Białoruś po tygodniu. Reżim przeciw Kościołowi, Pokojowa Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego

Czerwony Kościół w Mińsku od czasu swojego ponownego otwarcia w roku 1990 był niejako symbolem odrodzenia wolnego narodu białoruskiego. Symbolizm ten był szczególnie mocny podczas protestów roku 2020, kiedy Kościół udzielał azylu protestującym oraz był miejscem „kobiecego protestu” w sierpniu tego roku. W rezultacie – Przewodniczącemu Episkopatu Białorusi abp Tadeuszowi Kondrusiewiczowi (mimo że jest obywatelem Białorusi) zakazano wjazdu do Polski, a zezwolenia na wjazd udzielono by tylko pod warunkiem jego rezygnacji ze stanowiska. Wówczas to „ustępstwo” Łukaszenka wyjaśnił swoim „dobrym stosunkiem” do papieża. Teraz, kiedy reżim w Mińsku stał się wspólnikiem przestępstw Władimira Putina, wygląda na to, że nawet stosunki z Watykanem dla Łukaszenki nic nie znaczą. Stąd decyzja o represjach wobec Czerwonego Kościoła.

Większość Ukraińców uważa, że konieczna jest współpraca z opozycją białoruską.

Takie dane dostarcza kijowska agencja InfoSapiens. Według sondażu wielu Ukraińców zachowuje pozytywne nastawienie do Białorusinów, ponieważ „walczyli z Łukaszenką”, w przeciwieństwie do Rosjan, którzy „nie sprzeciwiali się poważnie Putinowi”.

Polska zakończyła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. 

Zdaniem koordynatora polskich służb specjalnych granica Polski jest obecnie najlepiej chroniona w Europie.

Zjednoczony Gabinet Przejściowy poinformował, że zaczyna przygotowywać Białorusinów do uruchomienia planu „Peramoga”.

Gabinet poinformował również, że dołączyło do niego „kilku aktywnych przedstawicieli organów ścigania w randze oficerskiej”. Kim są ci ludzie, nie określono.

Łukaszenka powiedział, że Białoruś bierze udział w wojnie na Ukrainie, ale „nikogo nie zabija”. 

W opinii Łukaszenki udział polega na leczeniu i dostarczaniu żywności ludziom, w tym „ nie tylko Rosjanom”.

Ukraina zawiesi umowę z Białorusią o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ta umowa pomagała w zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków dochodowych i majątkowych. Umowa obowiązywała od 1994 roku.

Na Białorusi 6 października wprowadzono moratorium na wzrost cen i ceł na rynku krajowym. 

Premier Roman Gołowczenko podpisał odpowiedni dekret po spotkaniu z Łukaszenką. Po tym Ministerstwo Zdrowia wprowadziło również moratorium na podwyżki cen leków i usług medycznych. Specjaliści z działu obiecują, że wraz z właściwymi strukturami będą monitorować spełnianie tego wymogu.

Władze postanowiły odebrać wierzącym Czerwony Kościół. 

Władze parafii rzekomo otrzymały już wypowiedzenie kontraktu od Miejskiego Przedsiębiorstwa Unitarnego Mińska Spadczyna, któremu w 2013 r. przyznano prawo administracyjnego zarządzania kościołem. Teraz cały majątek parafii musi zostać zabrany ze świątyni w ciągu kilku dni. Przedstawiciel Watykanu na Białorusi nuncjusz apostolski Ante Jozich już zajmuje się tą kwestią.

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został białoruski działacz na rzecz praw człowieka i więzień polityczny Aleś Bialacki. 

Nagroda została przyznana również rosyjskiej organizacji praw człowieka Memoriał oraz ukraińskiej organizacji praw człowieka Centrum Swobód Obywatelskich.

Bialacki założył Centrum Praw Człowieka Wiasna w 1996 roku. Został skazany w 2011 roku pod zarzutem uchylania się od płacenia podatków. Międzynarodowe organizacje praw człowieka uznały ten areszt za bezpodstawny i motywowany politycznie. Bialackiego zwolniono w 2014 roku, natomiast latem w 2021 roku ponownie aresztowano w związku z masowymi protestami po wyborach prezydenckich w 2020 roku. Teraz przebywa w więzieniu.

Swiatłana Cichanouska pogratulowała Bialackiemu otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla.

„To znakomita wiadomość! Aleś Bialacki jest dumą Białorusinów. Teraz jest znany na całym świecie. Teraz Białoruś ma kolejnego laureata Nagrody Nobla, który sprzeciwia się dyktaturze i wojnie.

Gratuluję tej nagrody Alesiowi i jego rodzinie. Jestem przekonana, że to bardzo ważny znak wsparcia dla jego rodziny. Jednak ta nagroda jest także uznaniem wkładu wszystkich białoruskich obrońców praw człowieka w zapewnienie pokoju i praw człowieka. Gratuluję więc wszystkim, którzy wybrali to jako dzieło swojego życia.

Niestety, Aleś nie od razu dowiedział się o przyznaniu Nagrody Nobla. Nie przyjedzie do Oslo z przemówieniem noblowskim, bo Aleś Bialacki, podobnie jak tysiące Białorusinów, jest za kratkami z powodów politycznych. Po raz drugi został uznany za więźnia politycznego. A to dowodzi, że reżim jest zagrożeniem dla pokoju i wolności narodu białoruskiego.

To nie pierwszy raz, kiedy osoba, która jest za kratkami z powodów politycznych, otrzymuje nagrodę pokojową. Ale to pierwszy przypadek, kiedy cała Białoruś jest dumna z laureata Nagrody Nobla w więzieniu. Jestem pewna, że ci, którzy odpowiadają za represje wobec Alesia i tysiąca niewinnych ludzi, wkrótce staną się częścią nieznanej przeszłości. A w historii pozostaną właśnie bohaterowie tacy jak Aleś Bialacki”.

Białoruś „w razie potrzeby” może zmobilizować 500 000 poborowych. 

Powiedział o tym minister obrony Wiktor Chrenin, komentując w państwowych mediach raport o sytuacji polityczno-wojskowej.

Łukaszenka wręczył Putinowi na urodziny bon podarunkowy na traktor. 

Łukaszenka podkreślił, że traktor marki Belarus jest „najlepszy, ręcznie budowany” i dodał, że sam na takim pracuje. Prezent nie jest jeszcze gotowy – jest właśnie składany w warsztacie produkcyjnym.

Zdjęcie wyróżniające: https://twitter.com/NobelPrize/status/1578309539870318603

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *