Białoruś po tygodniu. Wojna. Tydzień piąty

Kolejny tydzień agresji rosyjskiej na Ukrainę rozpoczął się wiadomościami o kontrofensywach wojska ukraińskiego oraz rakietowymi atakami agresora na ukraińskie miasta (w tym zachodnie, niedaleko granicy z Polską). Kwestia dołączenia się wojska białoruskiego do agresji wobec Ukrainy w zeszłym tygodniu nie pojawiała się, chociaż ryzyko takiego rozwoju sytuacji wciąż istnieje, a rosyjskie rakiety ciągle są wystrzeliwane właśnie z białoruskiego terytorium.

O najważniejszych wydarzeniach na Białorusi w zeszłym tygodniu opowiadamy w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

W obwodzie wołyńskim zatrzymano szpiega z Białorusi.

„Obywatel Białorusi zbierał dla wroga informacje o rozmieszczeniu i ruchu sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy oraz stanie mobilizacji w regionie” – powiedział rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Artem Dekhtyarenko.

W Mińsku ludzie stoją w kolejkach po apostille, koszt usługi wzrósł dziesięciokrotnie.

Według słów mieszkańców Mińska, aby złożyć dokumenty dla otrzymania apostille, miejsce w kolejce musi być zajęte już poprzedniego wieczora. Jednocześnie osoby stojące w kolejce zostały ostrzeżone przez policję o ich odpowiedzialności za udział w niedozwolonym zdarzeniu. Podniesiono koszt umieszczenia apostille z 16 (ok. 20 zł) do 160 rubli (ok. 200 zł).

Międzynarodowy serwis płatniczy Wise poinformował o zakończeniu świadczenia usług dla użytkowników z Białorusi.

Zgodnie z przesłanymi listami od 25 marca użytkownicy mogli jedynie wypłacić pieniądze z konta, od 27 maja profile będą zamykane.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Białoruś redukuje misję dyplomatyczną Ukrainy.

Konsulat w Brześciu zostanie zamknięty, a w ambasadzie nadal będzie pracować pięciu dyplomatów. Jak stwierdził rzecznik MSZ Białorusi Anatolij Glaz, Ukraina od 2020 roku wykazuje „nieprzyjazne działania” wobec Białorusi.

Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Białorusi.

Londyn zatwierdził jednocześnie dwie listy sankcyjne. Powodem były nie tylko działania wojenne na Ukrainie, ale także łamanie praw Białorusinów.

Australijskie MSZ zapowiedziało nałożenie sankcji na Łukaszenkę i członków jego rodziny.

Na australijskiej liście sankcji znalazło się również 22 „rosyjskich propagandystów i propagatorów dezinformacji”.

Anżelika Borys, szefowa niezarejestrowanego Związku Polaków, została umieszczona w areszcie domowym.

Działaczka została zabrana z aresztu śledczego w Mińsku. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest z nią w kontakcie.

Joe Biden rozmawiał przez telefon ze Swiatłaną Cichanouską.

Według oficjalnego oświadczenia na stronie Białego Domu w czasie rozmowy przywódca USA był na pokładzie prezydenckiego samolotu.

W oświadczeniu Cichanouska jest nazywana „liderem opozycji demokratycznej”. Biden podziękował jej za przybycie na swoje przemówienie w Warszawie.

„Prezydent podkreślił stałe poparcie Stanów Zjednoczonych dla narodu białoruskiego w ochronie i postępie w zakresie praw człowieka, w tym wolności słowa oraz wolnych i uczciwych wyborów” – czytamy w tekście na stronie Białego Domu.

Swiatłana Cichanouska powiedziała o tej rozmowie:

„Podziękowałam Prezydentowi Stanów Zjednoczonych za jego dzisiejsze przemówienie w Warszawie i ogromną rolę Stanów Zjednoczonych w walce o wolność, walce wolności z represjami. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że Białorusini stoją na czele tej konfrontacji – i mocno wspierają naród ukraiński. Jestem przekonana, że zwycięży wolność i ludzkość. I wezwałem prezydenta do utrzymania Białorusi na porządku dziennym”.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Tuż przed wizytą Joe Bidena w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i jej delegacją.

Rozmowa dotyczyła wizji wspólnej polityki UE, USA i Białorusinów w stosunku do Łukaszenki oraz konieczności wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi. Prezydent Duda mówił o wynikach szczytu NATO. Zapewnił, że Sojusz wyraźnie rozumie, że Białorusini są przeciw wojnie na Ukrainie. Cichanouska stwierdziła, że ​​Białorusini wzmacniają ruch antywojenny, a w armii białoruskiej narastają nastroje protestacyjne. Dlatego potrzebny jest bezpieczny korytarz dla tych wojskowych, którzy nie chcą dzielić odpowiedzialności za zbrodnie reżimu. Zaapelowała też do prezydenta o wsparcie Białorusinów, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu do Polski.

Zdjęcie wyróżniające: https://www.dw.com/ru/voennyj-jekspert-rossija-stolknulas-s-sereznym-soprotivleniem-ukraincev/a-60916396

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *