Białoruś po tygodniu. Przemówienie Cichanouskiej na Kongresie Europejskiej Partii Ludowej

Zdjęcie wyróżniające: Kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegramie

W naszym regularnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Łukaszenka podpisał dekret „w sprawie przeniesienia organów rządowych do pracy w warunkach stanu wojennego”.

„Opublikowanie dekretu zapewni systematyczne i nieprzerwane funkcjonowanie aparatu państwowego w okresie rosnącego zagrożenia militarnego oraz w czasie wojny” – podała służba prasowa Łukaszenki.

Urzędnicy służby cywilnej Białorusi otrzymali instrukcje dotyczące zachowania.

Dokument zatytułowany „Informacja o środkach odpowiedzialności za udział w działalności ekstremistycznej” został przesłany organizacjom budżetowym przez KGB. Każdy urzędnik państwowy czy pracownik organizacji budżetowej musiał się z tym zapoznać i podpisać – mówi rozmówca. Jego zdaniem osobom, które tego nie zrobią, grożą kary ze zwolnieniem włącznie.

Głowa Kościoła katolickiego na Białorusi odwołała na jeden dzień Wielki Post.

W ten sposób białoruscy katolicy mogli świętować 8 marca. Decyzję o zniesieniu postu z okazji święta podjął zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Józef Stanewski. Dyspensę otrzymali wierzący, którzy ukończyli 14 rok życia.

W Warszawie odbył się marsz „Miała na imię Liza” ku pamięci Białorusinki zgwałconej i zamordowanej w centrum miasta.

W akcji wzięło udział około dwóch tysięcy osób, w tym przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, a także znani białoruscy artyści, muzycy i osoby publiczne.

Osobisty ochroniarz Łukaszenki został pierwszym zastępcą szefa sztabu prezydenta.

To jeden z najbliższych współpracowników polityka, często widywany z nim na zdjęciach.

 

Na Litwie zatrzymano kilku obywateli podejrzanych o współpracę z białoruskimi służbami specjalnymi.

Oskarża się ich o realizację zadań białoruskiego wywiadu i zbieranie danych za pieniądze, a następnie przekazywanie danych zamawiającemu.

Polska drastycznie ograniczyła finansowanie kanału telewizyjnego Biełsat.

W planie na 2024 rok wsparcie Biełsatu wyniesie 40 mln zł. „W ubiegłym roku budżet wyniósł 74 miliony – w tym 63 miliony z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i 11 z TVP. W 2024 r. – 40 mln z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a TVP nic nie da, bo nie ma środków – powiedziała dyrektorka telewizji Agnieszka Romaszewska. Z tego powodu Biełsat nie będzie mógł realizować wielu programów.

Swiatłana Cichanouska wygłosiła przemówienie na Kongresie Europejskiej Partii Ludowej.

„Naszym moralnym obowiązkiem jest walka o więźniów politycznych. Liczą na nas. I liczą na ciebie. Musimy uczynić ich wyzwolenie naszym priorytetem i obowiązkiem. Nie mamy kluczy do więzień. Ale są inne narzędzia. Jeśli reżim będzie wiedział, że poniesie odpowiedzialność za każdą śmierć, za każdą osobę przebywającą za kratkami, sytuacja może się zmienić” – powiedziała Cichanouska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *