Białoruś po tygodniu. Ukraina odwołała ambasadora w Mińsku

Zdjecie: Sputnik Беларус

Po spotkaniu Łukaszenki z liderem samozwańczej DRL Dienisem Puszylinem, Ukraina odwołała w Mińsku swojego ambasadora. Na razie nie wiadomo, czy jest to decyzja ostateczna, jednak tego kroku od Kijowa oczekiwano od dawna. Być może właśnie teraz została przekroczona ta czerwona linia, za którą nawet formalne dyplomatyczne stosunki z reżimem Łukaszenki nie będą możliwe? O tym i innych najważniejszych wiadomościach z Białorusi – w naszym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Niektórzy Ukraińcy na Białorusi są sprawdzani przez KGB i policję.

Ukraińców pytano o powód przyjazdu na Białoruś (nawet jeśli są w kraju od dziesięciu lat), jak i o wysadzenie samolotu w Maczuliszczach. Służby chciały wiedzieć także, dlaczego dana osoba korzysta z tego czy innego kanału w sieciach społecznościowych. Powodem zainteresowania był ukraiński paszport.

Do ustawy, która utrudnia funkcjonariuszom wyjazd z Białorusi i dla bezpieczeństwa byłych więźniów politycznych dodano kolejną kategorię.

Uwzględniono w niej szefów organów państwowych, a także szefów organizacji państwowych oraz pracowników zapewniających działalność i utrzymanie organów państwowych, którym udzielono dostępu do tajemnicy państwowej.

Łukaszenka spotkał się z donieckim kolaborantem Puszylinem.

18 kwietnia służba prasowa Łukaszenki poinformowała o jego spotkaniu z Dienisem Puszylinem, przywódcą donieckich bojowników, publikując również zdjęcie z wydarzenia.

Łukaszenka zaoferował okupowanemu przez Rosjan miastu Donieck „pomoc z Białorusi w odbudowie i normalizacji życia ludzi”.

„Przed nami dużo pracy. Musimy się odbudować. Musimy ożywić przedsiębiorstwa przemysłowe, rolnictwo. W końcu ludzie będą tam mieszkać. To na 100%.

Dlatego jesteśmy gotowi udzielić odpowiedniej pomocy i wsparcia, aby ludzie, którzy nie są nam obcy, wreszcie przestali cierpieć. Dlatego oczekuję od ciebie takiej szczerej rozmowy”.

Puszylin był już na Białorusi w lipcu 2022 r., wtedy w towarzystwie sekretarza Rady Generalnej partii Jedinaja Rossija (Jedna Rosja) Andrieja Turczaka i ambasadora Rosji na Białorusi Borysa Gryzłowa odwiedził Twierdzę Brzeską.

Kijów odwołuje ambasadora Ukrainy na Białorusi.

MSZ Ukrainy potępia spotkanie Aleksandra Łukaszenki z Dienisem Puszylinem, które odbyło się 18 kwietnia w Mińsku, i traktuje je jako próbę legitymizacji rosyjskiej administracji okupacyjnej w Doniecku. Ministerstwo dodało, że Mińsk powinien powstrzymać się od takich destrukcyjnych kroków i zaprzestać wspierania wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Na Białorusi informatycy, którzy wyjechali, są powoływani do komisji zatrudnienia. 

Oferowana jest im praca. Białorusini zaczęli otrzymywać listy z zaleceniami, w jaki sposób zwrócić się do komisji zatrudnienia o potwierdzenie, że pracują.  Zachęca się też do rozmowy o swojej „trudnej sytuacji życiowej”, proponuje się opcję przekwalifikowania,  na przykład na rzemieślnika – z gwarancją zatrudnienia.

20 kwietnia litewscy parlamentarzyści odrzucili weto prezydenta Gitanasa Nausedy i ostatecznie potwierdzili, że w związku z wojną na Ukrainie Litwa wprowadza różne narodowe sankcje wobec obywateli Białorusi i Rosji.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek zaproponowanych przez prezydenta głosowało 99 posłów, 7 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej na Litwie, w związku z wojną na Ukrainie, do posłów trafił projekt ustawy o ograniczeniach. Zaproponowano zaprzestanie przyjmowania wniosków od obywateli Białorusi i Rosji o:

  • uzyskanie obywatelstwa litewskiego i wizy w konsulatach za granicą (z wyjątkiem sytuacji, gdy pośrednikiem jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju);
  • zezwolenie na pobyt zarówno na Litwie, jak w jej przedstawicielstwach za granicą. Wyjątek stanowią osoby, które posiadały już wizę krajową lub Schengen, a także zezwolenie na pobyt lub decyzję o jego udzieleniu;
  • uzyskanie elektronicznego statusu rezydenta.

Posłowie przyjęli ustawę w pierwszym czytaniu. Następnie na Litwie rozpoczęła się aktywna dyskusja publiczna na temat proponowanych ograniczeń. Dołączyła do tej dyskusji Swiatłana Cichanouska. W efekcie część ograniczeń dla Białorusinów została wyłączona z projektu ustawy. Posłowie przyjęli wersję złagodzoną.

Jednak prezydent Litwy Gitanas Nauseda zawetował ją i zwrócił do ponownego rozpatrzenia. Zaproponował parlamentarzystom wyrównanie restrykcji dla Rosjan i Białorusinów, a także w celu uproszczenia deportacji i anulowania już wydanych wiz krajowych i zezwoleń na pobyt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *