Czerwony Krzyż zaapelował do władz o zobowiązanie lekarzy do finansowania organizacji.

Jak podaje Fundusz Solidarności Medycznej, Białoruski Czerwony Krzyż próbuje w ten sposób wymusić na pracownikach służby zdrowia inwestowanie własnych środków w zapewnienie funkcjonowania organizacji po utracie finansowania z programów międzynarodowych.

Prokurator generalny Białorusi Andrei Szwed ogłosił zamiar pozbawienia przeciwników reżimu Łukaszenki obywatelstwa.

Zauważył, że dla wielu przeciwników Łukaszenki zapadły już wyroki, więc może mówić o nich jak o przestępcach.

Siły bezpieczeństwa Białorusi zawitały do przedstawicielstwa LG na Białorusi.

Przedstawicielstwo LG nazwano „ekstremistyczną spółką”. Zatrzymano kierownika sprzedaży, kierownika działu kadr oraz dwóch innych pracowników przedstawicielstwa. Grozi im pięć lat więzienia.

Usługa płatnicza Qiwi stała się niedostępna dla Białorusinów.

Wynika to z faktu, że Bank Rosji cofnął licencję spółce QIWI Bank, która świadczy tę usługę.

Łukaszenka powiedział, że „zachodnie służby specjalne” przygotowują w Polsce prowokację.

Alaksandr Łukaszenka powiedział, że zachodnie służby specjalne rzekomo przygotowują prowokację przeciwko ludności cywilnej Polski, aby zrzucić winę na Białoruś i Rosję.

„Informację operacyjną” Łukaszenka ogłosił na rozszerzonym spotkaniu z kierownictwem organów państwowych systemu bezpieczeństwa narodowego

Pisarz Sasha Filipenko powiedział, że ​​jego dziadek napisał na niego donos.

„Usiadł przed telewizorem i bardzo długo patrzył, co się dzieje, uwierzył propagandzie, pomyślał, że jestem zdrajcą i napisał list otwarty, w którym powiedział wszystko, czego nauczyła go propaganda” – pisarz powiedział.

Austria będzie uznawać nieważne paszporty Białorusi.

Informację przekazała Swiatłana Cichanouska po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Austrii Aleksandrem Schallenbergiem 22 lutego.

Podczas spotkania Cichanouska zwróciła szczególną uwagę na sytuację białoruskich więźniów politycznych oraz opowiedziała ministrowi o osobach przetrzymywanych w odosobnieniu. Politycy omówili możliwe sposoby pociągnięcia reżimu Łukaszenki do odpowiedzialności na szczeblu międzynarodowym. Ponadto Swiatłana Cichanouska nalegała, aby minister powołał specjalnego wysłannika na Białoruś, który będzie współpracował z siłami demokratycznymi.

Osobno poruszono kwestie legalizacji Białorusinów. Schallenberg powiedział, że Austria będzie uznawać za ważne białoruskie paszporty, które utraciły ważność. A zgodnie z austriackim ustawodawstwem, żeby otrzymać paszport, nie trzeba zrzekać się obywatelstwa białoruskiego. Strony zgodziły się na opracowanie instrukcji legalizacyjnych dla Białorusinów w Austrii.

Na zakończenie spotkania Cichanouska zaapelowała do ministra, aby nie uznawał „wyborów” parlamentarnych na Białorusi.

Swiatłana Cichanouska przyjęła nowo mianowanego Ambasadora Ukrainy do zadań specjalnych w sprawie Białorusi.

2 lutego 2024 r. Ihor Kyzym objął stanowisko ambasadora Ukrainy do zadań specjalnych w sprawie Białorusi. 23 lutego, w przededniu drugiej rocznicy pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Swiatłana Cichanouska przyjęła Kyzyma w swoim biurze.

Liderka pogratulowała ambasadorowi nominacji oraz wyraziła solidarność i wsparcie dla Ukrainy. Strony omówiły rozpoczęcie dialogu białorusko-ukraińskiego i możliwą współpracę demokratycznej Białorusi i Ukrainy.

Cichanouska podziękowała także Ihorowi Kyzymowi za jego pracę na Białorusi – był tam ostatnim ambasadorem Ukrainy w latach 2017–2023.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *