Ukraina po tygodniu. Porozumienie o bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii i Ukrainy

Zdjęcie wyróżniające: Biuro Prezydenta Ukrainy

12 stycznia z wizytą w Kijowie przebywał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. W trakcie wizyty Ukraina i Wielka Brytania podpisały porozumienie o bezpieczeństwie, które będzie obowiązywać do czasu przystąpienia do NATO. Wołodymyr Zełeński powiedział, że gdyby Ukraina miała taką umowę wcześniej, wojna by się nie zaczęła.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Premierka Estonii obiecała zainwestować 0,25% PKB w obronę Ukrainy w ciągu najbliższych czterech lat.

„Jeśli każdy kraj wniesie 0,25%, właśnie tego potrzebuje Ukraina, aby wygrać tę wojnę” – powiedziała premierka Estonii Kaja Kallas.

Kallas wezwała kraje w Europie i Ameryce Północnej do pójścia za tym przykładem.

Ponadto w kolejnych latach Estonia przeznaczy 14 mln euro rocznie na wspólne działania dotyczące odzyskania Ukrainy i związane z tym decyzje.

Węgry wysunęły żądanie zniesienia weta w sprawie 50 miliardów euro dla Ukrainy – Politico.

Według trzech dyplomatów UE Budapeszt powiedział, że może wycofać weto, jeśli Rada Europejska zatwierdzi głosowanie w sprawie rocznego przydziału środków.

Jak zauważono, dałoby to premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi możliwość corocznego blokowania finansowania Ukrainy lub uzyskania ustępstw ze strony Brukseli za odmowę weta.

We Włoszech cofnięto pozwolenie na wystawę propagandową na temat okupowanego Mariupola.

We włoskim mieście Modena władze miasta cofnęły pozwolenie na zorganizowanie skandalicznej rosyjskiej wystawy poświęconej „szybkiej odbudowie” okupowanego Mariupola.

„Z radością witamy tę decyzję. Jesteśmy wdzięczni zarówno ratuszowi, jak i Ukraińcom we Włoszech, którzy nie dali włoskiego społeczeństwa wprowadzić w błąd co do konsekwencji rosyjskich zbrodni w Mariupolu i na Ukrainie” – podkreślił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Oleg Nikołenko.

Prezydent Litwy ogłosił nowe partie pomocy dla Ukrainy: amunicję, generatory i transportery opancerzone.

„W styczniu ponownie wyślemy na Ukrainę amunicję, generatory, systemy detonacyjne, a w lutym – transportery opancerzone M577. Będziemy szkolić ukraińskich żołnierzy i wzmacniać współpracę w przemyśle obronnym. Podpisane dziś porozumienia pomiędzy ukraińskim i litewskim przemysłem obronnym to kolejny przykład naszej ścisłej współpracy wojskowej” – powiedział Gitanas Nauseda podczas spotkania z Wołodymyrem Zełeńskim w Wilnie.

Włoski parlament głosował za kontynuacją wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Izba niższa włoskiego parlamentu przyjęła odpowiednią uchwałę 195 głosami „za”, 50 „przeciw” i 55 „wstrzymującymi się”.

„Przed nami jeszcze długa droga współpracy z Ukrainą, ale cofnięcie się teraz o krok byłoby dramatycznym błędem strategicznym i politycznym. Nasze wsparcie musi trwać do czasu ustania rosyjskich ataków” – powiedział minister obrony Włoch Guido Crozetto.

Crozetto przypomniał, że Włochy niedawno dały zielone światło na wysłanie do Kijowa ósmej transzy sprzętu, materiałów i systemów.

Turcja, Bułgaria i Rumunia podpisały porozumienie w sprawie rozminowania Morza Czarnego.

Po podpisaniu umowy rozpocznie się proces planowania operacyjnego, mający na celu opracowanie szczegółowych dokumentów i instrukcji działania grupy. Proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy.

Siły trałujące miny nie będą uznawane za operację NATO, ale będą pierwszą dużą wspólną akcją sojuszników z Morza Czarnego od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Ukraina wstępnie potwierdziła, że ​​Rosja zaczęła używać rakiet z Korei Północnej.

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że wstępne badanie potwierdza użycie przez Rosję rakiet z Korei Północnej podczas jednego z ostatnich ostrzałów Ukrainy.

„Wyniki wstępnych badań naukowo-technicznych potwierdzają, że rakieta wystrzelona 2 stycznia nad centralną częścią miasta Charków jest rakietą krótkiego zasięgu opracowaną przez Koreę Północną” – oświadczył Kostin.

Ukraina i Wielka Brytania podpisały porozumienie o bezpieczeństwie, które będzie obowiązywać do czasu przystąpienia do NATO.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek 12 stycznia dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie.

Dokument zatytułowany „Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” został podpisany przez przywódców obu krajów po negocjacjach w Kijowie.

Porozumienie to jako pierwsze w dziedzinie porozumień o bezpieczeństwie zrealizowało porozumienia uzgodnione podczas szczytu NATO w Wilnie pomiędzy Ukrainą, członkami „Grupy Siedmiu” a państwami, które do nich dołączyły.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że zobowiązania Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa wynikające z tego dokumentu będą obowiązywać do czasu przystąpienia Ukrainy do NATO.

„Gdyby w 1991 r. udało się osiągnąć takie gwarancje, zwłaszcza z Wielką Brytanią, wojna by się nie rozpoczęła” – jest przekonany Zełeński.

Ze swojej strony Rishi Sunak podkreślił, że jest to „pierwsza z gwarancji bezpieczeństwa podpisanych przez Ukrainę”. Brytyjski premier dodał, że Wielka Brytania jako pierwsza dostarczyła Ukrainie śmiercionośną broń, czołgi, rakiety dalekiego zasięgu itp.

Przywódcy poinformowali także, że umowa obowiązuje na dziesięć lat z możliwością przedłużenia. Jeżeli jednak Ukraina przystąpi do NATO przed upływem tej kadencji, obowiązki w zakresie bezpieczeństwa wygasną i zostaną włączone do systemu NATO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *