Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Sikorskim

Zdjęcie wyróżniające: MSZ/Barbara Milkowska

W mijającym tygodniu stosunki polsko-białoruskie nabrały intensywności. Na tle spotkania Swiatłany Cichanouskiej z Radosławem Sikorskim polskie służby bezpieczeństwa zatrzymały Białorusinkę współpracującą z KGB, z kolei na Białorusi masowo zamykano kursy języka polskiego i grożono represjami Białorusinom mającym Karty Polaka.

W naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” – o tym i innych najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Siły bezpieczeństwa Białorusi zatrzymały trzech członków mohylewskiego zespołu rockowego Nizkiz.

Według propagandystów muzycy opuścili Białoruś po protestach w 2020 roku, ale później zdecydowali się wrócić. Z kolei Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, powołując się na swoje źródła, podało, że ​​artyści nie opuścili kraju, lecz nadal mieszkali na Białorusi, czasami wyjeżdżając na koncerty.

Muzycy Nizkiz (solista Aleksander Iljin, basista Siergiej Kulsza i perkusista Dmitrij Kholyavkin) zostali skazani w Mohylewie. Proces prawdopodobnie odbył się za pośrednictwem łącza wideo. Zarzucono im „rozpowszechnianie, wytwarzanie, przechowywanie, transport produktów informacyjnych zawierających nawoływania do działań ekstremistycznych lub promujących takie działania” (część 2 art. 19.11 Kodeksu administracyjnego). Prawdopodobnie wszyscy trzej otrzymali areszt administracyjny.

8 stycznia Swiatłana Cichanouska spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Było to pierwsze spotkanie Cichanouskiej z Sikorskim po objęciu przez niego stanowiska ministra spraw zagranicznych. Omawiano m.in. sytuację dotyczącą polskich wiz, perspektywę uznania paszportu Nowej Białorusi oraz inne kwestie.

Propagandysta Igor Tur anonsował uznanie Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego za organizację „ekstremistyczną”.

To prywatna uczelnia, która została założona w Mińsku w 1992 roku. Po zamknięciu w 2004 roku przez władze białoruskie EUH kontynuował swoją działalność w Wilnie.

Przewodnicząca Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Natalia Koczanowa spotkała się z ambasadorem Palestyny.

Koczanowa powiedziała, że ​​konflikt na Bliskim Wschodzie „musi się zakończyć”, ponieważ „wciągane są w to inne kraje, a to staje się niebezpieczne dla całej ludzkości”.

Białorusinka została zatrzymana w Polsce za przekazywanie KGB informacji o diasporze i organizacjach łączących Białorusinów.

Kobietę oskarżono o szpiegostwo. Zatrzymana będzie przebywać w areszcie przez trzy miesiące.

Na Białorusi zamknięto około 10 szkół i kursów nauczania języka polskiego.

Kierownictwo jest zatrzymywane, żąda się podania listy nauczycieli i uczniów. Poza tym propaganda grozi represjami ponad 160 tysiącom osób posiadających Karty Polaka – podają ​​media.

Co najmniej 207 osób zostało zatrzymanych po powrocie na Białoruś w 2023 roku.

Wśród nich oprócz Białorusinów byli obywatele Ukrainy, Litwy i Rosji. Prawie wszyscy zatrzymani zostali skazani na karę administracyjną lub zatrzymanie. Do zdarzenia dochodziło najczęściej na granicy z Litwą.

Białoruski Czerwony Krzyż wstrzymuje pomoc finansową dla uchodźców i migrantów.

Organizacja wyjaśniła to jako „zakończenie współpracy z partnerami”. Od grudnia białoruski ośrodek utracił prawo członka Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *