Ukraina po roku – najważniejsze wydarzenia w 2023 roku

Zdjęcie wyróżniające – exterium.com.ua

W ostatnim dniu 2023 roku portal Białoruś 2020 – Ukraina 2022 przypomina pięć  najważniejszych wydarzeń dotyczących Ukrainy w mijającym roku.

Przekazanie Ukrainie czołgów Abrams, pocisków ATACMS i myśliwców F-16

W ciągu minionego roku ostatecznie rozwiązano kwestię przekazania Ukrainie najnowszych środków zbrojeniowych z Zachodu. Jeszcze rok temu wokół możliwości przekazania F-16, ATACMS lub Abrams w USA i państwach europejskich trwały ostre dyskusje, gdyż obawiano się, że może to doprowadzić do eskalacji wojny. Jeśli sięgnąć jeszcze dalej w przeszłość, warto przypomnieć, że na przykład na początku 2022 roku, przed wybuchem wojny na pełną skalę, w ogóle nie mogło być mowy o udostępnieniu Ukrainie podobnego rodzaju broni. W pierwszych miesiącach wojny przekazywano Javeliny i drony Bayraktar i wydawało się, że to najwięcej, na co może pozwolić sobie Zachód. Dzisiaj natomiast czołgi Abrams, pociski ATACMS i myśliwce F-16 w Siłach Zbrojnych Ukrainy to rzeczywistość.

Przejście wojska ukraińskiego do strategicznej obrony

W pierwszej połowie 2023 roku największe oczekiwania co do wojny rosyjsko-ukraińskiej dotyczyły kontrofensywy wojska ukraińskiego, która miała nastąpić latem. Niestety, do masowej kontrofensywy nie doszło i po Chersoniu nie doszło do wyzwolenia kolejnych dużych miast czy regionów. Jesienią wojsko ukraińskie przeszło do strategicznej obrony, co można traktować jako kolejny nowy etap wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Blokada granicy polsko-ukraińskiej

Jeszcze wiosną 2023 roku Wołodymyr Zełeński przyjeżdżał do Warszawy i wydawało się, że stosunki polsko-ukraińskie są na szczycie przyjaźni pomiędzy dwoma narodami i współpracy na poziomie politycznym i – co najważniejsze – militarnym.

Jednak już od lata problemy w stosunkach dwustronnych zaczęły się gwałtownie mnożyć i prawie przerodziły się w prawdziwy kryzys. Wszystko zaczęło się od kryzysu zbożowego i blokady przez polski rząd dostaw ukraińskich produktów zbożowych na polski rynek. W dialogu historycznym nie przyniosła pozytywnych zmian 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej, natomiast jesienią pojawił się w nim kolejny punkt zapalny po wydanym przez polski IPN skandalicznym komunikacie nt. akcji  „Wisła” jako „akcji prewencyjnej”. Najbardziej jednak odczuwalnym znakiem tego kryzysu stała się blokada granicy przez polskich przewoźników, która trwa już kilka miesięcy. Zmiana rządu w Polsce, mimo oczekiwań ukraińskiej strony, nie doprowadziła do szybkiego rozwiązania tego problemu. Znalezienie wyjścia z tych wszystkich problemów będzie jednym z największych wyzwań i zadań dla Ukrainy w 2024 roku.

Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE

W połowie grudnia na szczycie UE w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej zatwierdzili rekomendację Komisji Europejskiej dotyczącą rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Decyzja przywódców UE oznacza, że ​​Komisja Europejska bez dalszej zwłoki zaczyna przygotowywać techniczne aspekty negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa (tzw. ramy negocjacyjne). Do zatwierdzenia może dojść na kolejnym szczycie UE wiosną 2024 r., jeśli uzna, że ​​Ukraina spełniła wszystkie dotychczasowe kryteria Komisji Europejskiej.

Upadek floty czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej

W 2023 roku Siły Zbrojne Ukrainy kilkakrotnie przeprowadziły skuteczne ataki na flotę czarnomorską Federacji Rosyjskiej. W połowie września miał miejsce masowy atak dronów na Sewastopol, w wyniku którego uszkodzono kilka rosyjskich statków wojennych. Natomiast 26 grudnia zniszczono okręt desantowy „Nowoczerkask”. Po tym wydarzeniu, według danych ukraińskiej strony, przez jakiś czas na Morzu Czarnym w ogóle nie było rosyjskich statków wojskowych. Mimo trudnej sytuacji na froncie, można stwierdzić, że na morzu Ukraina nie tylko skutecznie się broni, ale również niszczy siły okupanta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *