Białoruś po tygodniu. Sankcje aż do demokratycznego wyboru rządu

Wysoki przedstawiciel Unii europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell oświadczył, że UE będzie stosować sankcje wobec Białorusi do czasu demokratycznego wyboru rządu. Unia po raz kolejny potwierdza, że powrót do okresu „odwilży” z reżimem Łukaszenki, jak to było w 2015-2020 latach, jest już niemożliwy. Autorytarny reżim na Białorusi przekroczył wszystkie możliwe granice i nie jest akceptowany przez państwa zjednoczonej Europy. Jedyne możliwe wyjście z tej sytuacji – legalizacja władz w Mińsku, do której może dojść wyłącznie po demokratycznych wyborach. Do tego momentu sankcje Zachodu będą działać.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z Davidem Cameronem.

Do spotkania doszło 7 grudnia. David Cameron zaprosił Cichanouską na przyjęcie w ambasadzie brytyjskiej w Stanach Zjednoczonych. Cichanouska zwróciła uwagę ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii na dramatyczną sytuację więźniów politycznych na Białorusi i wezwała do zamknięcia luk w sankcjach.

W przeddzień spotkania Wielka Brytania nałożyła sankcje na 46 osób i przedsiębiorstw na Białorusi, w Chinach, Serbii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Uzbekistanie i samej Rosji, które wspierają Federację Rosyjską w wojnie z Ukrainą.

Obostrzeniami objęto m.in. witebskie biuro projektowe „Display”, specjalizujące się w produkcji ekranów, paneli LCD, systemów wyświetlaczy i podobnych produktów.

Łatuszka zaproponował utworzenie w UE grupy roboczej, która miałaby rozliczyć Łukaszenkę za popełnione przestępstwa.

Pawieł Łatuszka wyraził potrzebę utworzenia grupy roboczej, „być może na poziomie Unii Europejskiej”, której celem byłoby „opracowanie strategii i promowanie wszelkich dostępnych mechanizmów międzynarodowych, aby realistycznie i szybko pociągnąć Łukaszenkę i jego przedstawicieli do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie”.

UE będzie stosować sankcje wobec Białorusi do czasu demokratycznego wyboru rządu.

Oświadczenie wydał wysoki przedstawiciel Unii europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell.

Komitet Praw Człowieka ONZ uznał naruszenie praw Wiktora Babaryki.

We wnioskach komisji stwierdzono, że Komisja Praw Człowieka zwróciła się do Białorusi o podjęcie pilnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa ​​życia, stanu fizycznego i psychicznego Wiktora Babaryki oraz zagwarantowania mu kontaktu z prawnikami, członkami rodziny i pracownikami medycznymi.

Na Białorusi trwają przeszukania u obserwatorów wyborów 2020.

Działacze na rzecz praw człowieka donoszą, że sprawdzane są telefony ludzi i ostrzega się ich przed odpowiedzialnością karną za „promowanie działalności ekstremistycznej”. Obrońcy praw człowieka uważają, że jest to kolejny atak na społeczeństwo obywatelskie w ramach zemsty za działalność wszystkich niezależnych obserwatorów podczas wyborów w 2020 roku.

Władze Białorusi opublikowały przyjęte zmiany w ustawach antyterrorystycznych – zwiększono uprawnienia KGB.

KGB będzie mogło strzelać do tłumu, gdyby mógł on stanowić zagrożenie dla niewinnych ludzi, a także otwierać ogień do kobiet, osób niepełnosprawnych i nieletnich.

Bank Światowy wskazał największego dłużnika Rosji – jest to Białoruś.

Dług wynosi obecnie 8,24 miliarda dolarów. W ubiegłym roku także Białoruś była największym dłużnikiem Rosji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *