Białoruś po tygodniu. Polskie czołgi przy granicy z Białorusią

Zdjęcie wyróżniające: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER / East News

Rozmieszczenie w Polsce batalionu czołgów przy granicy z Białorusią, o czym w mijającym tygodniu poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak, jest logicznym skutkiem wzrastającego od kilku lat napięcia, sprowokowanego przez działania reżimu Łukaszenki. Polska cały czas musi reagować i logiczne, że, wcześniej czy później, te reakcje staną się coraz ostrzejsze i militarnie potężniejsze. Taki stan będzie trwał, dopóki wzrasta napięcie, a to się nie zmieni najprawdopodobniej, dopóki w Mińsku istnieje reżim Łukaszenki.

Swiatłana Сichanouska zwróciła się do Białorusinów w rocznicę śmierci Ramana Bandarenki.

„Już trzy lata nie ma z nami Ramana Bandarenki. Trzy lata temu jego słowa – „wychodzę” – stały się najważniejszym hasłem Białorusinów, a sam Raman stał się naszym symbolem walki o wolność” – powiedziała.

Raman Bandarenka zmarł 12 listopada 2020 roku w skutek pobicia przez białoruskie siły bezpieczeństwa.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi przyjęły wspólną uchwałę wprowadzającą termin przechowywania niedostarczonych paszportów.

Uchwała również odwołuje instrukcję wymiany dokumentów dla Białorusinów przebywających za granicą – taka usługa teraz nie jest dostępna. Uchwała została oficjalnie opublikowana w Krajowym Portalu Prawniczym.

W warszawskim areszcie śledczym znaleziono powieszonego byłego więźnia politycznego z Białorusi.

Wstępna wersja śmierci Kirila Keturki to samobójstwo. W chwili śmierci Kiril miał 19 lat. W 2022 r. został skazany na Białorusi za protesty w 2020 r.

Według informacji mediów Keturko został zatrzymany 10 października w Warszawie za oszustwa internetowe. Media podają, że były więzień polityczny nawiązał kontakt z grupą oszustów, która najprawdopodobniej kradła środki z kont bankowych.

W sprawie śmierci Kirilla Keturki wszczęto sprawę karną.

Polska rozmieściła w pobliżu granicy z Białorusią nowy batalion czołgów wyposażony w południowokoreańskie czołgi K2.

Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zadaniem nowej jednostki będzie „powstrzymanie agresora i zapewnienie bezpieczeństwa na wschodzie”.

„Jesteśmy świadomi zagrożeń i doskonale rozumiemy, że władcy Kremla rozpoczęli wojnę, ponieważ chcą odbudować Imperium Rosyjskie” – powiedział.

Były szef MSW Białorusi Igor Szunewicz zaproponował wyłączenie żubrów z Czerwonej Księgi i rozstrzeliwanie zwierząt „nie pojedynczo, ale dziesiątkami”.

Jednak gatunek ten nadal znajduje się na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek wrażliwy.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z premierem Portugalii.

Rozmawiano o przyszłości Białorusi, pomocy obywatelom Białorusi oraz problemie białoruskich więźniów politycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *