Białoruś po tygodniu. Sankcje powinny być nieodwracalne

Mijający tydzień przyniósł dwie wiadomości o sprzecznym wobec siebie charakterze. Z jednej strony, UE wprowadziła szósty pakiet sankcji wobec Białorusi, z drugiej natomiast – po rozmowie Łukaszenki z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, rozważa się możliwość zniesienia części sankcji w celu udostępnienia możliwości przewozu zboża przez terytorium Białorusi do portów bałtyckich. Putin wraz z reżimem Łukaszenki znaleźli kolejny sposób szantażowania świata – ewentualnym kryzysem żywnościowym, spowodowanym agresją rosyjską na Ukrainę. Warto sobie uświadomić, że jeśli świat pozwoli na takie działania, będą one tylko konsekwentnie rozszerzane i rozwijane. Dlatego sankcje wobec Rosji oraz wobec reżimu Łukaszenki muszą być nieodwracalne, dopóki terytorium Ukrainy w całości nie będzie wolne. Najaktywniejszymi promotorami tego twardego stanowiska mają być przede wszystkim ukraińskie i białoruskie społeczeństwo obywatelskie.

O tym i o innych najważniejszych wiadomościach tygodnia w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

28 maja na Białorusi rozpoczęło się pierwsze forum „młodości patriotycznej”.

Impreza odbyła się w Homlu i według państwowych mediów zgromadziła „aktywnych chłopców i dziewczęta, którzy rozwijają się na polu działalności politycznej”. Uczestnicy przybyli na forum z portretami Stalina i Lenina, a na spotkaniu padła propozycja „ustanowienia Dnia Partyzanta i Robotnika Podziemia”.

Norwegia zmieniła nazwę Białorusi w swoim języku.

Teraz kraj nazywa się Hviterussland, a nie „Belorus”, jak to było wcześniej.

„Robimy to na znak solidarności z białoruskim ruchem demokratycznym. Nie będą przedłużeniem Rosji – powiedziała Anniken Huitfeld, norweska minister spraw zagranicznych.

1 czerwca Swiatłana Cichanouska odbyła robocze spotkanie z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

Podczas roboczej wizyty w Rotterdamie Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Jednym z głównych tematów spotkania była wojna na Ukrainie, w której reżim bierze udział po stronie agresora.

Swiatłana Cichanouska podziękowała Mai Sandu za wspieranie Białorusinów, którzy wyjechali do Mołdawii z powodu wojny na Ukrainie. Z kolei prezydent Mołdawii wyraziła poparcie dla białoruskiego ruchu demokratycznego.

Cichanouska i Sandu uzgodniły, że w najbliższym czasie przedstawiciele sił demokratycznych przyjadą do Mołdawii na spotkania robocze.

Zdjęcie: Telegram Swiatłany Cichanouskiej 

Sąd Najwyższy Białorusi nie uwzględnił apelacji Siergieja Cichanouskiego i innych opozycjonistów od wyroku w sprawie przygotowania masowych zamieszek.

Siergiej Cichanouski został skazany na 18 lat więzienia.

Sąd Najwyższy utrzymał również w mocy wyroki wymierzone w Mikałaja Statkiewicza, Artema Sakowa, Dmitrija Popowa, Igora Losika i Władimira Cyganowicza, poinformował sąd w komunikacie na Telegramie. Decyzją Homelskiego Sądu Okręgowego otrzymali oni od 14 do 16 lat więzienia.

„Mnie to nie dziwi, od dawna nie ma wiary w sprawiedliwość w takich „sądach” – a mamy na to ponad 1215 dowodów” – skomentowała tę decyzję Swiatłana Cichanouska.

Izrael odmówił obsługi samolotów Belavia.

W związku z odmową Izraela linia lotnicza jest zmuszona odwołać wszystkie regularne loty do końca sezonu letniego, czyli do 27 października br.

Polska szkoła w Grodnie zostanie całkowicie zrusyfikowana.

Rodzicom obiecano, że zostanie godzina tygodniowo na język polski i literaturę polską. Później jednak zostali poinformowani o zlikwidowaniu tych zajęć. W efekcie większość przedmiotów będzie wykładana po rosyjsku, po białorusku – tylko historia Białorusi i część przedmiotu „Człowiek i świat”.

Estonia zezwoli na pracę Białorusinom i Rosjanom, którzy wjechali do kraju z powodów humanitarnych.

Poprawki do rezolucji o sankcjach dopuszczają w drodze wyjątku również pracę w Estonii dziennikarzom rosyjskim i białoruskim akredytowanym przez MSZ.

UE wprowadziła szósty pakiet sankcji wobec Białorusi.

Uwzględniono w nim białoruskie przedsiębiorstwa, biznesmenów i pracowników państwowych mediów. Na tej liście znajdują się m.in. szef CKW, synowie biznesmena Ołeksina, propagandyści Azarenok, Tur i Gładkaja, sędzia i prokurator, którzy pracowali nad „sprawą Cichanouskiego”; Belaruskali, Belteleradiocompany, Naftan i inne przedsiębiorstwa. Kolejne ograniczenia dotyczą odłączenia Belinvestbanku od systemu SWIFT od 14 czerwca.

Łukaszenka rozmawiał o eksporcie zboża z Ukrainy z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem.

Łukaszenka powiedział, że Białoruś jest gotowa dostarczać ukraińskie zboże przez własne terytorium do portów bałtyckich, ale jednocześnie podkreślił, że porty powinny być otwarte dla białoruskich towarów. Guterres „poprosił o krótką przerwę” w celu ustalenia warunków dostaw.

Swiatłana Cichanouska wysłała list do Sekretarza Generalnego ONZ, Prezydenta Stanów Zjednoczonych i Przewodniczącego Rady UE, w którym zajęła twarde stanowisko wobec pomysłu zniesienia sankcji w zamian za zgodę Łukaszenki na dopuszczenie transportu ukraińskiego zboża przez Białoruś.

Główne tezy listu:

  • Zniesienie sankcji da Łukaszence i Putinowi wytchnienie finansowe i fałszywe poczucie zwycięstwa. Takie porozumienie wzmocniłoby przekonanie reżimów, że przemoc się opłaca i wzmocni ich pozycję, prowadząc do większych represji na Białorusi i większej agresji na Ukrainie.

  • Rosyjska blokada portów ukraińskich musi zostać natychmiast zniesiona, aby zapewnić bezpieczny i nieprzerwany dostęp ukraińskiego zboża do rynków światowych. Wszystkie zainteresowane kraje pod przywództwem ONZ, przy wsparciu USA, UE, Wielkiej Brytanii i wszystkich odpowiedzialnych krajów, muszą zdecydowanie zmusić Rosję do tej opcji.

  • Stanowisko ONZ musi być jasno wyartykułowane: należy wywierać nacisk na Rosję, a nie na Ukrainę i naród białoruski, kosztem ich bezpieczeństwa i przyszłości jako niepodległych i suwerennych państw.

  • Łukaszenka utracił zdolność do podejmowania suwerennych decyzji, nie jest uważany za minimalną wiarygodną stronę do zawierania umów. Stracił podmiotowość, nie mówi i nie działa w imieniu narodu białoruskiego. Łukaszenka wybrał strategię tworzenia kryzysów bezpieczeństwa i musi zostać powstrzymany, zanim jeszcze bardziej zaszkodzi białoruskiemu narodowi i bezpieczeństwu międzynarodowemu.

  • Zamiast znosić sankcje wobec Łukaszenki, trzeba je wzmocnić, rozszerzyć ich granice i poprawić ich egzekwowanie.

Polska zerwała współpracę z Białorusią i Rosją w sprawie Zielonej Karty.

Wypowiedzenie ubezpieczenia w tym systemie weszło w życie 1 czerwca. Jak podaje Prawo.pl, podobne decyzje o rozwiązaniu umów z Białorusią i Rosją podjęły wszystkie krajowe biura ubezpieczeń komunikacyjnych Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz biura szwajcarskie.

Zdjęcie wyróżniające: https://belnaviny.by/society/lukashenko-rasschityvaet-na-rekordnyj-urozhaj-zerna.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *