Punktowe podsumowanie wydarzeń 25 sierpnia

📌Ministerstwo Obrony Białorusi zapowiedziało trzeci etap kompleksowej kontroli gotowości bojowej Sił Zbrojnych.

📌Korporacja Yandex ewakuowała pracowników z Mińska, część pracuje zdalnie. Odbyło się to po przeszukaniu w białoruskich oddziałach Yandexa i Ubera, przeprowadzonym przez białoruskie służby bezpieczeństwa 13 sierpnia.

📌Kierownictwo zakładu żąda pisemnych wyjaśnień od robotników koncernu “Azoty Grodno”, obecnych na posiedzeniach komitetu strajkowego. Lider komitetu strajkowego w tym zakładzie Jurij Rawawy nadal ukrywa się po rozmowie z funkcjonariuszami bezpieczeństwa. Jego telefon jest niedostępny.

📌25-latek z Mińska zaraził się koronawirusem w celi na Akreścina. Maksima zatrzymano 11 sierpnia, spędził 2 doby w więzieniu, po czym lekarze stwierdzili, że ma uraz głowy, kontuzję klatki piersiowej, krwiaki, oparzenie dłoni, a także COVID-19. Przebywał on w 4-osobowej celi razem z 38 innymi zatrzymanymi.

📌Rodzinie zmarłego Nikity Kryucoua pokazano jego ciało. Ojciec Nikity obejrzał zwłoki w obecności niezależnego eksperta medycyny. Prawnik rodziny Kryucoua powiedział, że z wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków należy poczekać na wynik badań histologicznych. Pogrzeb Nikity odbył się dzisiaj w Mołodecznie.

📌Pomimo licznych doniesień o przestępstwach popełnionych przez funkcjonariuszy, Komitet Śledczy nie wszczął ani jednej sprawy karnej wobec osób bezpośrednio zaangażowanych w organizowanie i popełnianie przestępstw przeciwko uczestnikom pokojowego zgromadzenia i przypadkowym osobom.
W tym samym czasie MSW rozpatruje setki spraw przeciwko pokojowym demonstrantom. Tylko wczoraj rozpoczęto 3 sprawy karne oraz 39 administracyjnych.

📌W Mińsku pod Ministerstwem Edukacji odbył się protest nauczycieli. Wśród uczestników akcji solidarnościowej dostrzeżono m.in. poetę i tłumacza Andrieja Chadanowicza oraz pracowników Teatru im. Kupały.

📌Sąd rejonu soligorskiego wydał wyrok na byłego przewodniczącego Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego Nikołaja ZIMINA za udział w niedozwolonej imprezie. Zimin został ukarany grzywną w wysokości 45 jednostek podstawowych (1215 rubli).

📌Siergiej Dylewski, przedstawiciel komitetu strajkowego MTZ, został skazany na 10 dni więzienia.

📌Pracownicy Mińskiej Fabryki Traktorów donoszą, że kierownictwo zmusza do rezygnacji część osób, które nadal nie zgadzają się z wydarzeniami w kraju.

📌Podpułkownik policji Aleksandr Achriemczik zrezygnował ze służby. Wieloletni pracownik Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ze względów moralnych zdecydował się odejść ze służby po wydarzeniach z pierwszych dni protestów.

Zdjęcia: TUT.BY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *