Ukraina po tygodniu. UE rozpoczęła negocjację akcesyjne z Ukrainą.

W tym tygodniu osiągnięto kolejny historyczny krok na drodze Ukrainy do członkostwa w UE. Ukraina i Mołdawia oficjalnie rozpoczęły negocjacje akcesyjne z Unią. Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że obydwu krajom do tego etapu jest daleko, jednak zbrodnicza wojna Putina przyniosła odwrotny – do pożądanego przez niego – skutek. Rozszerzenie się UE znacznie przyspieszyło.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach tygodnia dotyczących Ukrainy opowiadamy w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

Zełenski krótko rozmawiał z Orbánem w Argentynie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbánem podczas jego wizyty na ceremonii inauguracji nowo wybranego prezydenta Argentyny.

Orbán i Zełenski przemawiali w argentyńskim parlamencie w loży dla gości. Materiał filmowy z ich rozmowy został pokazany na oficjalnym kanale YouTube Senatu Argentyny.

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Waszyngtonie z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą.

„Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych sprawach, m.in. o przeglądzie długoterminowego programu finansowania Ukrainy i dalszej współpracy na rzecz stabilności i wzmocnienia naszego kraju. Ważna decyzja o przyznaniu Ukrainie transzy 900 mln dolarów USA” –powiedział po spotkaniu ukraiński prezydent.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek na spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu, że podpisał dekret o przeznaczeniu 200 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Właśnie podpisałem decyzję o przeznaczeniu kolejnych 200 mln dolarów (na pomoc wojskową – red.) w drodze umorzenia majątku Ministerstwa Obrony dla Ukrainy. Pieniądze szybko przyjdą” – powiedział Biden przed rozpoczęciem dwustronnych negocjacji z Zełenskim.

Spotkanie prezydentów odbyło się w ramach wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA, gdzie spotkał się on już z amerykańskimi senatorami, starając się pozyskać ich poparcie dla dodatkowych środków dla Kijowa.

Estonia udzieli Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 80 mln euro.

Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Obrony kraju bałtyckiego, nowy pakiet pomocowy obejmuje „dużą liczbę” rakiet przeciwpancernych Javelin, karabinów maszynowych, amunicji do broni strzeleckiej, różnych pojazdów i statków, a także sprzętu do nurkowania.

Przywódcy UE wsparli rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą i Mołdawią.

Na szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej zatwierdzili rekomendację Komisji Europejskiej dotyczącą rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał w serwisie X:

„Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przystąpienia do UE”.

Decyzja przywódców UE oznacza, że ​​Komisja Europejska bez dalszej zwłoki zaczyna przygotowywać techniczne aspekty negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa (tzw. ramy negocjacyjne). Do zatwierdzenia może dojść na kolejnym szczycie UE wiosną 2024 r., jeśli uzna, że ​​Ukraina spełniła wszystkie dotychczasowe kryteria Komisji Europejskiej.

Premier Węgier Viktor Orbán zablokował nowe 50-miliardowe wydatki budżetu UE dla Ukrainy.

Jak jednak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, pakiet nie został odrzucony, lecz odroczony: przywódcy zgodzili się na nadzwyczajny szczyt, który będzie poświęcony tej kwestii.

„Powrócimy do tej kwestii na samym początku przyszłego roku i spróbujemy uzyskać jednomyślność, aby ten pakiet był możliwy. Mamy narzędzia, dzięki którym Ukraina może liczyć na nasze wsparcie. Istnieje silna wola polityczna 26 przywódców, aby przyjąć ten „megapakiet”. I to jest sygnał, który chcemy wysłać Ukrainie” – skomentował Michel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *