Punktowe podsumowanie wydarzeń 26 sierpnia

📌Białoruś opuścił przedsiębiorca Andrej Woronin, który był członkiem Rady Koordynacyjnej. Woroninowi zarzuca mi się uchylanie się od płacenia podatków i ukrywanie dochodów dużej wysokości, za co grozi mu nawet do 5 lat więzienia. Woronin uważa, że władze prześladują go z uwagi na członkostwo w Radzie Koordynacyjnej obwodu brzeskiego.

📌Na wiec poparcia Łukaszenki w Smorgoniach przywieziono około 500 pracowników zakładów państwowych, ale grupa mieszkańców miasta przeprowadziła kontr-demonstrację. Trzymali w rękach portrety zabitych i poszkodowanych demonstrantów protestujących przeciwko oszustwom wyborczym i skandowali: „Wstyd!” i „Trybunał!”.

📌Polska i Litwa zapowiadają uproszczenie wjazdu dla obywateli Białorusi, pomimo ograniczeń ze względu na COVID-19. Litwa ułatwia wjazd ofiarom represji i aktywnym opozycjonistom.
Polska na razie nie wprowadziła zmian, ale premier Mateusz Morawiecki mówił o zamiarze ułatwienia Białorusinom wjazdu do kraju.

📌118 białoruskich urzędników, w tym Aleksander Łukaszenka, znalazło się na zaktualizowanej liście osób, na które Litwa zamierza nałożyć sankcje. Osoby wpisane na listę mają zakaz wjazdu na Litwę oraz ich aktywa finansowe (jeżeli znajdują się w litewskich bankach) są zamrożone.

📌Kierownictwo Mińskiej Fabryki Traktorów zamierza wysłać wszystkich aktywnych działaczy związanych ze strajkiem w przedsiębiorstwie w podróż służbową do innej jednostki, należącej do koncernu – w mieście Orsza. Według pracowników około 20 osób ma pojechać na delegację. Nie ma jeszcze oficjalnego dokumentu, ale kierownictwo ma już listę nazwisk.

📌Białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz została wezwana na przesłuchanie do Komitetu Śledczego Białorusi w związku ze wszczętą sprawą karną o organizację przejęcia władzy przez Radę Koordynacyjną.

📌Powołano międzyresortową komisję do zbadania oznak przestępstw popełnianych przez przedstawicieli bloku ścigania. W jej skład weszli przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Komisji Śledczej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Państwowej Komisji Kryminalistycznej.

📌Komitet Kontroli Państwowej dotarł do redakcji gazety „Komsomolskaja Prawda na Białorusi. Według prezesa spółki kontrolerzy sprawdzili sprzęt biurowy, w tym komputery biurowe.

📌Paszporty rosyjskich dziennikarzy ostemplowane zakazem wjazdu na Białoruś na pięć lat są uważane w Rosji za zniszczone. Jednocześnie rosyjskie MSW zaznaczyło, że skoro posiadacz paszportu nie popełnił winy, dziennikarze nie zostaną za to ukarani.

📌Artyści z całej Europy wydali album, aby okazać solidarność z Białorusinami walczącymi o wolność. Cały dochód ze sprzedaży trafi do Białoruskiej Fundacji Solidarności @bysolidfound. Strona internetowa projektu: https://forbelarus.bandcamp.com/releases?fbclid=IwAR3C9LvzPvOd7tFX_LgZP9QW2DSelRqQ0aiIiV5ToeVmeiHva4ApcaDH83s.

📌Konfederacja Pracy Rosji opowiedziała się za białoruskimi strajkującymi. Komitet Wykonawczy KPR przyjął oświadczenie popierające postulaty protestujących białoruskich robotników o zorganizowanie narodowego dialogu obywatelskiego, przywrócenie instytucji uczciwych wyborów w kraju, uwolnienie więźniów politycznych i obywateli zatrzymanych podczas protestów.

Zdjęcia: Instagram @violet_design19, TUT.BY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *