Białoruś po tygodniu. Czy Białorusi udało się obejść sankcje?

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia.

Kraje Bałtyckie nie chcą wydawać wiz Białorusinom.

Zachód dyskutuje na temat idei wydawania wiz. Litewski MSZ i łotewski parlament proponują krajom UE wprowadzenie moratorium na wydawanie wiz obywatelom Rosji i Białorusi.

Cepkała proponuje kontrolę niezależnych dziennikarzy.
Przedstawia, jak może wyglądać scenariusz z użyciem siły w sprawie rozwiązania kwestii białoruskiej: rzeczywistość lub fantazja.

Czy Białorusi udało się obejść sankcje? 
Białoruski eksport spadł w pierwszej połowie roku, ale nie załamał się pomimo sankcji i związanych z nimi ponurych prognoz ekspertów. Analitycy twierdzą, że po wiosennym okresie następuje nawet częściowe ożywienie. Sugeruje się, że władzom udało się znaleźć sposoby obejścia niektórych sankcji, w szczególności tych dotyczących oleju.
Zatrzymanie Drozdowa
Artysta, malarz Giennadij Drozdow, były szef stowarzyszenia twórczego „Погоня”, został zatrzymany 18 sierpnia – informuje Białoruska Rada Kultury. Okoliczności i przyczyny zatrzymania, ani obecne miejsce pobytu artysty nie są znane.
„Symetrycznej odpowiedzi” Wielkiej Brytanii nie będzie. Wielka Brytania nie odwoła ambasadora z Białorusi, ponieważ chce kontynuować dialog z Białorusią.
Ambasador Białorusi w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Maksym Jermołowicz został odwołany 29 lipca br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi zaznaczyło, że nie jest to zerwanie stosunków dyplomatycznych – kanały komunikacji pozostają. Nie powołuje się nowego ambasadora – powiedziano, że nominacja nastąpi „po zakończeniu obecnego wewnętrznego pokazu politycznego i pojawieniu się odpowiedzialnych polityków w brytyjskim rządzie”.
Zwykle spadek poziomu kontaktów dyplomatycznych zachodzi symetrycznie: gdy jedna ze stron odwoła ambasadora, druga również podejmuje takie kroki. Ambasador Wielkiej Brytanii Jacqueline Perkins nadal pracuje w Mińsku i nie zostanie odwołana.
Wycieczki po zakupy
Rosyjscy touroperatorzy sprzedają wycieczki na zakupy na Białoruś w celu kupna markowych artykułów oraz odzieży.
Koszt takiego wyjazdu na zakupy wynosi ponad 550 € dla jednej osoby plus transport na własny koszt, proponowany jest zakup biletów lotniczych. Pierwsza taka wycieczka została już zaplanowana na 25 sierpnia.
Zastraszanie, propaganda i militaryzm.
Opublikowano raport o sytuacji w białoruskich szkołach w ostatnich dwóch latach (od 2020 do dziś). Atmosfera w placówkach edukacyjnych charakteryzowana jest w dość mroczny sposób, groźby i zastraszanie stały normą w szkolnictwie. Mówi o tym raport „Prawa dziecka na Białorusi”, przygotowany przez Białoruski Komitet Helsiński. Dane zostały zebrane poprzez monitoring otwartych źródeł, a także anonimowe ankiety nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
System szkolny na Białorusi ma na celu kształtowanie osoby uległej i lojalnej wobec władzy: promuje poprawność kursu państwa, uczy traktowania zachodnich sąsiadów jako wrogów, narzuca prorosyjski obraz świata, wszelkie przejawy sprzeciwu mogą prowadzić do gróźb i obelg.
Zdjęcie wyróżniające: strona tytułowa raportu „Prawa dziecka na Białorusi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *